Forum

Windows 10 ağa g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 ağa gözatamama sorunu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,881 Görüntüleme
(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 150
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba

Bugün sadece yavaşlığından dolayı çalışan bir bilgisayara format attım. Kurduğum işletim sistemi Windows 10, Version 1803 (Updated Mar '18) 64 Bit Turkish . Kurulumdan sonra daha önce bir windows XP de paylaşımda olan yazıcıya erişmek için ağ ikonuna tıkladım. Fakat ağda bir kendimi ,birde pc15 isimli terminali görebildim. \\server yazınca sunucuya kullanıcı adı ve şifremi yazarak girebiliyorum (veya diğer bir terminal bilgisayardaki paylaşıma). Fakat bu XP pc ye komut satırından isim yada ip  ile pingliyor olmama rağmen yarım saat önce yaptığım bağlantıyı windows gezgininden yapamıyorum . 4 saat uğraştım. Makaleler okudum denemeler yaptım. Yok, yok , yok olmuyor. Üzerinde yüklü olan uygulamalar office 2013 , trendmicro av (onuda kapatarak denedim) , acrobat  reader , winrar. Birde HP 1536 yazıcı kurulumu yaptım  birde. okadar.  Bu arada toplamda 10 pc var (kimi win 10, win7, win XP)

Gönderildi : 31/05/2018 22:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Windows 1709 ve sonrasında SMB1 yüklü gelmez, XP de SMB1 destekler, özetle bağlanamıyor olmanız çok normal.

Aşağıdaki PS ile tekrar açabilirsiniz

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName SMB1Protocol

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/05/2018 23:11

(@SabriBayezit)
Gönderiler: 10
Active Member

Hakan hocama ek olarak:

Yeni güncellemelerde ağ sıkıntıları oluşabiliyor özellikle 1709 dan sonra:

Görev Yöneticisi’ndeki Hizmetler sekmesine gidin. Pencerelerinin alt tarafındaki dişli çark simgesinin yanında Açık Hizmetler’i tıklayın.
Hizmetleri alfabetik sıraya göre sıralamak için. Adı bulma sütununa tıklayarak "İşlev Bulma Sağlayıcısı Ana Bilgisayarı" hizmetini bulun.
Servise sağ tıklayın ve Özellikler’e tıklayın.
Başlangıç türüne gidin ve Otomatik olarak ayarlayın. Servis durumunun Çalışıyor veya Başladığından emin olun.
Durum Durduruldu diyorsa. Devam etmeden önce Özellikler penceresinde bulunan Başlat düğmesine tıklamanız gerekecektir.
Ardından, kurtarma sekmesini tıklayın, İlk hata seçeneğini bulun ve Hizmeti Yeniden Başlat’ı seçin. Bu seçenek, hizmetin başarısız olması durumunda otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlar. İkinci Arıza ve Sonraki arızalar için de aynısını yapın.

sorun devam ederse aşağıdakileri deneyin:

-Ağ aygıtınızın, Windows 10 işletim sistemi için olan en son sürücülerini kurmalısınız.

Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutları giriniz:

1. netsh int ip reset a.txt (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında TAMAM yazdığını teyit edin.)
2. netsh winsock reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında TAMAM yazdığını teyit edin.)
3. netsh winhttp reset proxy (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın.)
4. netsh advfirewall reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın.)
5. ipconfig /flushdns (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın.)
Bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol edin. 

-ağ sıfırlama yapın
-Hizmetlerden işlev bulma kaynak yayımını aktifleştirin
-program ekle kaldır ek özelliklerden smb 1.0/cifs desteğini yükleyin
-hizmetlerde Computer browser hizmetinin çalıştığından emin olun.

Gönderildi : 05/11/2018 03:33

Paylaş: