Forum

Regedit üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Regedit üzerinde birden fazla koşullu arama

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
834 Görüntüleme
(@ahmetsirin)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Komut satırı üzerinden regeditte arattırıp bulduğum ve okuduğum bir değer var. Okuduğum verinin doğru olması için sorgulama şartının birden fazla olmasını nasıl sağlarım?

Windows 7 için aşağıdaki kod satırı tek ve doğru sonuç döndürdüğü için benim işimi görüyordu. Lakin Windows 10 da farklı yerlerde de geçtiği için fazla sonuç dönüyor.

REG QUERY HKU /v "DisplayVersion" /s

Aşağıdaki resmi sadece anlaşılabilir olmak adına örnek olarak koydum. 

Mesela ben sarı ile belirttiğim koşulları kullanarak, oradaki bir değeri okumak istiyorum ya da kırmızı ile belirttiğim yolu bulmak istiyorum.

Daha net anlaşılması için kod yazıyorum (kod sallama tabi)

if ColorTable04=128 and ColorTable12=255 and CursorSize=25 then

test=ColorTable10  (ya da test=HKU>S-1-5-21-14.........)

end if

Komut satırı üzerinden, regeditte birden fazla koşul verip arama yapabiliyor muyuz? Nasıl yaparız?

İnş. anlaşılabilmişimdir.

Gönderildi : 30/05/2018 19:24

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Merhaba, 

Command line üzerinde IF kullanabilirsin. Fakat bunu yapmanın endoğru yönetimi bir batch proses içine alıp ordan dönen değere göre değerlerini set etmen olabilir. IF için kullanım ve örnek  https://ss64.com/nt/if.html  şu adresten ulaşılabiiir. 

Batch prosesing için de bir örnek olarak  https://stackoverflow.com/questions/4983508/can-i-have-an-if-block-in-dos-batch-file  adresine bakmanızı öneririm. Tek bir komut yada dosya içerisinde yapmaktansa işlemlerinizi ufak parçalara bölerek gerekli yerlerde başka batchler ile valide etmenizi öneririm. 

Saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 01/06/2018 04:04

(@ahmetsirin)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam

Regedit kısıtlı olduğu için, her regedit dönüşünü kontrol etmem için Dos üzerinden sürekli RunAs ile çalıştırmak gerekiyordu, programın sağlıksız çalışacağından yapmadım.

PowerShell için regedit kısıtlı değilmiş. PowerShell üzerinden uygun kodları bularak istediğimi yapabildim.

Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Gönderildi : 07/09/2018 13:53

Paylaş: