Forum

server 2008 Yö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 Yönetim ve Klasör sorunu

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
706 Görüntüleme
(@ademdeniz)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

şirketimizde server 2008 r2 ad kullanmaktayız aynı sunucu üzerinde verilerimiz mevcuttur biz burda serverimizin yönetimini bilgi işlempersonelimize vermek istiyoruz fakat klasör erişimlerimize erişmesini istemiyruz mevut sistemizimde sistemizimi yönetebilmesi için administrator şifremiz kendisinde duruyor haliyle fakat klsör erişimlerimizde tam yetkili olduğu için diğer kullanıcılara yaptığımız klasör yetkilerini bilgiişlem personelimize yapamıyoruz burda tam olaraknasıl bir yol izleyebiliriz ?

Gönderildi : 18/03/2017 16:59

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilginç bir talep, windows fs üzerinde aklıma direk bir yol gelmiyor.

ancak bir nas ünitesi alıp, ad ile entegrasyon sağlanabilir, yönetim ve yapılandırma fazlası ile basit.

devamında paylaşımlarınızı oluşturup, erişim yetkilerini yapılandırmanız yeterli.

belirlediğiniz yönetim kullanıcısınıda, sadece ilgili bireyler ile paylaşarak çözüm üretebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/03/2017 02:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Bu işlem finan müdürüne kasa vermemek, para hesaplarını görmesini engellemek gibi bir durum.

Bu kadar kritik bilgiler ise eğer değiştirelemeyen log sistemi alıp kimin ne yaptığını buradan takip edebilir ilerde bir sorun anında iş sözleşmesinde imza altına aldırdığınız hükümler ile sorunlu personeli kanuni olarak yükümlülük altına sokabilirsiniz.

Ancak bunun için güzel yatırımlar yapmanız şart.

Günümüzde firmaların finan müdürü, satınalma müdürü ve bilgi işlem ekibi güvenilir olmak zorunda. Güvenmiyorsanız yukarıda bahsettiğim gibi gerekli yatırımı yaparak kim ne yapmış bunun takibini sağlayabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/03/2017 01:19

(@ademdeniz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

dediğiniz nas aslında bizimde çözümadına göndemimizde ama biz nas istiyyacı olmadan çözebilimiyiz düşüncesindeyiz şuanda 

peki hocam bu konuyu çözmek adına size iki şey sarsam ;

birincisi orta ölçekli iletmelerde bu klasör erşimleri yetkiliri nasıl ve hangi microsoft servisleriylebaşarlı ve günvenli yapılabilniyor ?

ikinci sorum ise server 2008 r2 sunucumuzda kısıtlı bir kullanıcı tanımı yapıp sadece serverde kullanıcı kaldırıp eklemek özelikle clientlerde programkurmak ve clientleri yönetmek için bir  kullanıcı oluşturabiliyoruz mu yani yetkilerini daha da açabilir yada lapatabiliriyomuyuz ama bir administrator yetkiliri vermemek kaydıyla tabi 

bu DELEGATE CONTROL bahsettiğmiz gibi bir şeymi aceba ? 

Gönderildi : 20/03/2017 22:39

(@ademdeniz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet haklısınız ama inanın bu sorun ota ölçeklişirketlerin ciddi bir sorunu hem sizin bahsettiğiniz gibi bir yatırım yapamıyorlar hemde bilgi güvenliğini sağlamaya çalşıyorlar 

verdiğiniz bilgiler ve öneriler içinde teşekkür ederim 

Gönderildi : 20/03/2017 22:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

O zaman alacaksınız milleti domaine. Açacaksınız klasörleri vereceksiniz paylaşımı vereceksiniz okuma yazma yetkilerini. Sonrasında ise kuracaksınız file server rolünü içerik ve kota kontrolünü sağlayacaksınız olacak bitecek.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/03/2017 00:10

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

log veya nas çözümüne bütçe ayıramayan bir kurum, ek ms lisanslarına zaten katlanamayacaktır.

diyelimki katlandı, yönetim ve işletme sürecinde sorunlar yaşanacaktır.

Rıza hocanın verdiği finans müdürü örneği ve sözleşme içeriklerine noktasına katılıyorum.

kobilerde bu süreçler için bir türlü doğru denge yakalanamıdığından, hem it, hem de işveren karşılıklı mağduriyetler yaşamakta.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2017 02:08

(@ademdeniz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim 

bütün userler domainde bütün klsörlere  okuma yazma yetkisi tarafını da anladım sadece file server istediğim klasörü yada dosyayı istemedğimim kullanıcı tarafından engellenebilcek mi buna adminisrator de dahil mi ?

bu file server araştırıyorum bu konuda biraz daha açarsanız çok memnun olurum 

Gönderildi : 22/03/2017 21:23

(@ademdeniz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederimverdiğiniz bilgiler için 

ama pek çözümcülolmadık 🙂

Gönderildi : 22/03/2017 21:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Çözümcü olunamıyor çünkü sizin istediğiniz şey mantıksız bu isteği yapanlara sistemin temellerini doğru anlatmalısınız. Yahut bunun için bütçe ayıracaklar güvenmedikleri IT Manager'ı yasal kontrol edilebilir halde tutacaklar. Adı üstünde "adminisrator" hesabı bu bundan üst bir account level sizin ölçeğiniz için yok. O kurumun ihtiyaç ve sorunlarını çözmek için o arkadaş kimse artık Domain Admin / administrator hesabına her zaman ihtiyaç duyacak yoksa çalıştırmasınlar kimseyi. 🙂 Delegate control ise bu düzeyin altı için yapılır ancak bu sizin bilgi seviyeniz için riskli bir işlem onu söyleyelim Hakan bey bu konuları forumda paylaştı zaten.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2017 00:01

Paylaş: