Fiber internette ya...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Fiber internette yapılandırma  

Ali Demir
(@AliDemir)
Üye

Merhabalar,


Firmamız superonline fiber internetini kullanmakta. Yetkililer bu internet için tilgin adında bir modeli PPPoE moduna getirerek internet bağlantısını kurdular. Elimde de Fortigate 80C modeli var. Bu cihazı devreye alabilmek için, tilgin modemini nasıl yapılandırmalıyım?. Bu internet türüyle çalışan arkadaşlar yardımcı olabilirlerlerse sevinirim.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 17/01/2012 19:10
Bekir AKGUL
(@bekirakgul)
Üye

Tavsiyem bridge moduna alım PPPoE ayarlarını Fortigate üzerinde sonlandırmanız.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/01/2012 21:17
Ali Demir
(@AliDemir)
Üye

Peki, bu modeme daha önceden hiç rastladınız mı? Bridge moduna alamıyoruz.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/01/2012 21:22
burak yılmaz
(@burakyilmaz)
Üye

biringe mod desteği yok ise nat modunda kurulum yapılabilir. extra yapmanız gereken modem tarafında fortinin dışbacağına bir DMZ oluşturmanız.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2012 15:06
Serdar TANRIVER
(@SerdarTANRIVER)
Üye

Bridge moda almak icin root şifresi gerekir. son kullanıcıya admin şifresi veriliyor. superonline teknik ekipten birine ulaşarak kendinize root şifresi oluşturtmanız gerekiyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2012 00:47
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

fortigate cihazıda transparent modda kullanabilirsiniz 

 

http://www.cozumpark.com/blogs/fortigate/archive/2008/07/19/fortigate-firewall-transparent-mod-yap-land-r-lmas.aspx

 

 

kolay gelsin  

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2012 12:16
Nazmi KAVALCI
(@nazmikavalci)
Üye

İyi çalışmalar;

Fiber yapılandırmalar da port ları modemden DMZ oluşturup fortigate'e yönlendirip fortigate  i devreye alıyordum. Geçenlerde bir firmada local alt yapı çalışmalarını yaparken ttnet fiber teknik destek ekibi ile karşılaştım müşterimin internet hattını fiber e çevirdiler. gelen ekip e modemi devre dışı (tamamen söküp ) bırakıp fiber dönüştürücü nün wan çıkış portunu fortigate nin wan portuna girip ppoe olarak kullanıcı adı ve parolasını girerek İnternet e çıkış yapabilir miyiz sordum teknik ekipdeki arkadaş da ttnet mac kontrolü yaptığını kendi modemini hattın görmesi gerektiğini söyledi. Fakat daha önce öylebir uygulamaya şahit olduklarını belirttiler. Teknik ekip fiber alt yapıyı bir firmaya kurmuş firma da, dışarıdan bir firmanın gelip sistemdeki modemi söküp işlemleri direk fortigete üzerinden yaptığını ve sistemin çalıştığını bahsetti sizler böyle bir uygulama yaptınız mı ? Gerçi telefon hatları fiber hat üzerinde ise zaten modemi devre dışı bırakamıyoruz telefon hatları modemin voip çıkışını kullandıkları için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/07/2015 20:34
sinahoca
(@sinahoca)
Üye

bu cihaz için kararlı enerji ( dengeli voltaj akımı ) şart.PPPoE ufacık bir dalgalanmada sizi yarı yolda bırakacaktır.tavsiyem her koyunun kendi bacağından asılması.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/08/2015 14:34
Paylaş: