Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail silme

Murat uzun
(@itman)
Üye

Merhabalar,

aşağıdaki komutu kullanarak tüm mailboxlarda bu body'li maili silmeye çalışıyorum

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery 'Body:"Fakemailsil"' -DeleteContent

kullanıcılardan gelen feedbacklerde outlookları üzerinden bazı maillerin silindiğine dair bilgiler geliyor. silinen maillerin bodysin'de yukardaki komuttaki bilgi olmamasına rağmen alakasız  maillerin silindiğini görüyorum

Bu tip durumla karşılaşan oldu mu?

admin loglarında ise aşağıdaki gibi bir hareketten başka bir hareket göremiyorum

Search-Mailbox
Parametreler (Parametre:Değer)

Üyeler: SearchQuery,DeleteContent,Identity
SearchQuery: Body:"Fakemailsil", DeleteContent: True, Identity: test.com.tr/xxx

Bu konu 2 sene önce Murat uzun tarafından düzenlendi
Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 23/12/2020 21:22

Ekrem Ersoy
(@ekremersoy-2)
Üye

Merhaba,

Teknik olarak olmaması gerekiyor. Bu operasyonda komutu çalıştırmadan önce -LogOnly ile log alabilir ya da silinen mailleri bir hedef mail adresinde toplayabilirsiniz. Böylelikle daha kontrollü bir ilerleyişiniz olur ve mailin sizin operasyonunuzdan kaynaklı mı silindiği görebilirsiniz. Aşağıdaki linki incelereyek komutunuzu düzenleyebilirsiniz.

http://ekremersoy.com/makaleler/exchangeserver/search-mailbox-komutuyla-toplu-mail-silme-ve-analiz-kopyalama-islemleri/

Bu ileti 2 sene önce Ekrem Ersoy tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 23/12/2020 22:09

Ceyhan Şentürk
(@ceysenturk)
Üye

Merhaba,

Bu komut Microsoft'un kendi yapısında gerçekleştirdiği değişikliklerden sonra çalışmamaktadır. 

@Ekremersoy-2 Bey'in paylaşmış olduğu makaleyi adım adım inceledim ve silme komutuyla ilgili olan Microsoft makalesinden çok daha anlaşılır ve başarılı olduğunu belirtmek isterim.

Alternatif olarak makalede bahsi geçen Mailbox import-export yetkisini EXO Yönetim Merkezi - Yönetici Rolleri altında Organization Management rolünün içerisine ekleyerek diğer Global Adminlerin de bu yetkiyi almasını sağlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2020 09:42

Murat uzun
(@itman)
Üye

@ceysenturk Merhaba,

ben bu komutla mail silindiğini görüyorum ama farklı maillerin gittiğini de gördüm. Ortada bir sorun var ama henüz çözemedim...

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/12/2020 11:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Cevapları okudunuz mu? Örnek log veya yönlendirme yapın, sonra yönlendirdiğiniz posta kutusunu açın ve ilgili mail dışında bir mail var ise benzerliğini kontrol ederseniz hatanızda ortaya çıkar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2020 12:00

Murat uzun
(@itman)
Üye

Selamlar,

cvpları okudum Hakan hocam. Silmek istediğimiz maille (mail silindi) silinmemesi gereken mailler arasında hiç bir benzerlik yok. Subecjt body gönderici msjID'si herşeyleri farklı tek benzerlikleri aynı gün oluyor olması...

audit loglarda admin'in yapmış olduğu harekette bile silinmemesi gereken mailin hareketini bulamıyorum ama silinen mail için hareket mevcut...

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/12/2020 18:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Murat, olmuş bir olay için yorum yapmıyorum, örnek filter için bir tıkrnağı yanlış yazıp filtresiz silmişsindir bunu kimse bilememez. Bu nedenle bundan sonra önce başka bir posta kutusuna taşı, önce bak istediğin mailler mi geliyor, baktın sorun yok aynı komutun sonunda delete ekle, ama baktın farklı mailler geliyor demek ki komutta bir yerde hata yapıyorsundur.

En bilinen hata mesaj başlığı ile body karıştırılması, body seçersen çarlı pazar karışır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2020 20:56

Paylaş: