Forum

External Relay Yapı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

External Relay Yapılandırması

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
552 Görüntüleme
(@adanusbey)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kurumumuzun dışarıdan almış olduğu eposta bilgilendirme hizmetini kendi uzantımızla vermek istediğimizde güvenlik zaafiyeti olmaması için nerede ve nasıl bir yapılandırma yapmamız gerekir acaba destek verebilirseniz memnun olurum.

Exchange 2016

Fortimail 

Sadece dış tarafa bakan ve sadece iç tarafa bakan 2 ayrı firewall' umuz var.

Gönderildi : 12/08/2020 08:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bir zafiyet olmaz ama siz çok fazla mail gönderirseniz RBL listesine girersiniz.

https://sozluk.cozumpark.com/rbl

Kaç adet mail gönderiyorsunuz günlük? Ya da göndermeyi planlıyorsunuz? Çok büyük paralar değil bizce hiç bu topa girmeyin, bu arada bu hizmeti dışarıdan alsanız dahi yine sizin domain adınız ile gönderebilirsiniz. Sadece sizin adınıza mail gönderecek sistem size uygun kayıtları vermesi gerekli DNS sisteminize eklemeniz için.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/08/2020 12:51

(@adanusbey)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Kaç adet mail gönderiyorsunuz günlük? Ya da göndermeyi planlıyorsunuz? Çok büyük paralar değil bizce hiç bu topa girmeyin, bu arada bu hizmeti dışarıdan alsanız dahi yine sizin domain adınız ile gönderebilirsiniz. Sadece sizin adınıza mail gönderecek sistem size uygun kayıtları vermesi gerekli DNS sisteminize eklemeniz için.

Hakan Uzuner Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Eksik ya da yanlış anlatmış olmayayım diye şunları söylemek istiyorum.

Halihazırda bizden çıkan efaturalar için eposta bildirimlerini dışarıdaki (Turkcell servisi) bir sunucudan hizmet satın alarak gerçekleştiriyoruz ve bu değişmeyecek.

Bizim buradaki arayışımız "bizim adımıza gönderilen eposta bildirimlerinin daha kurumsal olsun niyetiyle bizim uzantımızla gitmesi konusunu güvenlik zafiyeti olmadan nasıl yapılandırabiliriz". 

Cevapta yazmış olduğunuz DNS sistemimize eklenecek bize uygun kayıtlar ifadesini biraz daha açmanızı rica edebilir miyim.

iyi çalışmalar herkese

Gönderildi : 13/08/2020 08:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Yok ben doğru anlamadım ama siz sanırım cevabımı anlamadınız.

Örnek hizmet aldığım yer benim "domain ismim" ile mail gönderiyor, yani sizdeki senaryo ile aynı Turkcell gibi sadece siz kendi adınızı kullanmıyorsunuz, ben kullanıyorum. Kullanmak istediğim içinde bu hizmeti bana veren kurum sizin yani benim adıma mail göndermek için SPF, DKIM ve DMARC gibi kayıtları size vermeli ki kontrol mekanizmalarını geçebilesiniz.

SNAG 0225
Untitled 1

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/08/2020 12:42

Paylaş: