Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Online Archiving

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,351 Görüntüleme
(@ERHANKAPLAN)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Microsoft Exchange 365 mail yönetiminde daha önceden online plan 1 E1 paketinden  ilave aktifleştirmiş olduğumuz ilave arşiv kotasına  örneğin bir yıl önceki mailleri arşivle gibi kural oluşturduğumuzda, Exchange Online Archiving Lisansı olmadan yapamıyorduk, şuan E1 paketlerinde bu lisansa ihtiyaç duymadan otomatik arşivlemeyi yapabiliyoruz ve arşiv kotası 170 Gbyt'ta kadar çıkabiliyor, peki bu durumda yılan hikayesine dönen olay şu mail kotasını sınırsız yapmaksak istersek Exchange Online Archiving Lisansı yeniden mi almamız gerekecek ? Microsoft’tan aldığım bilgi bu yönde, takıldığım konu önceden kullandığım Exchange Online Archiving Lisansında yine  maksimum 170 Gbyt üzerine çıkamamıştım hatta bu lisansa gerek kalmadığı bilgisi verildiğinde (ilk bahsettiğim konu) yine arşiv kısmını etkinleştirdiğim posta kutuları sınırsız olacağı yönündeydi ama 170 gbyt 'ta takıldı . 

Gönderildi : 29/01/2019 15:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Sayfada ek tek tüm değerler yazıyor.

https://docs.microsoft.com/en-us/office365/servicedescriptions/exchange-online-service-description/exchange-online-limits  bence buradaki verilere göre hareket etmekte yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/01/2019 16:24

(@hakanmarangoz-2)
Gönderiler: 15
Active Member

Selamlar ,

Exchange Online Archiving lisansı ile dökümanlarda belirtildiği gibi sınırsız archive özelliğine sahip olursunuz fakat lisans atadıktan sonra maximum Online archive kullanıcı'da 170GB olarak gözükür. Kullanıcının datası ne zamanki 160GB'a ulaşır o zaman tekrar ilave 10GB daha kotaya eklenir total alan 180GB olur. Her seferinde data büyüdükçe 10GB arta arta archive alanı genişler bu özellik auto expand olarak adlandırılmaktadır.

Bu auto expand özelliği enable etmek için Exchange Online üzerine powershell ile bağlanıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir.

Kullanıcı bazında açmak için;

Enable-Mailbox <user mailbox> -AutoExpandingArchive

Organizasyon bazında açmak için;

Get-OrganizationConfig | FL AutoExpandingArchiveEnabled

Not : Organizasyon bazında enable edilmesi durumunda auto expand özelliğinin devreye girmesi 30 güne kadar sürmektedir. Durum acil ise ilk olarak bireysel kullanıcı'da açmanızı öneririm. 

Daha fazla bilgi için :  https://docs.microsoft.com/en-us/office365/securitycompliance/enable-unlimited-archiving

Gönderildi : 29/01/2019 16:47

(@ERHANKAPLAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam,

Bu işlemleri sağlamıştım zaten yalnız Exchange Online Archiving Lisansı bunun iin gerkiyor mu Yani e1 plan bir lisansında posta kutusu ileriye doğru genişmez mi? 

Gönderildi : 29/01/2019 17:39

(@ERHANKAPLAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Haklısın sanırım 

Gönderildi : 29/01/2019 17:42

(@hakanmarangoz-2)
Gönderiler: 15
Active Member

Selam,

Bu işlemleri sağlamıştım zaten yalnız Exchange Online Archiving Lisansı bunun iin gerkiyor mu Yani e1 plan bir lisansında posta kutusu ileriye doğru genişmez mi? 

Office 365 E1 Lisansına sahip kullanıcılar'da online archive boyutu 50GB'dir. E1 lisansının sınırsız archive özelliğine geçmesi için add-on olarak ek lisans "Exchange Online Archiving" eklemelidir.

Gönderildi : 29/01/2019 18:34

(@dogantopkaya)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Merhabalar, 

Aynı konu olduğu için tekrardan başlık açmadım. Ben de kullanıcılarımızı sınırsız arşiv komutu ile arşivleme alanını genişlettim. Buna rağmen kullanıcılara uyarı gidiyor. +10 GB şeklinde artıyorsa uyarıların önüne nasıl geçebiliriz ? 

Kural mı ile mi engelleyeyim yoksa powershell'de bunun bir komutu var mıdır  ?

image

Gönderildi : 11/04/2020 11:32

Paylaş: