Exchange 2010 mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 mail gitmiyor, bekletiyor  

oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Merhabalar

Exchange 2010 kullanıyorum, mailler sadece şirket içi gidiyor, dışarıya mail gitmiyor, dışarıdan bize mail geliyor, enteresan tarafı exchange server ı restart edince bazı mailler gidiyor

domain mail.ozeltekstil.com

black listlere baktım şu anda black list te gözükmüyoruz, sorbs.net te gözüküyor ama tarihi 2010, bu sorun 3 gündür devam ediyor, sorbs.net te de-list yapmaya çalıştım hata verdi

juniper firewall ssg5 var, 25 ve 587 portları yönlendirilmiş durumda

mail attıktan 4-5 saat sonra aşağıdaki mail uyarı olarak geliyor

Aşağıdaki alıcılara veya gruplara teslim edilmesi gecikti:

yavuzfilizlibay@yahoo.com (yavuzfilizlibay@yahoo.com)

Konu: 18:23

Bu ileti henüz teslim edilmedi. İletim denenmeye devam edecektir.

Sunucu önümüzdeki 1 gün, 19 saat ve 55 dakika boyunca bu iletiyi teslim etmeye çalışmayı sürdürecek. Bu süre zarfında ileti teslim edilemezse, durum size bildirilir.

Reporting-MTA: dns;OZENSRV.ozeltekstil.local Received-From-MTA: dns;ozeltekstil.com Arrival-Date: Thu, 8 Sep 2011 15:24:42 +0000 Final-Recipient: rfc822;yavuzfilizlibay@yahoo.com Action: delayed Status: 4.4.7 Diagnostic-Code: smtp;400 4.4.7 Message delayed Will-Retry-Until: Sat, 10 Sep 2011 18:24:42 +0300 X-Display-Name: yavuzfilizlibay@yahoo.com Received: from OZENSRV.ozeltekstil.local ([fe80::5924:f58a:bf95:ccbf]) by OZENSRV.ozeltekstil.local ([fe80::5924:f58a:bf95:ccbf%16]) with mapi; Thu, 8 Sep 2011 18:24:42 +0300 From: Yavuz Filizlibay  To: "yavuzfilizlibay@yahoo.com"  Subject: 18:23 Thread-Topic: 18:23 Thread-Index: AcxuO2uitvRfODBGSjOB9mhxha0lSA== Disposition-Notification-To: Yavuz Filizlibay  Date: Thu, 8 Sep 2011 15:24:37 +0000 Message-ID:  Accept-Language: tr-TR, en-US Content-Language: tr-TR X-MS-Has-Attach: yes X-MS-TNEF-Correlator: Content-Type: multipart/related; boundary="_008_CB046B9303A9B74FBDC9EFBAB2FC4F662F669BOZENSRVozelteksti_"; type="multipart/alternative" MIME-Version: 1.0

burdaki 4.4.7 smtp hatasını araştırdım,

• Sayısal Kod: 4.4.7

Olası Neden: Sıradaki iletinin süresi doldu. Gönderen sunucu iletiyi aktarmaya veya teslim etmeye çalıştı, ancak ileti süre sonu oluşmadan önce eylem tamamlanamadı. Bu NDR uzak sunucuda ileti üstbilgisi sınırına erişildiğini veya uzak sunucuyla iletişim sırasında başka bir protokol zaman aşımının oluştuğunu da gösterebilir.
    Sorun Giderme: Bu kod genellikle alıcı sunucuda bir sorun olduğunu gösterir. Alıcı adresinin geçerliliğini ve alıcı sunucunun iletileri düzgün alacak şekilde yapılandırıldığını doğrulayın. Bu NDR'yi aldığınız ana bilgisayar için ileti üstbilgisindeki alıcı sayısını azaltmanız gerekebilir. İletiyi yeniden gönderirseniz, yeniden sıraya alınır. Alıcı sunucu çevrimiçiyse, ileti teslim edilir.

• burdaki sorun nedir, acaba birisi çok fazla alıcı mı seçti, o yüzden mi mailler takılıyor

yardımcı olursanız çok sevinirim

Alıntı
    Topic starter Gönderildi : 09/09/2011 14:44
    CozumPark
    (@cozumpark)
    Onursal Üye Yönetici

merhabalar

https://www.testexchangeconnectivity.com/

yukarıdaki adresten sisteminizin inbound ve outbound smtp trafiğini test edermisiniz.

size detaylı rapor verecektir ve sorunu oradan yola çıkarak çok daha rahat çözebiliriz.

kolay gelsin

CevapAlıntı
    Gönderildi : 09/09/2011 15:11
    oldmember
    (@yavuzfilizlibay)
    Üye

[quote user="Mumin CICEK"]

merhabalar

https://www.testexchangeconnectivity.com/

yukarıdaki adresten sisteminizin inbound ve outbound smtp trafiğini test edermisiniz.

size detaylı rapor verecektir ve sorunu oradan yola çıkarak çok daha rahat çözebiliriz.

kolay gelsin

[/quote]

hocam en ufak bir hata bile vermiyor inbound ve outbound da Connectivity Test Successful diyor, enteresan tarafı da bu

CevapAlıntı
    Topic starter Gönderildi : 09/09/2011 15:35
    Ugur DEMIR
    (@ugurdemir)
    Onursal Üye

Mail server üzerinden karşı tarafın adını çözebiliyormusunuz? Eğer çözemiyorsanız dnste bir zone açın ve mx ve a kayıtlarını oluşturun.

CevapAlıntı
    Gönderildi : 09/09/2011 20:16
    oldmember
    (@yavuzfilizlibay)
    Üye

mx kayıtları doruk nette, isimleri çözebiliyor, send connector da routing yapılandırması var

CevapAlıntı
    Topic starter Gönderildi : 10/09/2011 00:16
    CihanKol
    (@CihanKol)
    Üye
    Yavuz Bey Merhaba

Şayet var ise  SMTP Gateway yada Antispam ürününün hostname'ini xxx.ozeltekstil.com olarak değiştirip dener misiniz?  
    CevapAlıntı
    Gönderildi : 10/09/2011 00:51
    oldmember
    (@yavuzfilizlibay)
    Üye

antispam için mcafee nin dos ekranında açılan bir server ı var, kuran firmadan destek alıcam, daha önce kullanmadığım bir şey, web arayüzünde Email and Web Security Virtual Appliance V5.5 yazıyor, cihaza bağlanabilirsem dediğinizi denicem

CevapAlıntı
    Topic starter Gönderildi : 10/09/2011 02:18
    oldmember
    (@yavuzfilizlibay)
    Üye

sorunu çok enterasan bir şekilde hallettim, mcafee anti virüs giden mailleri engelliyormuş, mcafee kapadım, kuyrukta bekleyen mailler birden gitti, mcafee epo dan exchange in giden mail taramasını kapattım, exchange nizde mcafee böyle bir sorunla karşılaşırsanız ilk önce mcafee yi kapatın, benim gibi saatlerce uğraşmazsınız 🙂

CevapAlıntı
    Topic starter Gönderildi : 12/09/2011 18:12
    alibahadirkus
    (@alibahadirkus)
    Üye

Merhaba benzeri bir sorun bende var, dış domainlere değil sadece dışardan bir kaç domain e mail atamıyorum. gelen uyarı aşağıdaki gibidir.Domainim karalistede değil vs. gibi şeyleri kontrol ettim.Sorun ne olabilir.

Gelen hata 400 4.4.7 Message delayed 

CevapAlıntı
    Gönderildi : 15/03/2013 14:51
    Paylaş: