Anasayfa » Forum

Network çalışm...

Bildirimler

Network çalışma mantığı hk  

RSS
Melih Bayraktar
(@caglaryalcin)
Üye

Merhaba,

Aşağıda görüldüğü üzere bir kabinin içindeki cihazlarda, hangi kablonun nereden nereye gittiğini çizdim. Bi kaç gündür kafa yoruyorum ama anlamakta güçlük çekiyorum. Network konusunda çat pat bilgim var.

Benim kafamdaki çalışma mantığı,

Fiber Panel > Cisco Switch > Router > Modem

diye gidiyor. Ama burada ayrı olarak switchten direk modeme de kablo çekilmiş. Ben bu kabloyu çıkarsam ne değişir. Bu sistem workgroup çalışıyor domain yok, telefon olarak ip telefon yok, VOIP var. Voip içinde switch ten direk voip cihazına gidiyor.

Kimilerine sorduğumda, o modem zaten router diyor, zaten router ise(yada aynı görevi görebiliyorsa) router neden var?

Router > Farklı ip bloklarını birbirine bağlayan cihaz

Modem > İnternete çıkış yapabilmemizi sağlayan cihaz

Değil midir? Bu kaostan kurtulmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? 🙂

Sistem odası

Alıntı
Gönderildi : 27/01/2017 13:18
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

bu topolojide modeme gerek yok gibi eğer fiber ile gelip vdsl gibi bir teknoloji kullanılmıyor ise

yani ya router ya modem olmalı ikisi birden fazla

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2017 14:07
alperen selçuk
(@alperenselcuk)
Üye

router in üzeirnde büyük ihtimal voip için kullandığınız ISP private-WAN IP si mevcut olabilir router a bağlı SIP GW iniz var sanırım. o router da ISP yönetiminde olur genelde. ISP kendi yönetttiği router ı kullandırmayacağı için size direk switchden ayrı bir VLAN la internet hattınız vermiştir.  yani o modemde olan kabloyu çıkarırsanız büyük ihtimal internetiniz kesilir. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2017 17:02
Melih Bayraktar
(@caglaryalcin)
Üye

Sanırım dediğiniz doğru. Çünkü router, modem ve switch 'in yönetimi Superonline 'da. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için..

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2017 21:33
Paylaş: