Anasayfa » Forum

ÇözümPark Makaleleri Koruma Altında!  

Sayfa 1 / 2
  RSS
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

Malum ÇözümPark Bilişim Portalı ve değerli yazarlarımızın en büyük sorunu
kopya içerik. Bu konuda son dönemlerde ciddi iyileşmeler söz konusu iken ne
yazık ki hala bazı insanlar kendisi ile hiç bir şekilde ilgisi olmayan ve çok
ciddi bir emek ile hazırlanmış olan değerli yazarlarımızın makalelerini
kendileri yazmışcasına yayınlamaktadırlar.

Malum Türkiye de internet üzerinden işlenen suçlar konusunda pek çok açık
olduğu için bu konudaki uyarılarımızı da pek dikkate almıyorlar. Ancak
yazarlarımızdan Timur Şahin bu konuda inanılmaz bir kararlılık gösterip çok
ciddi bir başarıya imza atmıştır. Evet tahmin edeceğiniz gibi kopya içeriği
yayınlayan bir emek hırsızını dava etti ve davayı kazandı.

Detayları ise isterseniz Timur' un ağzından dinleyelim.

Merhaba Arkadaşlar.

Konu aslında her zaman duyduğumuz ama bir türlü ne nasıldır, çözemediğimiz,
ilgilenemediğimiz bir kısımla ilgili. Yazılarımızı, emeklerimizi nasıl
koruyabiliriz?

Ekteki taratılmış ve yüklenmiş olan belgede yeteri kadar tarih var o yüzden
ben tarihlere girmeden size süreci anlatayım.

Bir gün Sharepoint Server başlığı altında arkadaşım olan Serkan KONAK ile
konuşuyorduk. Laf arasında aklına gelmiş olacak ki konu birden kurduğu cümle ile
değişti. “Hocam unutmadan. Senin makaleni ben başka bir sitede gördüm geçen bir
araştırma yaparken haberin olsun.” Şaşırdım ve kendisinden linki rica ettim ve
sağ olsun linki kısa süre içerisinde bana yolladı.

Önce makaleyi okudum. Evet, benim ÇözümPark takipçileri, ziyaretçileri için
yazdığım makaleydi. Hem de birebir kopyası. Ne noktada fark var ne virgülde.

Yeteri kadar inceledikten sonra arkadaşım olan Av. Seyfettin UZUNÇAKMAK’ ı
aradım. Konuyu anlattım. “İstersen dava açabiliriz” dedi. “istiyorum” dedim.
Nedenini sordu, “makalem zaten önce ÇözümPark’ ta sonra da kendi blog sitemde
yayında. Başka bir yere ben izin vermedim makalemi de yollamadım. Kim okursa
okusun kendi işinde uygulasın hatta kazandığı ek tecrübeler ile birlikte bir
makalede kendisi yazsın yayınlasın ama benim makalemi kendisi yazmışçasına hiç
bir şekilde izin almadan kendi sitesinde yayınlamasın” dedim. Muhtemelen
kararlılığımı kontrol ediyordu “neden” diye sorduğunda. Çünkü sürecin devamında
da kararlı olmakta fayda var. “Devletin hiç bir kurumunu gereksiz yere
oyalamamak lazım. Sen davandan vazgeçtiğinde senin davana harcadığı zamanda
giderilebilecek başka bir mağduriyeti ötelemiş olursun. Kimsenin bu şekilde
günahına grime.” derdi.

Kendisi dava takibi için vekâlet istedi. Ankara’da dava açıldı. Benden
delilleri istediler. ÇözümPark’ a makaleyi gönderdiğim tarihe ait mailleri,
kendi blog sitemdeki yayın tarih loglarını. Karşı tarafın web sitesindeki ilgili
makalenin ekran görüntüleri… Nelerin delil olarak isteneceği nelerin
kullanılacağı konusunda zaten kendisi uyarıyor, hatırlatıyor. Haliyle size
elinizdeki doğru bilgiyi paylaşmak kalıyor.

Bu arada ÇözümPark tan Hakan UZUNER’ i aradım. Durumu anlattım. Kendilerinden
logları, yayın tarihlerini isteyebileceklerini söyledim. Hakan Hocam da sağ
olsun adli kurumlardan gelecek taleplerde site ile ilgili istenen logları
rahatlıkla paylaşabileceklerini, hatta yazarlarımızın haklarını koruma
noktasında ek olarak istenen bilgi ya da belge ve destek noktasında yine yardıma
hazır olduklarını söyledi.

Telif hakları noktasında savcılık çok hassas ve takipçi davranıyormuş
davalarda. Ben bilmiyordum.

Delillerin kontrolünden sonra suçlunun tespiti yapıldı. Suçlunun farklı bir
şehirde olmasından dolayı Ankara’da açılan dava düştü ve suçlunun bulunduğu
şehirden tekrar açıldı.

Davalar sonucunda suçlunun suçu da tespit edildi ve onandı. Hali hazırda
ücretsiz olarak paylaştığım bilgilerin bu şekilde kullanılmasından kaynaklanan
problem ile ilgili ben bir miktar masraf yapmıştım. Savcılık, noter ve dava
giderlerinin karşılanması gerekiyordu. Haliyle devamında Av. Seyfettin
UZUNÇAKMAK ın takibiyle birde tazminat davası açtık ve sonuç resimdeki resmi
belgede de anlatıldığı gibi oldu.

Benim hazırladığım ve tecrübemi paylaştığım makalem benden izin alınmadan
başka bir sitede yayınlandığı için dava açtık ve tazminat almaya hak kazandım.

Desteklerinden dolayı ÇözümPark kurucularından Hakan UZUNER’ e, beni ilk anda
haberdar eden arkadaşım Serken KONAK’ a ve tüm süreç boyunca kararlılıkla davayı
yürüten değerli avukat arkadaşım Seyfettin UZUNÇAKMAK’ a çok teşekkür
ederim.

Paylaşımlarınızın kıymetinin bilinmesi dileğiyle.

"ÇözümPark kullanıcı ve yazarlarımızdan Sayın Timur ŞAHİN tarafından
hazırlandıktan sonra portalımızda  http://www.cozumpark.com/blogs/sharepoint/archive/2011/04/03/sharepoint-server-2010-zerindeki-bilgi-i-lem-ar-za-kay-t-sistemi-formunu-_3101_nfopath-designer-2010-le-d-zenleme.aspx  linki
üzerinden yayınlanan makale, gerek portal yetkililerimizden ve gerekse makaleyi
hazırlayan yazarımızdan hiçbir şekilde izin alınmaksızın başka bir internet
sitesinde yayımlanmıştır. 

Sayın Timur ŞAHİN, konunun takipçisi olmuş ve vekili Av. Seyfettin UZUNÇAKMAK
vasıtasıyla ilgili kişi hakkında savcılık şikâyetinde bulunduktan sonra tazminat
davası açmıştır. Ceza davası neticesinde makaleyi izin almaksızın yayınlayan
internet sitesi yetkilisi şahıs 10 ay hapis cezasına mahkûm olmuş ve ayrıca
Sayın Timur Şahin’e 3.000,00 TL manevi tazminat ödemesi kararlaştırılmıştır.
Portal kullanıcılarımıza faydalı olması bakımından karar metinleri aşağıda yer
almaktadır. 

Konunun takipçisi olan yazarımıza teşekkür ederiz."

Alıntı
Gönderildi : 16/04/2013 21:01
ahmetyıldız
(@ahmetyildiz)
Üye

Emeğe saygı gösterilmelidir , Saygı göstermeyenlere umarım iyi bir örnek olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/04/2013 22:03
Can Bolat
(@CanBolat)
Üye

Bilgi hırsızlığı emek hırsızlığıdır.İbretlik bir tablo olmuş ama karşı tarafın 10 ay hapis cezasına mahkum olması hayatını tamamiyle etkileyecek bir durum.Sadece para cezası ve mahkeme korkusu ömür boyu bu tür davranışlarından vazgeçirebilirdi.Arkadaşın göstermiş olduğu azim ve kararlılıktan dolayı tebrik ederim.Ne olursa olsun emeğe saygı !.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 00:16
Ferhat Indi
(@FerhatIndi)
Üye

Bence kaynak gosterip yayinladiktan sonra hic bi sorun yok. Eger gostermezse emek hirsizligi olur. Bence  olayi bu kadar buyutmemek lazimdi,  Sonucta docentlik tezi degilki, bilimsel degeri olmayan calisma baska kaynaklardan rahatlikla bulunabilir bi sey.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 01:11
Timur SAHIN
(@TimurSAHIN)
Üye

Öncelikle arkadaşlar emsal niteliğindeki bu süreci lütfen küçümsemeyin. Şahıs 10 ay hapse mahkum oldu ve denetimli serbestlik yasası sebebiyle 5 yıl boyunca suç işlemediği sürece uygulanmayacak bir hale getirildi bu ceza bu konuda içiniz rahat olsun. Ayrıca suç sabitse suçu işleyen sabitse  pazarlık olmuyor malesef.

Diğer taraftan emek bu.Bilgi bu. İş görüşmesine giderken kullanılan tecrübe bu. Ya siz kendinizi bu şekilde duyurur ispatlar ve hakettiğiniz maaşı alırsınız. Yada birileri gelir sizin makaleyi kendi sitesinde yaınlayıp ve bunları referans gösterip sizin hakettiğiniz maaşı alır. "Sonucta docentlik tezi degilki" şeklindeki yaklaşımı açıkcası yakıştıramadım bu platformdan yararlanan bir üyeye.

Ferhat Bey ,küçümsediğiniz o makale bugün büyük bir devlet kurumunun süreç iyileştirme sisteminde kullanılan yöntemlerin orta seviye, farklı örneklerle anlatılmış halidir (projedede aynı işleri yaptığım, çalıştığım için rahatlıkla bunu söyleyebiliyorum) ve sadece kafamdaki sanal bir senaryo üzerinden sizlerinde bu bilgiden ve tecrübeden faydalanması için hazrıladığım bir makaledir. Yaklaşımınız hoş değil.  Ben avukatımı o yoğunlukta bizi bilgilendirmesi için makale yazmaya ikna etmeye çalışırken "sizin sektördekiler bu konuyu nekadar önemsiyorlar?" sorusuna "bizde bu konuda ciddi bir bilgisizlik var. Çoğumuz haklarımızı bilmiyoruz. Hatta belkide bilmeden başkalarının haklarına çöküyoruz. Çözümpark için bilgilendirici makaleler yazarmısın" derken sizin kurduğunuz cümleye bak.

Neticede bilgi bilgidir. Ya akademik kariyerinize ek ünvana destek olarak kullanırsınız ya da evinize ekmek götürdüğünüz iş ile ilgili uzmanlığınıza şahit,destek olarak kullanırsınız. Bu işin sencesi bencesi yok. iş görüşmesinde söylediğiniz ücreti bir başkasının sizin makalenizden yararlanarak derme çatma bilgiyle "ben daha az fiyata yaparım, zaten benim siteden alıntı bu makale baksana benim sitemde de var " diyerek alması daha mı iyi?

Dediğim gibi. Bilgiyi ücretsiz yayınlıyoruz. İsteyen kendi işine göre uyarlasın , uygulasın ve ek tecrübesiyle bir makale de kendisi yazsın. Bilgiye bilgi katsın.

Böyle bir düşünceyi ve bu emsal süreci desteklemezsek bu sektörde çok uğraşırız doğru insan ile yanlış insan karıştırmamak için.

Tavsiyem ailenizin, çocuğunuzun rızkını bir başkasının gelip almasına izin vermeyin.

Saygı ve sevgilerimle.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 02:34
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Tedbirli olmayı, başkasının kalemi ile gelir elde etmeme gayretini getirirse ne ala yoksa emek hırsızlığı vs laflar hemen her ortamda ve her yaştan şahsın şiar cümlesi olduğu için pek sevmiyorum artık.
Kimse hayatın sırrını vermiyor ama müsaade almayacaksan da bloğuna (küçük dünyana), sitene taşıma bari ya otur yaz yada yapma.
Aslında bu olayı gerçekleştiren blog yada site ne ise ifşa edilmesini isterdim, bilelim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 02:39
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Kendi fikirlerimi, kendi bilgimi ve kendi tecrübelerimi yazmıyorsam kısaca paylaştıklarım kendime ait değilse blog veya internet sitesi yapmanın ne mantığı var çözebilmiş değilim. Kopyala - yapıştır ile doldurmak, kısayol veya linklerle başka yerlere yönlendirmekte internet kaynaklarını doldurmak gibi geliyor. İnternet bugün bilgi çöplüğüne dönmüş durumda. Günümüz şartlarında sitelerin kendi index ve arama motorlarından daha iyi çalışan google gibi arama motorları var. İstediğiniz şeyi yazdığınızda mutlaka buluyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 03:11
Ferhat Indi
(@FerhatIndi)
Üye

Boyle tartismalara girmek istemiyorum, Once ben makaleni filan kusumsemedim, zaten cozumparkta yayinlandiysa secme bi makaledir,

Insanoglu hata yapmak icin yaratilmistir, Keske once bu makaleni izinsiz yayinlayan arkadasla gorusseydiniz ,  belki suc oldugundan habersizdir, rica edip pekala sonuc alabilirdiniz,

Eger senin makalen cozumpark gibi  bir platformda yayinlandiysa, isveren kesinlikle sizi tercih eder, O konuda musterih olun. 

Senin makalen bide CNET de filan yayinlanmamis, capsiz birinin sitesinde yayinlanmis, O kadar avukatlik vekalet ucretine filan bence hic degmezdi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 03:59
Bülent ALAÇAM
(@BulentALACAM)
Üye

Açıkçası bende Ferhat Bey ile aynı görüşteyim. İnsanın kendi yazdığı makalenin başka bir yerde izinsiz yayınlanmış olması etik olduğunu savunmuyorum. Ancak yayınlanan makale izin alınıp veya alıntı gösterilip kendi blogunda yayınlayan kişi belki de bu bilgi daha sonradan işime yarar düşüncesiyle yayınlamış olabilir. Tabi bunlardan hiçbiri yapılmadıysa karşılıklı iyi niyet çerçevesinde görüşüp anlaşılabilir diye düşünüyorum. Bu yapılanın bir övünç kaynağı gibi gösterilip "oh olsun ne güzel cezalandırdım" şeklinde bir düşünce bizi toplum olarak çok ileriye götürmez. Sonuçta bu şahıs şu anda hapis cezası ile karşı karşıya kalmış durumda ve hayatını ciddi anlamda etkileyebilecek bir durum. İnsanlar herşeyi kendilerinin bulup yarattığının düşüncesinden kurtulabilmeleri için biraz da bu dünyanın fani olduğunu ve aklımızın bir bağışlayıcı tarafından verildiğini ve bu aklımızı aslında tüm insanlığı ileri götürmek için kullanmamız gerektiğini hatırlamaları gerekir. Apple ve Samsung gibi "sen benim kaydırma çubuğumu aldın, yok sen düğme şeklimi kopyaladın" deyip mahkemeleri saçma sapan şeylerle meşgul etmek ne kadar doğru. Bu sitede yayınlanan tüm makaleler çok değerli ve bu sitede yayınlanan benim de makalelerim var. Herkes bu makalelerimi kopyalayıp dağıtabilir. Alıntı göstermesi benim için yeterli. Sonuçta Türkiye gençliğinin eğitilmesi ve geleceğimizin daha iyi olması bizim yaptıklarımızla doğru orantılı. Keşke mahkemeye gitmeden önce bu kişilerle irtibata geçseydiniz.

İyi çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 12:10
Timur SAHIN
(@TimurSAHIN)
Üye

irtibat dahil gereklilikler ifa edilmiştir arkadaşlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 13:02
canşar özdemir
(@cansarozdemir)
Üye

başkasının emeğine sayılı olmak lazım her türlü faydalanıyoruz neden hırsızlık yapıyorsun. cezalandırılma iyi oldu 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 13:36
Serkan Konak
(@SerkanKonak)
Üye

İbreti alem olacak bir durum. Sahibinden izin alınmadan kullanılan makalenin, sahibinden izin alınmadan alınan malından ne farkı var. Soyut bir değer diye heralde önemsenmiyor. Ancak çağımızda milyarderler listelerinin en üstünde soyut işlerden para kazananları görüyoruz. Yani o kadar da soyut değilmiş 🙂 . Yazdığımızdan kanunen sorumlu tutuluyorsak, aynı şekilde buna diğer taraftan baktığımızda, hakkımızı da korumalıyız. Çözümpark yazarları burada emek verip değerli zamanlarını ayırıp katılımcılar  ilgilendikleri alanlarda biraz daha rahat etsinler diye makaleler yazıyorlar. Sonra başkaları farklı amaçlarla, bunları izin almadan, kaynak göstererek yada göstermeden kendi malıymış gibi istediği yere götürüyor. Bu hakkı bulabilecek cesarete sahip iseler, sonuçlarını da düşünmeleri gerekir. Arkadaşlar biz o zaman Timurla araştırırken, firma sahiplerinin makaleleri kendi şirket sitelerinde yayınlayıp sonra o konularda danışmanlık verdiklerini yazdıkları yerlere de rastladık. Yani çıtayı iyice yükseltenleri de gördük :). 

Hem vazgecmeyip bu ibretlik durumun oluşmasına sebep olan Timur' a hemde üşenmeden bu işi sonuna kadar yargıda kovalayan değerli avukat arkadaşa teşekkür ediyorum.

Altı üstü izin alacaklar sahibi de verecek ya da vermeyecek. Bu kadar basit. Kopyala yapıştır devri bu karar ile sona ermiştir :). 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 14:05
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Bence zaten ortada tartışılacak bir durum yok, Ferhat ve Bülent beyler yazmış zaten yapılan iş doğru değil. Eksik bir bilgi, biz bu arkadaşı bulduk hemen tepesine bindik değil, yazılan mailler var şimdi bunları buradan yayınlamak doğru olmaz ama arkadaş ne var ki kaynak gösterdik, bir şey olmaz, bundan sonrakiler için ok ama eskileri silmem derse sizde dava edersiniz herhalde 🙂

Benim yorumum?

Bence kimse kaynak göstererek bile olsa benim yazdığım bir yazıyı benden habersiz alamaz. Çünkü bu makale benim, tüm haklarıda bana ait.

Peki neden böyle düşünüyorum? Ben yıllardır community yönetiyorum. Bu işlerden biraz anladığımı düşünüyorum. Mesela ben neden başkasına ait olan bir makaleyi kopyalayıp kendi siteme yapıştırırım? Bana bunu nedenini söyler misiniz? 

İstediğim zaman erişmek için? ÇözümPark zaten açık buradan erişebilirsin.

Olduki site kapandı, o zaman word olarak alabilirsin bu bahanesi olamaz.

Yukarıya istediğinizi yazın ama bu işin tek bir nedeni var

REKLAM

sonuç olarak bu makaleler google üzerinde aranıyor ve Çözümpark gibi bir sitenin indekslenmesinden ise wordpress küçük bir sitenin indekslenmesi çok daha hızlı oluyor, makaleyi ben ÇözümPark için yazıyorum, adam hop kopyalıyor sonra sen google a bu konuyu yazınca ÇözümPark değil onun sitesi çıkıyor.

Bu ona hit olarak geri dönüyor, google reklamı olur, şahsi reklamı olur. Yani tek amacı bu kim ne derse desin.

Bu da ne demek oluyor, benim emeğim üzerinden çıkar sağlama. Bunun hiç bir mazereti olamaz. İstediği kadar kaynak göstersin.

Peki bunu zararı nedir? Eğer herkes bunu yapsa bizim o zaman kapatalım portalı onlar yazsın. Online bir toplulup ticari değil ise tek gelir kaynağı reklamdır. Reklam demek hit demektir. Bu resmen emek hırsızlığı olduğu kadar ÇözümPark' ın hitlerinden de çalmak demektir.

Tabiki siz belki konuya bu açıdan bakmıyorsunuzdur, sonuçta her ayın sonunda böylesi bir yapının masraflarının nasıl karşılanacağı bizim sorunumuz 🙁 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 14:24
zülkiflsevim
(@zulkiflsevim)
Üye

Hakan hocam,

Bu tip konular   mahkeme sürecine girilmeden çözüme kavuşturulabilir. Ayrıca burada yayınlanan makaleler  DMCA Protection ile korunsa daha hızlı sonuç alınacağını düşünüyorum. Cozumpark'da böyle bir sistem var mı ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2013 20:42
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Sağlam ve göz korkutucu caydırıcı bir karar umarım örnek olur insanlara.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/04/2013 18:20
GÜRCAN EFE
(@GURCANEFE)
Üye

bir makaleyi alsa kendısı sıtesınde yayınlasa ne kazanacak ne kaybedecekki bunların peşine dussenız nolcakkı

butur ınce hesaplara gerek yok bence bırakın yayınlasın...

cozumpark kalıtesını bellı etmiş artık butur seylere gerek yok burda makaleden cok onemlı olan nokta forumdur bence

makale kaynak her yerde var....

bızımkıler bıle yabancı makalelere bakarak makale yazan arkadaşlar var..

o yüzden dıyorumkı gereksız dava açsan nolcak açmasan nolcak   kendı hayatına  bak yaşa gez eğlen yaz makelenın gönder bos ver hayat güzel sen güzelsın kafa güzel eee neyın kafasını yapıyorsunuz

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/04/2013 19:09
GÜRCAN EFE
(@GURCANEFE)
Üye

Tabiki siz belki konuya bu açıdan bakmıyorsunuzdur, sonuçta her ayın sonunda böylesi bir yapının masraflarının nasıl karşılanacağı bizim sorunumuz 🙁 

böle bir şey düşünüyorsanız uyelıgı paralı yapın ozaman

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/04/2013 19:14
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Ben Ferhat ve Bulent beylerle ayni fikri paylasmakla birlikte, kendisi ile iritbat kuruldugu halde onceki makaleleri silmemekte direnen birine karsi bu acilan davanin yerli yerinde oldugunu dusunuyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/04/2013 00:31
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye

Selamlar,

Takdir edersiniz ki kurulduğumuz günden bu yana en büyük sorunlardan biri içeriklerimizin izinsiz yayınlanmasıdır, daha kötüsü makaleyi kendi yazmış gibi son paragrafa altın bold italic harflerle adlarını kazımaları..

Elbette öncelikle bunları yapanları gerçekten tatlı dille uyarıyor ve her türlü teması kuruyoruz, direkt mahkeme yolu son ve tek seçeneğimiz.

Burada bir anket yapmıyoruz arkadaşlar, evet ya da hayır oyu beklemiyoruz. Zira burada endişe duyduğumuz, kararsız olduğumuz bir tavır içerisinde değiliz. Tek yaptığımız bu haberi duyurarak balina üzerinde yaşayan sülüklerin kendilerine çeki düzen vermelerini sağlaması, bedava peynirin sadece fare kapanında olduğunu artık anlamalarıdır. Bu yolda gerekirse ceza almaları, kendi geleceklerini kurtarmaları açısından bir dönüm noktası dahi olabilir, başkalarının başarısından kar amacı gütme alışkanlığından vazgeçmeleri sağlanır ve bir bakarsınız gün gelir davacıya teşekkür ederler.

Bir adım daha ileriye giderek bu konuda tüm çözümpark mail grubuna bilgilendirme yapılması da yararlı olur.

Sevgi, Saygı, ÇözümPark.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/04/2013 02:05
Sayfa 1 / 2
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol