Bildirimler
Hepsini Temizle

PC Takip Programı Önerisi  

RSS
emredemirci
(@emredemirci)
Üye

arkadaşlar merhaba,

şirketimize güvenlik için bir program almayı düşünüyoruz. bu programla pc de neler yapıldığı hangi dosyaların açıldığı silindiği çıktısı alındığı , hangi siteye girdiği , msn vs yazışma programlarının loğlarının alabilen kısacası bir pc de gün içinde yapıan en ufak şeyin bile kaydını tutan bir program arıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 09/08/2010 18:56
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Bunların hepsini bir arada yapan yazılım oalcağını zannetmiyorum.Girilen internet sitelerini,msn kayıtlarını firewall ile yapaiblirsiniz.

Silinen dosya çıktı alınan dosya bunlar çok değişik aksiyonlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/08/2010 19:03
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Merhaba,

Falert diye bir program duymuştum bu işlemşeri yapan. Ancak reel ortamda kullanmadım. Googleda araştırısanız sonuçları ve programı bulabilrsiniz. Ek olarak netron gözcü programını kullanbilrsiniz. http://www.hakanuzuner.com/index.php/netron-gzc-ile-internet-denetimi.html

Keyfili çalışmalar

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/08/2010 03:40
Samil Altundal
(@SamilAltundal)
Üye

Merhaba

İnternet Cafe lerde kullanılan programlar var, adını sanını bilmiyorum ama bir araştır istersen çok kapsamlı programlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 20:33
ilker tutu
(@ilkertutu)
Üye

Merhaba

Konuya yine farklı bir açıdan bakarak birkaç hatırlatma yapmak istiyorum.

Yasal olarak böyle bir izlemenin yapılıp yapılamayacağını, yapılabiliyorsa da hangi şartlarla yapılabileceğini iyi araştırmanızı öneririm. Genel uygulama, böyle bir izleme yapıldığında tüm personelin haberdar edilmesi ve izlenmeyi kabul ettiklerine dair imzalı bir taahhütname alınması şeklinde. Sizin de bu riskleri değerlendirerek yasal sonuçlarına hazırlıklı olmanız en iyisi. Referanduma sunulacak anayasa değişikliği içeriğinde konuyla alakalı bir madde olduğunu ve ayrıca bugünkü haberlerin gündeminin de kişilerin izinsiz dinlenmesine gösterilen tepkiler olduğunu özellikle hatırlatmak isterim.

Bu tür bir bilgiyi kişilerin aleyhine kullanarak işten çıkarma (süistimal vb) veya yaptırım uygulanması gibi bir amacınız varsa bu durumda da bilişim ortamındaki kayıtların delil olarak kabul edilebilmesi için gerekli şartları sağlamanız gerekecek. Bunlar arasında kayıtların değiştirilemediğinin ispatlanması (timestamp, erişim kısıtlaması, satırların ve dosyanın hash ile belirlenmesi vb) kayıtların kabul edilebilir bir şekilde ve kişinin rızasıyla toplanmış olması gibi hususlar var.

Bu arada böyle bir izlemeyi şirketin üst yönetiminin bilgisi olmadan yapmayı hiç düşünmemenizi öneririm. Örnek vermek gerekirse; yöneticilerin maillerinin okunduğu "şüphesi" türkiyede en yaygın görünen IT sorumlusunun işten çıkarılması nedenlerinden birisi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 22:46
Paylaş: