Anasayfa » Forum

Sizce Türk Yap...

Sizce Türk Yapımı Bir Antivirüs Geliştirilmelimi ?  

Sayfa 2 / 2
  RSS
Gökçe KURT
(@GokceKURT)
Üye

Erkan Bey, Virusavcisi adlı girişiminizi tebrik ederim.  İleriki dönemlerde girişiminize bağlı olarak, Başta ESET, Avira ve kaspersky'nin üyesi olduğu ve virüs haberlerini ve tanımlarını aralarında paylaşan ve bu konuda uluslararası bir çalıştay halini almış olan EICAR.org 'a kaydolmak ve antivirüs motorunuzu buna göre şekillendirmek gibi şeyleri düşünüyor musunuz ? O zaman gerçekten rekabetçi bir çözüm üretebilirsiniz demektir. Bir de fuarlarda göründünüz mü o zaman yolunuz açılır.

Bu arada umarım, yapılmamış birşey üstünde çalışır veya varolan kaliteli projelerin üstünde katkısı olan birşeyler yaparsınız.

Zira 2 sene evvel, Açık kaynaklı ClamAV'in kaynak kodunu indirip, güncelleme motoruna bile dokunmadan,  üstüne yeni skin giydirip Türk İşi Antivirüs Zirex diye ortaya çıkmışlardı.  (Sitelerinde hem Atatürk'ten sözler, hem de Hadis'-Şerifler falan da koymuşlardı; Hadi skin bile olsa birşey yapmışlardı da, yaptıkları bu gereksizliğe alet ettikleri kişilerin hakkını nasıl verecekler orası ayrı konu)   

Sonra ad değiştirip, "Zemana" oldu, baktılar ki Antivirüs işi kasıyor, Spywarelerin giriş noktalarına yerleşip, sezgisel koruma sağlayan ve belli sürelerle otomatik cache temizliği yapan Zemana AntiLogger oldu. (E spy tanımları daha kolay bulunup, temin edilebilecek ve eicar gibi uluslararası organizasyonlara gerek bırakmayan birşey. Ama  bu da birşey [:D] )

Ve umarım işi duygusallığa (Pardus'un medyada iteklenmesi gibi  vatan, millet, ümmet argümanından ziyade; geliştirme, trendi takip etme, rekabetçi olmayı tercih etmek gibi)  vurmadan yapabilirsiniz, Yolunuz açık olsun...

Bu arada forum yazılımı sorun meydana getirdiğinden mükerrer olarak iletiler gitmiş, verdiğim geçici rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2010 22:29
omeralbayrak
(@omeralbayrak)
Üye

öncelikle tebrik ederim.böyle bir projenin ilk adımını atmış olmakla en azından bazı şeylerin sadece ilk adımla başarıldığını gösterme fırsatınız olmuş. (yukarıda verilen örneklerden facebook,google,ms gibi örneklerle destekleyelim)

tüm yazan arkadaşları okudum. eleştiri olmadan bir ürünün ortaya çıkması mümkün değildir. eğer bir ürün eleştirilmiyorsa ya çok mükemmeldir (ki artık ondan başkası yapılamaz manasına gelir) ya da o üründen hiçbirşey olmaz demektir. birincisi pek mümkün olmadığına göre ikincisi daha mantıklıdır genelde. o nedenle eleştirileri bir nimet olarak görüp iyi bir süzgeçten geçirip bunu avantaja çevirmeniz içten bile değil. ayrıca destekleri de somut olarak (motivasyon desteği için maneviyat önemlidir tabi ki) birşeylere dönüştürdüğünüzde o zaman yeterli itici güce ulaşmış olursunuz.

ben burada birkaç noktaya dikkat çekmek istiyorum. özellikle projenizin detaylarını bilmiyorum ancak maalesef her başlanılan projede olduğu gibi bazı durumlarda amerikayı tekrar keşfetmenin anlamı yok. eğer iyi yapılan ve sizin projenize çok büyük katkısı olan birşeyi sırf bunu biz yazmadık mantığı içinde almazsanız zorlanmanız kaçınılmaz olur. zira bu süreç uzun ve sancılıdır. ilk public ürünü çıkardığınz zaman sancınız tavan yapar çünkü ilk kez yüksek oranda denemeye tabidir. ama dediğim gibi ürünü maksimum performans minimum kaynak planlamasına göre yaptığınızı düşünüyorum.

önemli diğer bir nokta ise güvenlik dünyasında antivirus sektöründe artık imza tabanlı değil sezgisel tabanlı korumalara geçilmektedir. yani bir virüsün çıkışından itibaren imzanının çıkması zaman diliminde sistemler korumasız kalmakta ve bu büyük sorunlara neden olmakta. teknik detay çok fazla girmenin manası yok.ancak artık ivme sezgisel bir teknolojiye doğru gitmekte (örneklemek gerekirse Nod32 olabilir). buna göre projenizi geliştirirseniz hem gelecek zamanlar için adımlarınızı atmış olursunuz hem de bir trene daha ilk vagonundan itibaren binmiş olursunuz.

virüs bankası olayına gelince bir ilginç bir fikir dikkatimi çekti. arkadaşların ufak bir yazılımla buna katılacak olan kişilerin makinelerinden virüslerin toplanıp bir havuza aktarılması fikri. buna kısaca şunu diyebilirim: DDoS için bulunmaz bir kaynağınız olur ve bünyenizdeki mevcut güvenlik riskleri ile birleşince potansiyel kaynaklarınız ne durumda olur varın gerisini siz düşünün

velhasılkelam projeniz ülkemizde ki ciddi bir açığı kapatacak cinsten. başarılı olması durumunda (ne kadar yerli bilemem) yerli OS  olan Pardus kadar ilgi göreceğiniz umuyorum.

teknik yazıdan ziyade biraz ürün/geliştirme bazlı bir yazı oldu gibi ama affola. projelerinizde başarılar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2010 23:36
Kenan AKSOY
(@KenanAKSOY)
Üye

Bende Antivirüs işinegirdim.Avasttın ilk sürümünden buyana hep aklımdaydı bu proje yanıtlarda visual basic sistemi kullanıyor yazılmış.Gereken donguleri kendiniz oluşturursanız bunada gerek kalmaz.

Bu source 3 aylık + 1 yıllık bir birikim sonucu oluşturulmuştur...

umarım gelecekteki türk antivirüs programlarına katkım olduysa ne mutlu bana...

eklemek isteyen kenan.aksoy@windowslive.com

http://www.speedyshare.com/files/30118764/antiv.rar

resmi

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/09/2011 20:50
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Elinize sağlık bu çalışmanızı bir kurumla paylaştınız mı?Destekleme ve dahada ilerletme açısından.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/09/2011 00:07
Kenan AKSOY
(@KenanAKSOY)
Üye

[quote user="Rıza SAHAN"]Elinize sağlık bu çalışmanızı bir kurumla paylaştınız mı?Destekleme ve dahada ilerletme açısından.[/quote]

Hayır Rıza bey Türkiyede güvenlik üzerine teknik servislerin kendi çalışanlarının oluşturduğu birkaç program var. Bugün benim çalıştığım fabrikada ve diğerlerinde devlet kurumlarında mcafee kullanılmaktadır.Üniversiteler ancak kendi bilişim elemenlarının oluşturduğu programlarla kendilerini tanıtmaktadır.

Türkiyede bu işle uğraşan yazguven.com ve 1923turk.com 'un desteklediği drakula ve turkantivirüs pro ları var.İnternete sınırlama getirerek bizimkiler anca güvenliklerini sağladıklarını sanıyolar.Bu programın source 'ü çoğu hack sitelerine coder ,hacker barındıran sitelere ekledim.İnsanlar projeye olumlu bakmakta sadece proje acaba virüs kaçırırmı?tam etkili koruma sağlarmı süpheleriyle geliştirmiyorlar.Aslında adım atmak yolun yarısını tepmek.Bu antivirüs benzerleriyle boy ölçüşebilecek niteliktedir.Ayrıca rootkid,antispyware modülleri oluşturulursada tam etkili bir koruma sağlayabilecek kabiliyete erişecektir.Hatta kendi siteme banner bile yaptım.

Programcılık okumadım.Ama merakla visual basic ğimi buralara kadar getirdim.

yukarıdaki siteleri örnek verdim reklam amacım yoktu. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/09/2011 23:46
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

İnşallah bu başarılı emeklerinizi bir teşvik veya sponsorla taçlandırırsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/09/2011 00:25
ibrahim yaman
(@ibrahimyaman)
Üye

Güzel bir çalışmaya benziyor.Türk işletim sistemi yapıldıktan sonra neden antivirüs programı yapılmasın.Her yıl onca parayı yabancı şirketlere yatırıyorlar

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/09/2011 00:37
Melih Engin Eskier
(@MelihEnginEskier)
Üye

Bu konuyu açtığınızda gün gelecek ve Chomar Antivirüsü göreceğiniz aklınıza gelir miydi bilemem ama 7 sene geçti ve artık var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/06/2017 16:51
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bencede, düşünmek, azim etmek ve desteklemek lazım. Tebrikler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/06/2017 05:27
Mert Kibar
(@mertkibar)
Üye

comodo firmasinin sahibi türktür.. güvenlik ürünleri olarak bir çok ürünleri mevcuttur.

sahibi Melih Abdülhayoğlu

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/11/2017 05:53
Yavuz Cihan Özyurt
(@YavuzCihanOzyurt)
Üye

Ben şahse kullanmıyorum artık antivirüs ve türevleri yazılımlar. Zaten nereye girdiğim, ne yaptığım belli. Zararlı yazılım edinecek hiçbir yere girmiyorum. Bana da saldırı geleceğine inanmıyorum doğrusu, sonuçta önemli bir şahsiyet değiliz 🙂

Fakat gerek okullar, gerek şirketler, gerek kamu kurumları için yerli zararlı yazılım temizleme araçları geliştirilmesi bence gerekli. Ne de olsa, kurumların bilgisayardaki tüm verilerini emanet ediyoruz. Belki bir açık kapı bırakılır, gizlice alınır o bilgiler. Kişisel bilgiler önemli olmasa bile kurumsal bilgilerin çalışması ciddi sorunlara yol açabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/03/2018 14:07
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Aslında bende benzer durumlar var, yani malum içerikli sitelere girmem, herşeyi lisanslı kullanmaya çalıştığım için crack vs kullanmam ve ilgili sitelere girmem ama yinede olmaz olmaz genele giden şifreleme mailleri vs sizi üzebilir ondan free de olsa iyi kötü bir tane edinin derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/03/2018 09:38
Sayfa 2 / 2
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol