Anasayfa » CA ARCServe – Mailbox Level Restore

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

CA ARCServe – Mailbox Level Restore

Önceki makalelerimizde mailbox level backup konusuna değinmiştik. Bu makalenin konusu, aldığımız e-mail yedeklerinin geri dönüşüyle ilgili. Hemen başlayalım.

 

 

image001

 

 

Yukarıda elimizdeki yedek datayı ve hangi dizinde olduğunu görebiliyoruz. Şimdi bu datayı ARCServe yardımı ile geri döneceğiz. Manager adlı konsolumuzu açıyoruz ve Quick Start menüsünden Restore ‘a tıklıyoruz.

 

 

image002

 

 

Restore menüsüne geldiğimizde çeşitli seçeneklerle karşılaşırız ve aslında hangi yolu tercih edeceğimiz, aldığımız verinin türüne göre değişir.

 

 

image003

 

 

Restore By Tree : Restore by tree adından da anlaşılacağı üzere bir hiyerarşi içerisinde yukarıdan aşağıya doğru aldığımız yedekleri sıralar.


 

Restore by Session : Yedek alırken her backup datası için bir grup ismi belirlediğimizi ve yedekleri oraya aktardığımızdan bahsetmiştik. Restore menüsünde Session olarak geçen terim aslında oluşturduğumuz grupları temsil eder. Biz bu yöntemi kullanacağız.

 

Restore by Query : Datayı arayıp bularak restore yapmamızı sağlar.

 

Restore By Backup Media : Birden fazla yedek cihaza doğru veri aktardıysak, restore by media işimizi görecektir böylelikle cihaz ayrımı da yapabiliriz.

 

Restore by Virtual Machine : Dikkat çekici bir özellik olup, aldığımız yedek türünü VmWare ve Hyper-v olarak iki kategoriye bölerek, hangi tür yedek aldıysak aynı şekilde geri dönmemizi sağlar. Çok kullanıldığı için ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum.

 

 

image004

 

 

Biz kendi kullanacağımız yöntem olan Restore By Session ile devam edelim. Restore By session bölümünü seçtiğimizde aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecektir.

 

 

image005

 

 

Burada dikkat etmemiz gereken, Sessions olarak geçen sekmenin altındaki her isim, aslında yedek aldığımız bir alanı yani depoyu temsil eder. Kırmızı dikdörtgen içerisine aldığım alanda olduğu gibi sessionları expand ederek içerisindeki yedekleri kontrol edebilir ve ilgili alanı seçerek restore işlemini başlatabiliriz. Bunu yapmadan önce yine yukarıdaki ekran görüntüsünde sağ bölümde görülen Restoer Manager Media Name ‘in neleri bize gösterdiğini inceleyelim.

 

 

image006

 

 

Media name’den söz etmiştik, ID ise programın kendi ürettiği otomatik bir kimlik gibidir. Her session’ın kendine ait bir ID’si bulunur. Sequence ve session no olarak geçen kısım ilgili sessionın kaçıncı sırada olduğu, backed up on ne zaman yedekleme yapıldığı, source path yedeklenen öğenin ne olduğu, session status son alınan yedeğin durumu, session type ne tip bir yedekleme yaptığımız, session method aldığımız yedeğin methodu, flaglar ne aracılığı ile yedek aldığımız ve son olarak da compression ratio yedeğin sıkıştırılma yüzdesi ile ilgili bize bilgi verir.

 

Bu genel incelemeden sonra restore için hazır durumdayız. Örnekte görülen mailboxı seçelim.

 

 

image007

 

 

Sonrasında ilgili mailboxı yada mailbox database’ i nereye döneceğimizi belirtmek için Destination tabına geçiyoruz.

 

 

image008

 

 

Kutucuğun işaretli olduğu alan, Source bölümünde belirlediğimiz öğe yada öğelerin orjinal lokasyonuna geri döneceğimizi bize söyler. Biz source bölümünde seçtiğimiz öğenin farklı bir lokasyona geri dönmesini istiyorsak, ilgili checkboxı kaldırıp istediğimiz her hangi bir alana geri dönüşünü sağlayabiliyoruz.

 

 

Not : Dönülen öğe bir mailbox ise, dönüş yapılacağı yer yine bir mailbox olmak zorundadır. Bu şu demek; ARCServe bir mailbox öğesini file sisteme direkt pst yada başka bir formatta yazmaz, ARCServe’e göre restore edilmek istenen öğe bir e-mail yada mailbox ise dönülecek olan yer de aynı formatta olmalıdır. Diğer tüm dosya formatları için bu kural geçerli değlidir. İstediğimiz herhangi bir veriyi istediğimiz herhangi bir hedefe döndürebiliriz.

 

 

image009

 

 

Yukarıdaki ekran görüntüsü, schedule, yani zamanlamayı temsil ediyor. Restore işlemini ne zaman yapacağımızı belirten bu ekranda ilgili duruma göre gereken zamanlama işaretlenir ve Submit butonuna basılır.

 

 

image010

 

 

Media name olarak yine başlangıçta sessionları expand ederken birinci sırada gördüğümüz ismi görebiliriz. OK butonu ile onayı verip sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

 

 

image011

 

 

image012

 

 

image013

 

 

OK ile restore işlemine start verdik. Sistem bizi otomatik olarak Job status ekranına gönderir ve ilgili görevi izlememizi sağlar.

 

 

image014

 

 

İşlem bittiğinde de Job status ekranında ilgili görev aşağıdaki gibidir.

 

 

image015

 

 

 

Mailbox restore işlemlerinin çok detayı yoktur. İlgili kişilerin, public folder vb tüm öğelerin restore işlemleri rahatlıkla yapılabilir.

 

Restore işleminde çıkabilecek hataların önüne geçmek için :

 

1-      Exchange server üzerinde kurulu olan Exchange Agent, Universal Restore servisleri started durumda olmalı,

2-      Backup alınan hedef ulaşılabilir olmalı,

3-      Backup server ile exchange server arasında bir iletişim problemi olmamalı,

4-      Exchange server üzerine dönülen mailbox database mounted durumda olmalıdır.

 

Notlarımızı da verdikten sonra makalamizi noktalıyoruz. Konuyla ilgili tüm sorularınızı forumdan yönteltebilirsiniz.

 

Teşekkürler

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>