Anasayfa » CA ARCServe – Active Directory Object Level Backup & Restore

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

CA ARCServe – Active Directory Object Level Backup & Restore

Makalemizin konusu, adından anlaşılacağı üzere Active directory içerisinde obje bazında yedekleme ve geri dönüş. Bu işlem windows tarafında şöyle açıklanıyor; active directory üzerindeki herhangi bir objenin kaybolma ihtimaline karşı alınan yedek ve bu yedeği active directory içerisine geri yüklemek. Server 2008 R2 ile birlikte gelen Ad Recycle Bin ile aynı şey diyebiliriz. Bir user, OU, group vb tüm öğeler buna dahil. Her sistem uzmanının bilmesi gereken yedekleme tipi olan System State backup sayesinde bu operasyon başarıyla yapılıyor. Biz de ARCServe üzerinde System State yedeğin nasıl yapıldığını bu makale ile göstermiş olacağız. Hemen uygulamaya geçer isek :

 

Manager à Quick Start à Backup yolunu izleyerek yedek job oluşturma menüsüne geldik. Ben bu kez Normal Backup methodunu kullanacağım.

 

 

image001

 

 

Daha sonra Source tabına geçiyoruz ve yedek alacağımız kaynağı (Domain Controller à System State) seçiyoruz. Aşağıdaki ekranda System State seçili iken nelerin yedek alınacağını sağ bölümde görebilirsiniz.

 

 

image002

 

 

Yedek job oluşturmaya devam etmek için, Schedule tabına geçip zamanlamayı yapıyoruz. Makale gereği Once seçiyorum. Eğer zamanlanmış bir job yapmak istiyorsak ki öyle olmalı, şirketinizin yedekleme prosedürüne göre olan zamanlama tipini seçebilirsiniz. Ben, söz konusu yedek system state olduğu için aralıksız her gün almanızı öneririm.


 

 

image003

 

 

Son olarak yedek job’ı bitirmek ve start etmek için Destination bölüme gelip ilgili hedefi göstererek işlemi bitiriyoruz ve Job Status ekranından görevimizi takip ediyoruz.

 

 

image004

 

 

image005

 

 

Yedek bittikten sonra yapacağımız işlem, obje bazında geri dönüşü test etmek için Active Directory üzerinden bir kaç öğe silmek olacak. Sonrasında ise aldığımız yedeği bir hedefe geri dönüp, ARCServe Object level restore kullanarak objeleri AD içerisine geri döneceğiz. Bu arada örnek bir normal system state log dosyasını aşağıda paylaşalım:

 

 

image006

 

 

Not : System State yedeği sunucu performansına göre değişir, Server 2008 R2 için boş bir Active Directory’nin ortalama yedek süresi 20 dakikadır.

 

Restore Adımları:

 

Quick Start à Restore

 

 

image007

 

 

Bir sonraki adımda yani Destination seçerken, bu kez default lokasyonuna değil, bizim belirttiğimiz başka bir lokasyona NTDS klasörünü döneceğiz.

 

Not : Özel destination belirlediğimiz yer, bir UNC yani network path olmalı.

 

 

image008

 

 

Submit à OK

 

 

image009

 

 

image010

 

 

image011

 

 

image012

 

 

Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra restore işlemi tamamlanacaktır. Sonrasında programlar menüsünden CA à ARCServe ‘ ü takip ederek Backup Agent Admin konsolunu açıyoruz. Bu konsolda Options à AD Object Level Restore Utility ‘e tıklıyoruz.

 

 

image013

 

 

image014

 

 

Aldığımız yedeği AD_Restore klasörüne geri dönmüştük. Bu klasörü Object Level Restore Utility ‘i kullanarak gösterip içerisindeki NTDS.dit dosyasına ulaşıyoruz.

 

Bu arada bunu yaparken, restore testini yapmak için Active directory’i açıp bir obje silelim.

 

 

image015

 

 

image016

 

 

CA-CENT adlı OU’yu içerisinde bulunan Alper Yazgan kullanıcısı ile birlikte sildim. Restore işlemine kaldığımız yerdem devam ediyoruz. Open diyerek NTDS.dit dosyasını seçmiş ve AD içerisindeki objelere ulaşmıştık.

 

 

image017

 

 

Sildiğim OU bu yedekte bulunduğuna göre, öğeyi seçerek restore işlemini başlatacağım.

 

 

image018

 

 

Report’ a tıklayarak sonucu daha net görebiliriz.

 

 

image019

 

 

İlgili işlemleri ve sonuçlarını yukarıdaki basic raporda görebiliyoruz.

 

Active Directory kontrolünü hemen yapalım:

 

 

image020

 

 

Sonuca baktığımızda, makale boyunca System State yedeği alıp, sonra onu bir dosya sistemine geri dönerek Backup Agent Admin içerisindeki Object Level Restore Utility aracılığı ile aldığımız yedeğin içeriğine ulaştık. Son olarak da Active Directory içerisinde bir obje silip, ulaştığımız yedek dosyaları içerisinden sildiğimiz öğeyi aynen yerine koyduk. ARCServe ‘ün önemli özelliklerinden biri olan Object Level restore, mailbox seviyesinde, sql/oracle database seviyesinde de mümkündür. Bu özelliklere sonraki makalelerde değiniyor olacağız. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

Teşekkürler

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>