Anasayfa » Brightmail üzerinde “Mail Impersination Allow” Oluşturma

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Brightmail üzerinde “Mail Impersination Allow” Oluşturma

Email Gruplarının genel kullanımından dolayı yaşanan bir problem olan “sizin adınızla size dışarıdan mail gelmemesi “ durumunda bir exclude mekanizması kullanabilirsiniz.

Aşağıda genel hatları ile Brightmail üzerinde böyle bir konfigürasyonun nasıl yapılacağı anlatılmakta.

Burada kullanıcı olarak email adresimizin ( ve foruma üye oldugumuz smtp adresin ) kullanici@sirketismi.com oldugu varsayılmakta.

İlk dashboard da Status ekranından “message audit logs” menüsüne girerek bize gelen mailin hangi policy ile kesildiğini bulmamız gerekiyor.

Sponsor

 

image001

 

Gelen ekranda aşağıdakine uygun olarak bilgileri gireriz.

 

image002

 

Çıkan sonuçlarda ilgili kaydı ( deleted message olan ) açarak  hangi “filter policy” tarafından kesildiğini belirlememiz gerekiyor.

 

image003 

 

Mesajın detayında “Verdict “ alanında “Content Filtering Violation” alanıda filter ismini görebiliriz.

 

image004

 

Amacımız yeni bir policy oluşturmak ve bu policy içerisine exclude etmek istediğimiz smtp adresini yazmak ve bu policy den daha öncelikli bir sıraya yerleştirmek.

Bunun için Content alanından policy oluşturabileceğimiz ara yüze ulaşıyoruz.

 

image005

 

Burada “ ADD” diyerek sırasıyla aşağıdaki ekranları geçiyoruz.

 

image006

 

 

image007 

 

 

Sonraki ekranda “condition” olarak “from” adresinde kullanici@sirketismi.com  olan  VE   “ to”  adresinde kullanici@sirketismi.com olan emailler için aşağıdaki “ action “ alınmasını belirtiyoruz. ( bu üye olduğunuz mail grubuna göre değişiklik gösterebilir çözümbank için from ve to alanlarında kullanıcı smtp adresidir. )

NOT : Bu alanı sadece to alanına kullanici@sirketismi.com   adresi girerek de çözebilirsiniz fakat sizin adresiniz gibi gözüken bir adres üzerinden şirketiniz içerisinde diğer kullanıcılara mail atılma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bir AND condition yazmak daha güvenli olacaktır.

Sonrasında “Actions “ alanından istediğimiz aksiyonu ( burada delivery message normally ) secerek bizim kullanıcımızın bulunduğu “policy group”u secer kaydederiz.

 

image008

 

Bu kuralı oluşturmamız yeterli değil ayrıca önceliklendirme için maili kestiğini tesbit ettiğimiz “test policy” nin üzerinde bir sıraya koymamız gerekmekte.  Bunu yapabilmek için ilgili kuralı sürükle-Bırak yöntemiyle yukarı taşıyabilirsiniz.

 

image009

 

Sonrasında mail grubuna attıgımız test mesajlarını  “Audit Logs” alanından tekrar sorgulayıp başarılı sonucu takip ederiz.

 

image010

 

Bu çalışma mail gruplarına uygulama ve versiyonlarına göre değişik konfigürasyonlar gerektirebilir bu nedenle yapınıza en uygun çözümü oluşturmanız için bu adımları kişiselleştirmeniz gerekmektedir. 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın