ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Linux Unix

Pardus 17.3 Kurulumu

Bugün, son zamanlarda tekrar gündeme gelen ve desteklenmesini canı gönülden istediğimiz ayrıca TÜBİTAK tarafında geliştirilmekte olan Debian tabanlı işletim sistemi Pardus’u tanıtacağız. Pardus, hayatına ilk olarak 2003 yılında başladı ve 2005 yılı son çeyreğinde ilk kararlı sürümünü yayınladı. Doğası gereği açık kaynak kodlu olarak başlayan projeye ücretsiz ofis uygulamaları, açık kaynak kodlu tarayıcılar ve birçok yardımcı program katıldı. Geçen zaman içinde mevcut geliştirilmeler iptal edilerek yeni çekirdeği olan Debian üzerinde tekrar filizlenen Pardus şu an Pardus 17.3 XFCE, Pardus 17.3 Sunucu ve Pardus ETAP olmak üzere üç ana sürüm ile hayatına devam etmektedir. Bizim anlatacağımız sürüm bireysel kullanıcılara da hizmet verebilen Pardus 17.3 XFCE sürümü olacak. Kurulumumuzu VMWARE ortamında gerçekleştireceğiz. (Test kurulumlarınızı 2GB ram, 2vcpu ve 40gb disk ile rahatça yapabilirsiniz)

Pardus kurulum imajlarını aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz.
https://www.pardus.org.tr/surumler/

Pardus 17.3 ile birlikte gelen yenilikler.

Son kullanıcının karşılaştığı birçok grafiksel ara yüzdeki kullanım senaryosu sorunları giderildi.
Birçok sistem performansını etkileyen paket güncelleştirmesi ve optimizasyonu yapıldı.
200 ün üzerinde paketi ve yamasını içeren güvenlik güncelleştirmeleri sisteme eklendi.
Özgün yenilikçi bir uygulama olan Pardus Mağaza (0.1.1~beta2) sisteme eklendi.
Pardus Mağaza uygulamasının, son kullanıcının kullanımını kolaylaştıracak şekilde üçüncü parti uygulamaları da sisteme yükleyebilmesini sağlayan gerekli arka plan desteği sağlandı

Kısa bilgilerden sonra .ISO dosyamızı boot ederek kuruluma başlayabiliriz.

İlk ekranımız Dil seçeneği, şu an Pardus deposundan Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri mevcut. Biz kurulumu Türkçe yapacağız. Özellikle belirtmeliyim ki çevirmeler ve teknik dil kullanımı gayet başarılı.

clip_image002

İkinci ekranımız ön yükleme menüsü. Burada farklı seçenekler geliyor. Kurulumu “Grafik Ara yüz “yardımı ile yapacağız. Bu sayede tüm işlemler görsel olarak ayarlanacak. “Grafik Ara yüz ile Kur “diyerek devam ediyoruz.

clip_image004

Burada işletim sistemi dilini seçmemiz isteniyor. “Türkçe “kalacak şekilde “Continue “ile devam ediyoruz. (Türkçe ve İngilizce dışında Pardus deposu destek vermemekte.)

clip_image006

Bu ekranda konum belirteceğiz. Bu sayede yerel saat gibi ayarlar otomatik olarak gelecek. “Türkiye “seçili olacak şekilde “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image008

Bu ekranda klavye dilimizi seçmemiz isteniyor. Ben “Türkçe Q “ile devam ediyorum. “Türkçe F “klavyede seçilebilir. “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image010

İlgili bileşenler için ön çalışmayı yapıyor. Daha tam kurulum başlamadı bu ekran otomatik olarak geçecek.

clip_image012

İşletim sistemimiz için bir makine adı gireceğiz. Bu sayede ağımızdaki diğer bilgisayarlar bizi bu ad ile tanıyacaklar. Makine adımı yazarak “Devam “diyerek bir sonraki adıma geçiyorum.

clip_image014

Alan adımı belirliyorum. Buraya şimdilik herhangi bir şey yazabilirsiniz. İleride bunu detaylandıracağız. “Devam “diyerek bir sonraki adıma geçiyorum.

clip_image016

Sisteme giriş yapmak için açacağım kullanıcımın İsim ve soy ismini belirliyorum. Bu sayede kullanıcımın kime ait olduğunu bileceğim. Bilgileri yazarak “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyorum.

clip_image018

Bu adımda kullanıcı adımızı oluşturuyoruz. Diğer ekran ile aynı gibi görünse de farklılar. Kullanıcı adımı belirleyip “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyorum.

clip_image020

Kullanıcım için şifremi belirleyerek “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyorum.

clip_image022

Tekrar parametrik ayarlamalar yapılıyor. Ekran otomatik olarak değişecek.

clip_image024

İlgili otomatik ayarlardan sonra disk yapılandırmasına geldik. Burada “Yardımcı ile – diskin tamamını kullan “seçeneği üzerinden devam edeceğiz. “Devam “diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image026

Sanal olarak oluşturduğumuz 120GB disk seçili olarak geldi. “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image028

Kök dizine bağlı diğer dizinlerin konumlarını ayarlayacağız. Biz test ortamında olduğumuzdan dolayı “Tüm dosayalar tek bölümde (yeni kullanıcılara önerilir)” seçili olacak şekilde “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image030

Disk yapılandırması kolayca ayarlandı. “Bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri diske kaydet “seçili olacak şekilde “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image032

Disk üzerindeki işlemlerde dikkat edilmesi gerektiği için bize tekrar onaylanmamız için soru soruyor. “Evet “seçili olacak şekilde “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz. (Bu işlemde disk üzerindeki bütün veriler kalıcı olarak silinir)

clip_image034

İlk olarak disk biçimlendirme işlemi gerçekleşiyor.

clip_image036

Disk biçimlendirme işleminden sonra sistem kurulumu başlıyor. Makinamızın performansına bağlı olarak 10 – 30 dakikalık bir zaman alacak.

clip_image038

Linux işletim sistemlerinde Depo adını verdiğimiz uygulama havuzları bulunur. Bu sayede bir uygulamayı kurarken buradaki depodan yararlanırız ve işleri hızlıca hallederiz. Pardus içinde bir depo bulunmaktadır. Buradaki ekranı değiştirmeden “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image040

Paket yöneticimiz vasıtası ile uygulamalar hazırlanıyor.

clip_image042

GRUB ayarlarımız otomatik olarak yapılacak. “Evet “seçili olacak şekilde “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image044

“/dev/sda “seçili olacak şekilde “Devam “butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image046

GRUB otomatik olarak diskimize ayarlanıyor.

clip_image048

Nihayet kurulumumuz bitiriliyor.

clip_image050

Kurulum işlemimiz tamamlandı. “Devam “butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz. Makinamız bir kez yeniden başlayacak ve masaüstü ekranımız bizi karşılayacak.

clip_image052

Masaüstümüz geldi. Şifremiz ile giriş yapıyoruz.

clip_image054

Artık rahatça kullanabiliriz.

clip_image056

Görüldüğü gibi hızlıca ve zahmetsizce kurulan bir işletim sistemi Pardus. Özellikle son sürümü ile birlikte gelen “Pardus Market “sayesinde telefonlarımızdan da alışık olduğumuz üzere ekstra uygulamaları zahmetsizce kurabileceğiz. Şu an testlerini yaptığımız ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus’un diğer makalelerinde görüşmek üzere

Kaynaklar

https://www.pardus.org.tr/

https://www.pardus.org.tr/surumler/

https://www.pardus.org.tr/pardus-kurulum-kilavuzu/

https://www.pardus.org.tr/pardus-surum-notlari-17-3/

Tarih : 02 Eylül 2018 Pazar 21:55 Yayınlayan: Buğra PARLAYAN

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık.

Eylül 2, 2018 23:10
 

Bilgehan POYRAZ

Güzel olacak, grurumuz olacak pardus. Makale için teşekkürler.

Eylül 2, 2018 23:41
 

Ertan ERBEK

Şu Linux tarafında ki tek problem oyun olayı. Aslında onuda KVM ve vGPU ile kolalıkla halledebiliriz ama oda leptoplarda biraz sorunlu.. Şu an diğer işletim sistemlerinin en büyük kurtarıcısı oyun pazarı.

Eylül 3, 2018 08:28
 

Mehmet Cakir

Pardus güzel bir işletim sistemi aslında. Windows  yakın bir arayüzüne sahip. Anlatım güzel olmuş ellerine sağlık.

Ek bilgi vermek istedim.

Pardus kurulumu yaparken kullanacağın çevre birimleri (yazıcı,Tarayıcı vb) ne var ise eğer bilgisayara takılı ise kurulum yaparken portları kontrol eder bu sırada takılı olan hangi cihaz var ise Driver havuzdan çekerek direkt kurulumunu yapıyor sana tekrar kurulum yapmandan alı koyuyor.

Biz Windows alışkanlıkları olanlar ilk etapta kullanırken biraz zorlanıyoruz ama sonradan alışıyor insan sonuçta mantık aynı.

Eylül 3, 2018 11:19
 

Murat CAN

Elinize sağlık.

Eylül 3, 2018 14:33
 

Mehmet IŞIK

Elinize sağlık. Güzel ve özenli hazırlanmış bir kurulum makalesi.

Eylül 3, 2018 22:48
 

Yasin YAMAN

Bilgiler için teşekkürler..

Eylül 17, 2018 12:03
 

Onur AYDIN

Elinize sağlık.

Ekim 29, 2018 23:19
 

Savaş Yaşar

Bilgiler için teşekkürler. Arkasında kamu kurumlarımızın olduğu milli dağıtımımıza bilişim toplululuklarının destekleri makbule geçecektir. Pardus'u evlerimize ve işyerlerimize nasıl dahil edebiliriz konulu yazılar, bazılarına ilham verebilir ve dağıtımın yaygınlaşmasını ve gücünü arttırabilir.

Kasım 20, 2018 09:24
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Buğra PARLAYAN

https://www.linkedin.com/in/bugraparlayan/

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler