ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

Mac OS Server Nedir? Mac OS Server Nasıl Kurulur?

Mac OS Server şirketinizde çalışan Mac kullanıcılarını ve onların cihazlarını yönetip denetlemenizi sağlayan bir uygulamadır.

Ancak burada yazdığım tek satırdaki açıklamayı biraz daha açmalıyım. Sonuçta kullanıcıları yönetmek çok tanıdığımız bir süreç ancak işin içerisinde MDM girince boyut tamamen değişiyor.

Kullanıcılarınızı cihazları deyip geçtiğimiz ve bizim kontrolümüzde olabilecek ürünleri bir sıralayalım;

·         Macbook / iMac / Mac mini veya Mac Pro ailesinin üyeleri

·         iPad

·         iPhone

Not: Bu cihazlar üzerinde kullanılan kullanıcılardan bağımsız yönetilebiliyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse;

Mac Örnek Senaryo:

Şirketinizin çalışanı Ali Bey için bir mac sipariş edildi ve tedarikçinizden sipariş yola çıktığı anda sizin Profile Manager uygulamanıza düşer ve siz gerekli tanımlamaları yaptığınızda cihaz Ali Bey’e teslim edildiğinde cihazını açtığı andan itibaren sizin tanımlamasını yaptığınız roldeki ALi Bey’de kurulu olması gereken tüm uygulama ve yazılımlar cihaza ağınıza bağlandığı anda kurulur.

Mac Server kurulumu sonrasında birkaç adım ile Profile Manager etkin hale getirilip kullanıcılarınıza verdiğiniz cihazları denetimini ve yönetimini çok pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

iPhone Örnek Senaryo:

Unutkan bir kullanıcınız iPhone ekran kili parolasını unuttu mu? Hiç sorun değil Profile manager üzerinden hemen kilidi kaldırabiliyorsunuz ve bu işlem anlık oluyor yani kullanıcı elindeki telefonun bir anda ana ekrana döndüğünü görebiliyor.

Mac Server aslında bir uygulama diğer platformlardan aşina olduğumuz gibi kendi kendine ait bir server işletim sistemi yok.

AppStore dan 20-25 USD civarında bir ücrete güncel Mac cihazınıza kurup ağınızdaki tanımlamaları gerçekleştirip hemen Mac Server nimetlerinden faydalanabiliyoruz.

 

Genel Gereksinimler

MacOS Mojave yüklü bir Mac bilgisayar.

2 GB bellek.

10 GB boş disk alanı; bazı özellikler için ek disk alanı gerekir.

Bazı özellikler için iOS 11 veya daha yeni bir iOS sürümü ya da macOS Mojave gerekir.

Bazı özellikler için Apple ID gerekir; şartlara tabidir.

Bazı özellikler için uyumlu bir internet servis sağlayıcısı gerekir; ek ücrete tabi olabilir.

Bazı özellikler için program kaydı gerekir.

Bazı özellikler her ülkede veya her bölgede kullanılamayabilir.

 

MacOS Server’ a Neler Dahil?

 

Diller

İngilizce

Japonca

Fransızca

Almanca

Basitleştirilmiş Çince

Felemenkçe

İtalyanca

Korece

İspanyolca

Geleneksel Çince

 

Servisler

Profile Manager

Open Directory

Xsan

 

Uygulamalar

Server uygulaması

Hadi Mac OS Server Kuralım!

Öncelikle size bir tavsiye, Mac Server kuracağımız Mac’imiz network anlamında güvenli ve her yerden rahatlıkla erişebileceğiniz bir konumda olmalıdır. Bunun için size taşınabilir bir Mac yerine Mac mini üzerinden kurup uzaktan bağlantı yöntemi ile bağlanıp server ihtiyaçlarınızı gidermenizi tavsiye ederim.

Mac minin güncel olması dışında ekstra bir özelliğe ihtiyacı olmayacaktır. Tabi bir önceki makalemdeki Mac OS Server gereksinimlerini göz önünde bulunduralım.

O zaman başlayalım.

Disk hazırlığı

MacOS Mojave 10.14'i mevcut bir bilgisayara yükleyecekseniz ve yükseltme yapmak yerine temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız, kurmakta olduğunuz diski silmek için Disk Utility programını kullanın.

Yüklemeye başladığınızda Disk Yardımcı Programını kullanabilirsiniz. Talimatlar için, “MacOS’ u silme ve yeniden yükleme” için Mac Yardım'da arama yapın.

Bir sabit diski bölümlemek, macOS için bir birim oluşturur. MacOS yüklediğiniz birim en az 10 GB olmalıdır. Vikileri ve diğer servis verilerini saklamayı planlıyorsanız, bu birim daha büyük olmalıdır.

Bölümlenmiş bir diskteki birimlere genellikle basitçe disk denir. Her birim Finder' da bir disk olarak görünür ve her birimi ayrı bir diskmiş gibi kullanırsınız.

Verilerin tutulduğu alan

Tüm servislerin veri saklama yerini değiştirmek için Veri Deposu iletişim kutusunu kullanın. Varsayılan olarak, servis verileri önyükleme diskinizin / Library / Server / klasöründe saklanır.

Servis verileri için kullanılan diski değiştirdiğinizde, Sunucu tüm servisleri durdurur ve servis verilerini seçtiğiniz diske kopyalar. Sunucu, servis verilerini kopyalamayı tamamladıktan sonra kullanıcılar servislere tekrar erişebilir.

MacOS Sunucusunu yükleyin

MacOS Server’ ı App Store’ dan indirip yükleyerek, macOS Mojave 10.14 yüklü bir Mac sunucusundan bir sunucu oluşturabilirsiniz.

Mac'inizi sunucu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeden önce:

 

MacOS Sunucu gereksinimlerini kontrol edin.

Bir İnternet ana bilgisayar adı kaydedin. (Internet Hostname)

Disk hazırlama seçeneklerini göz önünde bulundurun.

Mac'te bir sunucu yapmak istediğinizde App Store’ u açın, ardından macOS Server’ ı satın alıp indirin.

Sunucu uygulaması yüklenir ve otomatik olarak açılır.

MacOS Sunucu penceresinde Devam Et öğesine tıklayın, ardından macOS Sunucusunu kurmaya başlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Mac'inizde bir yönetici adı ve şifre girdikten sonra, Sunucu uygulaması Mac'inizi bir sunucu olarak yapılandırır.

Bir yönetici bilgisayarı kurun

Sunucunuzu ağ üzerinden ayarlamak ve yönetmek için yönetici bilgisayarındaki Sunucu uygulamasını kullanabilirsiniz. Sunucu uygulamasını, sunucu olmayan bir Mac'e yükleyerek yönetici bilgisayar haline getirebilirsiniz. Birden fazla sunucuda macOS Sunucunuz varsa, onlar zaten Sunucu uygulamasını kurmuşlardır ve bunları yönetici bilgisayar olarak kullanabilirsiniz. Sunucu uygulaması yalnızca kendi sürümündeki sunucuları uzaktan yönetebilir.

Aşağıda gösterildiği gibi, sunucu durumunu kontrol etmek, hesapları ve hizmetleri yönetmek ve sunucu sistemi ayarlarını görüntülemek veya değiştirmek için yönetici bilgisayardaki Sunucu uygulamasını kullanın. Uzak sunucunun bir ekrana ihtiyacı yoktur.

Aşağıdakilerden birini yaparak, yönetici olarak olmak istediğiniz bir Mac'e Sunucu uygulamasını yükleyin:

Sunucunuzdan kopyalayın.

Sunucu uygulamasını sunucunuzdan, yönetici bilgisayar olmak istediğiniz bir Mac'e kopyalayabilirsiniz.

App Store’ dan yükleyin.

MacOS Server’ ı sunucunuzdaki App Store’ dan satın aldıktan sonra, yönetici olmak istediğiniz bir Mac'e ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Olası yönetici bilgisayardaki Uygulama Mağazasını açarsınız, Uygulama Mağazasında macOS Sunucusunu bulun, Satın Al öğesini tıklayın ve ardından macOS Sunucusunu satın almak için kullandığınız Apple Kimliğini girin. Sunucu uygulaması, yönetici bilgisayara indirilir.

 

1. adımda yüklediğiniz Sunucu uygulamasını açın, ardından Yönet> Sunucuya Bağlan' ı seçin.

 

“Mac Seç” iletişim kutusu görünür. Bunun yerine “Sunucuya Hoş Geldiniz” iletişim kutusu görünürse, Yönet> tekrar “Sunucuya Bağlan” ı seçin.

Şimdi yönetmek için başka bir Mac seçebilirsiniz, ardından Devam Et' i tıklayın.

Not: Bu Mac'i (yani üzerinde çalıştığınız Mac'i) seçip Devam Et' i tıklatırsanız, Sunucu uygulaması Mac'i bir sunucu yapar.

Sunucunuzu ayarladıktan sonra

MacOS Sunucusunu ayarlamak için Sunucu uygulamasını kullandıktan sonra, güvenliğini, erişilebilirliğini ve kullanışlılığını arttırmak için adımlar atabilirsiniz.

App Store’ u kullanarak macOS Server’ a mevcut güncellemeleri yükleyin.

Böylece kullanıcılar hizmetler için kimlik doğrulaması yapabilir, aşağıdakilerden birini veya her ikisini birden yapabilir:

Sunucunuzda kullanıcı hesapları oluşturun.

Kişilerin mevcut hesaplarını kullanmasına izin vermek için kuruluşunuzdaki başka bir ağ hesabı sunucusuna (directory server) bağlanın.

Sağlamak istediğiniz hizmetleri açın ve özelleştirin.

Yönlendiricinizde bağlantı noktası eşleştirmesini yapılandırarak İnternet üzerinden hizmetlere erişime izin verin.

Servis erişiminizin beklendiği gibi çalıştığını doğrulayın. İnternet erişim detaylarını görüntüleme bölümüne bakınız.

Mac'inizdeki bilgileri güçlü bir yönetici şifresi kullanarak, sunucuyu boştayken güvenceye alarak, yönetici hesaplarının kullanımını azaltarak ve bir yönetici hesabı kullanmayı bitirdiğinizde oturumu kapattırarak koruyun. Talimatlar için, “Mac'inizdeki bilgileri koruyun” için Mac Yardım'da arama yapın.

MAC Bilgisayarı Domaine Almak

Genel adımları ve bilgilendirmeleri geçtikten sonra artık pratik sürece başlayalım. Eğer hali hazırda bir domainiz varsa aşağıdaki adımları uygulayarak kurulumunuzu yaptığınız Mac’i veya herhangi bir mac’ i ilgili domaine dahil edebilirsiniz.

clip_image002

 

Apple Menu> System Tercihleri

clip_image004

 

User & Groups

clip_image006

Alt kısımda bulunan kilit yönetici parolası girilerek açıldıktan sonra Kullanıcı listesinin altında bulunan “Oturum Seçenekleri” bölümüne girip hemen sağ kısımdaki “Ağ Hesabı Sunucusu” alanının karşısında bulunan “Düzenle” seçeceğine tıklanır.

clip_image008

 

Açılan pencerede “+” seçeceği ile aşağıdaki şekilde domain adresinizi girip domaindeki yönetici kullanıcı adı şifresi ile adresi doğrulamamız neticesinde MAC’ imizi domainimize dahil etmiş oluruz Mac’i yeniden başlattığınızda domain kullanıcı ile oturum açabilir hale gelecektir.

clip_image010

Mac yeniden başladığında eğer karşınıza kullanıcı adı şifre gireceğiniz yer gelmezse aşağıdaki “kullanıcılar ve gruplar” ekranındaki “Oturum Açma Seçenekleri” bölümünden “Oturum penceresinde görüntüle” kısımdan “kullanıcı listesi” yerine “isim parola” seçenini seçin

clip_image012

İlgili cihaz ve diğer tüm cihazları aynı domaine aldıktan sonra artık seçtiğimiz Mac ile Server App kurulumu adımına geçebiliriz. Bu adıma geçmeden önce Mac OS sürümünüzün en üst Mac OS sürümüne sahip olduğunuzdan emin olsun.

Kontrol için Apple Menüsü> Bu Mac Hakkında kısmından hangi versiyona sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Mac OS Mojave ya da 10.14.xx sürümünün altındaysanız App Store uygulaması üzerinden Mac OS Mojave sürümünü indirip kurun.

clip_image014

Mac OS versiyonumuzun da en güncel sürüme sahip olduğunu düşünerek App Store girip aşağıdaki şekilde Mac Server olarak arattığımızda Server App’i bulabiliriz ve satın alıp indirme işlemine başlayabiliriz.

clip_image016

 

İndirme işlemi tamamlandığında indirilen Server uygulamasını “Launchpad” veya "Uygulamalar” klasöründen bulup çalıştırabilirsiniz. 

Çalıştırdığınızda ilk etapta karşınıza basit bir kurulum ekranı gelecek.

clip_image018

Bu ekranda tek yapmanız gereken sadece “Devam” ya da “Continue” butonuna tıklamak olacaktır. Uygulama domainde olan bilgisayarınıza sunucularınıza uygun şekilde otomatik olarak kurulumu gerçekleştirecektir.

Not: Bu kurulumu ağınızdaki başka bir Mac’e ilk seçenek olan “Diğer Mac” seçeceği ile kurabilirsiniz.

Kurulumdan sonra ilk açılışta aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Burada kendi server app’ in yüklü olduğu makinemizi veya ağdaki başka bir makineye bağlanıp onu yönetebiliyoruz. Biz şimdilik kendi Mac’imizi seçip “Devam” a tıklıyoruz.

clip_image019

clip_image020

Kendi makinenizin lokal kullanıcı adı ve şifresi soruluyor bunları giriş yaparak ana panele ulaşabiliyoruz.

clip_image022

 

Yukarıdaki ekrandan çeşitli gruplar tanımlayıp ilgili kullanıcıları o gruplara atayabiliyoruz.

clip_image024

Üzerinde en çok duracağımız alan Profil Manager ekranı yanı MDM ayarlarımızı yapacağımız bölüm burada direkt üst kısımda “Kapalı” olarak görünün çubuğa tıklayarak açıyoruz sizden şirketinize dair birkaç detay istiyor bu formu dolduruyoruz.

Not: Deployment Program çok daha kapsamlı şekilde ilerde değineceğiz.

 

Profile Manager etkin hale geldikten sonra Daha önceki adımlarda ilettiğim Hostname’ e safari açarak http üzerinden ulaştığımızda karşımıza MDM yönetim ekranı geliyor.

clip_image026

Bu ekran üzerinde “Profile Manager” kısmına giriş yapıldığında MDM yönetim ekranı karşımıza gelecek ve eklediğimiz tüm cihazları bu ekrandan yönetebiliyor olacağız.

Bu makalede size basit adımlarla Server App’ in içeriği ve nasıl kurulacağını aktardım ilerleyen makalelerde üzerinde bulunan MDM ve diğer güzel özellikleri nasıl kullanıyoruz bunlardan aktarıyor olacağım.

 

 

Tarih : 27 Ocak 2019 Pazar 18:36 Yayınlayan: Mehmet TATLICI

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık Mehmet.

Ocak 27, 2019 22:21
 

Ferhat Indi

Eline saglik, Profile manager kurulumu, provisioning , push software, MDM gercektek cok kotu   design edilmitir. Apple MDM serverdan destegini cekecek yakinda. 2 yildir JAMF kullaniyorum, arasinda daglar kadar fark var.

Ocak 28, 2019 23:18
 

Cahit YOLACAN

Elinize saglik guzel makale.

Şubat 1, 2019 08:07
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler