ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

Duck DNS ile Dinamik DNS Yapılandırması

Bir çoğumuz bir uygulama geliştirme, bir lab ortamı kurma durumunda kaldığımızda illaki bir statik ip adresine sahip olmayı hedefliyoruz. Maliyeti ve Telekom tarafındaki prosedürlerden dolayı test ortamları için bu gibi konularda maliyetten kısma noktasına gidiyoruz. Lab ortamında meyvelerini aldığımız uygulama ve mimarilerde işlemlerden emin olduktan sonra bu yapıları kurumlarda hayata geçiriyoruz.

Statik ip noktasında maliyet olması istenmeyen durumlarda DDNS yani Dinamik DNS devreye girmektedir Dinamik Dns hizmeti belirli bir statik ip adresine gerek duymadan DNS adresi üzerinden sistemlerinize erişebilir hale gelebilirsiniz.

Duck Dns bu anlamda hizmet veren oldukça popüler bir servistir. Bu hizmet sayesinde internet ip adresiniz değişse bile DDNS üzerinden erişebilir durumda olmaya devam edeceksiniz. Statik ip adresine gerek duymadan subdomain altında internete açabilir yada dvr , ip kamera sisteminizi statik ip adresine gerek kalmadan DDNS üzerinden dışarıdan izleyebilirsiniz.

Artık kurulumlara başlayabiliriz ilk önce aşağıdaki adresten gerekli programı indirmemiz ve gerekli yapılandırmaları yapmamız gerekiyor.

https://www.duckdns.org/ adresine giriş yapıyoruz.

Duckdns.org sitesine Sign in yaparak login oluyoruz isterseniz Google,Twitter,Github siteleri üzerinden login olabilirsiniz.

clip_image002

Gmail üzerinden oturum açma işlemini yaparak devam ediyoruz.

clip_image004

Oturum açma işlemi bittikten sonra aşağıdaki gibi size bilgiler sunulmakta. Burada yazan TOKEN bilgisi gerekli programı kurduktan sonra gerekli yapılandırma için lazım olacaktır.

clip_image006

Domains kısmına eklemek istemiş olduğumuz sub domain adını yazıyoruz ben işlemlerime cozumparktest olarak devam ediyorum.

Cozumparktest.duckdns.org adresi için verilecek olan ip adresi aşağıdaki gibi gözükmekte.

78.190.13.0

clip_image008

Token kod  ekranında bize yapılandırma sırasında lazım olacak kodu not defterine kayıt ediyoruz gerekli programı indirmek için INSTALL sekmesine tıklıyoruz.

clip_image010

İşletim sistemimizi ve hangi sub domain adresini kullanacağımızı seçiyoruz.

clip_image012

Programı indirmek için Step 1 ‘de bulunan linki tıklıyoruz.

clip_image014

Gerekli programı indirmek için bize 3 seçenek sunmakta Zip,Rar yada Exe olarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

clip_image016

İndirme işlemi bittikten sonra klasik kurulum ekranına geçiyoruz herhangi bir ayar değiştirmeden kurulumlara başlıyoruz.

clip_image018

Install butonuna tıklıyoruz kurulumlar oldukça hızlı bir şekilde bitecektir.

clip_image020

 

 

Kurulumlar bittikten sonra bilgisayarın sağ alt köşesinde Duck Dns simgesi belirlenecektir simgenin üstünde sağ tuşa basarak DuckDNS Settings menüsüne giriş yapıyoruz.     

clip_image022

Gelen menü içersinde sizden oluşturmuş olduğunuz domain bilgisini ve token kod bilgisini isteyecektir bu ekrana oluşturmuş olduğumuz cozumparktest dns adını ve not defterine kayıt etmiş olduğumuz token kod bilgisini girip işlemleri tamamlamak için OK butonuna tıklıyoruz.

clip_image024

Yapılandırma işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

clip_image026

Bağlantımızı test etmek adına oluşturmuş olduğumuz DDNS adresimize ping atıyoruz ve aşağıdaki gibi gerek isim çözümlemesi gerek ip adresi olsun sağlıklı bir şekilde geldiğini görüyoruz.

clip_image028

 

Bir makalemizin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz DDNS servisi belki kurumsal firmalar için çok iyi bir seçenek olmasa da gerek test ortamlarında gerek statik ip adresiyle uğraşmak istemeyen kişiler için oldukça pratik bir çözüm olacaktır.

Tarih : 27 Ocak 2019 Pazar 20:41 Yayınlayan: Erdem Yağlıkara

Yorumlar

Henuz Yorum Yok
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler