Anasayfa » BackupAssist Server 7 Yedekleme Programı ile SQL Yedekleme SQL Backup

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

BackupAssist Server 7 Yedekleme Programı ile SQL Yedekleme SQL Backup

Karmaşık yedekleme sorunlarına basit çözümler sloganıyla BackupAssist Server 7.4 Türkçe versiyonu ile yedekleme işlemlerinizi kolaylaştırmaya devam ediyoruz. SQL yedekleme, öncelikle her muhasebecinin ve SQL veritabanı kullanan programların başlıca ihtiyacı. Bu ihtiyaca doğru cevap verebilmek ve bir felaket senaryosunda yedekten geri dönebilmek büyük önem taşıyor.

Bu makalemde BackupAssist Server 7.4 Yedekleme Programı ile SQL Yedekleme (SQL Backup) uygulamalarına yer vermeye çalışacağım; BackupAssist yedekleme sihirbazı adımları ile SQL yedekleme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilir. Ve yine BackupAssist geri yükleme konsolu ile veritabanı silinme ve bozulmalarında geri yükleyebiliriz.

Yapınız ister Active Directory olsun, isterse Workgroup hiç fark etmez. BackupAssist programı ile yedeklerimizi hızlı ve zahmetsizce alabiliriz. En önemlisi ihtiyaç anında da geri yükleyebiliriz. Bir önceki makalemden bir hatırlatma yapma adına aşağıdaki paragrafı yeniden sizlerle paylaşıyorum.

“Elektriksel ve donanımsal arızalar, insan hataları, programsal hatalar, virüs ve bunun gibi birçok felaket senaryosuna ne kadar hazırız?” sorusunu kendimize bir kez daha sormalı ve “Bir sabah uyandığımızda verilerimizin buhar olduğunda ne yaparız?” sorusunun cevabını arıyor olmalıyız. Tam bu noktada BackupAssist size cevap oluyor.

Sponsor

Türkiye Distribütörü Fins Bilişim Hizmetleri’nin  (http://www.fins.com.tr/Backupassist.asp) sayfasından indirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırdığınızda Türkçe ara yüzü ile rahatlıkla kurulum yapabilirsiniz. Demo versiyonunda bütün özelliklerini bize test etme imkanı sunan BackupAssist ile vakit kaybetmeden SQL yedekleme işlemini başlatalım;

Kurulum tamamlandı hoş geldiniz ekranını gördük ve kapatıp uygulamalarımıza başlıyoruz; Uygulamalara başlamadan önce ayarlardan; Yedekleme kullanıcı kimliği (Ortam Active Directory ise Domain admin, WorkGroup ise Local admin yetkisine sahip kullanıcı) tanımlanır. Diğer bir adım ise mail ayarlarının yapılması ki, yedekleme işlem raporlarını eklediğimiz mail adreslerine göndersin.

Yedekle ekranıyla açılan pencereden Yeni Yedekleme İşi Oluştur ile SQL yedekleme işlemini başlatıyoruz;

clip_image002

Local Sunucunuzdaki (Server) yada Network de bulunan diğer Sunucularınızda bulunan SQL veri tabanlarının yedekleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz;

clip_image004

Yukarıdaki Sunucu açılır listesine tıkladığımızda Network de çalışan bütün sunucuları bize listeleyecektir. (Network’de bulunan SQL Server’ların görülebilmesi için SQL Server’daki; Sql Server Configuration Manager ara yüzünden SQL Server Network Configuration seçeneği altından Protocols for MSSQLSERVER ile açılan seçeneklerden TCP/IP Protokolü Enable seçili olmalıdır.)

clip_image006

Kullanıcı kimliği belirt seçeneği işaretlenir ve işlem yapılacak MS.SQL’in en yetkili kullanıcısı sa kullanıcısı ve şifresi girilerek yedekleme işlemlerinin sorunsuz gerçekleştirilmesi sağlanır.

clip_image008

Özellikle altınızı çizmek isterim MS.SQL’in en yetkili kullanıcısı sa kullanıcısı ve şifresi girilerek işlem yapılır.

clip_image010

Sa kullanıcısı girildiğinde ağımızda bulunan yedeği alınacak MS.SQL’e bağlanır ve altındaki veri tabanı listelenir. Yedeği alınacak veri tabanları seçilir. Seçili veri tabanları daha sonra değiştirilebilir.

clip_image012

Günde bir kez yedek alınacaksa Temel, günde birden çok tam ve artımlı yedekler alınacaksa işlemsel yedekleme seçeneği seçilir. Sonraki ekranda Lokal diske, harici diske yada ağımızda bulunan bir NAS ünitesindeki paylaşılan klasörlerimize yedekleme işlemi gerçekleştirebiliriz.

clip_image014

Ve yedekleme konumu seçildiğinde artık yedekleme işleminin sonuna gelmiş oluyoruz. Yedekleme işlemine bir isim vermek suretiyle yedeklemeyi otomatik bir hale getiririz.

clip_image016 

Yönet sekmesinden oluşturduğumuz SQL yedekleme işleminde değişiklik ve düzenleme yapabiliriz.

clip_image018

Ve yönet sekmesi sol üstünde yer alan Çalıştır düğmesi kullanılarak SQL yedekleme işlemini başlatabiliriz. Sonraki yedekleme işlemlerini Zamanlama sekmesinde yapığımız ayarlar ile yedekleme işlemi devam edecektir.

clip_image020

MS.SQL programını kullanan başta muhasebe (Logo, Mega, Vega, Eta, Netsis, Luca, Mikro, Orka, CRM, ERP, HBYS)  programları olmak üzere diğer tüm programların ihtiyacı; yedekleme işlemi mutlaka ama mutlaka ihmal etmeksizin gerçekleştirmeli ve felaket senaryolarına her zaman hazırlıklı olmalıyız. Geceleri rahat ve deliksiz uyku için yedek almalıyız. Bir sonraki yazımda Exchange yedekleme senaryolarını adım adım hep birlikte inceleyeceğiz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın