Anasayfa » Azure SQL Server High Availability ve Disaster Recovery Senaryoları – Bölüm 2

Makaleyi Paylaş

SQL Server

Azure SQL Server High Availability ve Disaster Recovery Senaryoları – Bölüm 2

Makalemizin ilk bölümünde Azure üzerinde konumlandığımız Sql Server sunucularımızın, yine Azure içerisindeki High Availability (HA) ve Dİsaster Recovery (DR) senaryoları hakkında bilgiler verdik. Makalemizin bu bölümünde ise, on-prem Sql Server AlwaysOn sistemlerimizin Azure tarafındaki Disaster Recovery senaryolarını inceleyeceğiz.

İlk senaryomuz, on-premde iki adet Sql Server AlwaysOn mimarisinde sunucumuz var. Aynı datacenter üzerinde konumlandığı için, bu yapının bir de Disaster Recovery site’ını kurmak istiyoruz. Bu DR site’ımızı da Azure’da bir sanal makine oluşturarak kurabiliriz.

Azure tarafında sadece bir Windows Server ve Sql Server kurarak bu DR site’ı kuramayız. Daatacenter’ınız ile Azure arasında site-to-site vpn yaparak bu iki lokasyonu birbirleri ile haberleştirmeniz gerekmektedir. Datacenter’daki networkünüz ile Azure tarafındaki networkünüzün IP blokları farklı olacaktır. Bu iki farklı IP blokları vpn sayesinde haberleşebilmektedirler.

Bu senaryomuza göre on-prem üzerinde AlwaysOn mimarisi içerisinde iki adet senkron çalışan Sql Server’ımız var, bu yapı aynı lokasyon da olduğu için, bir felaket durumunda, farklı bir lokasyonda AlwaysOn’un 3. Node’u kurmamız isteniyor. İki Sql Server aynı datacenter’da, 3. İse farklı bir lokasyonda olduğunda ise bu yapıya Multi-Site AlwaysOn denmektedir.


Multi-Site AlwaysOn mimarisinde, merkez datacenter ve Disaster Recovery Site arasında iki farklı subnet’e sahip network vardır. Adı bu yüzden Multi-Site AlwaysOn olarak geçmektedir. Bu mimaride, arada herhangi bir 3. Parti yazılım olmadan, Sql Server veri tabanlarının farklı bir lokasyonda bir kopyası tutulmaktadır. Bu replikasyon işini Sql Server’ın AlwaysOn mimarisi yapar.

clip_image002

HADR – 1

Yukardaki şemada, merkezde SQL01 ve SQL02 Senkron yapıda AlwaysOn AG Group içerisinde, SQL03 Disaster Site üzerinde Asenkron yapıda çalışmaktadır. Buradaki yapımızda, DC ler her iki site’ta da olmalıdır.

AlwaysOn mimarisi, Sql Server 2014 versiyonunda sadece Enterprise sürümde olan bir özelliktir. Sql Server 2014 Standart bir Sql Server’a sahipseniz, Azure tarafındaki DR çözümü olarak da Log Shipping kullanabilirsiniz.

Sql Server 2016 da ise, Standart edition’da Basic Availability Group özelliği gelmişti. Bu özellik kapsamında, bir tane veri tabanını AlwaysOn üzerinde çalışabiliyor, AlwaysOn nodeları ise sadece iki tane olabiliyor. Bir adet Sql Server 2016 Standart’ınız var ise, ve bu Sql Server’ınız için bir Disaster Recovery site düşünüyor iseniz, bu DR’yi Azure üzerinde konumlandırabilirsiniz. Azure üzerindeki bu AlwaysOn yapısında, aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi, SQL01’den SQL02’ye asenkron replikasyon olacak şekilde çalışacaktır. Maliyeti düşük olan bu DR senaryosunda, Azure tarafında SQL sanal makinanız, merkezdeki prod SQL server’Inız ile aynı donanıma sahip olmasına gerek yoktur. Asenkron yapıda replikasyon yapacağından, Azure DR site’daki sanal makinanızı düşük konfigürasyon ile minimum maliyetli olacak şekilde çalıştırabilirsiniz.

clip_image004

HADR – 2

Makalemizin bu bölümünde, on-prem Sql Serverlarınızın Azure tarafında Disaster Recovery senaryoları hakkında bilgiler verdik. Her geçen gün gelişen bulut teknolojileri üzerinde felaket kurtarma sistemlerinin daha da yaygınlaştığını görmekteyiz. İş sürekliliği kapsamında felaket kurtarma merkezleri, kurumsal yapıların kullandığı en önemli IT kaynaklarından biri haline gelmiştir.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>