Anasayfa » Azure Sql Server High Availability ve Disaster Recovery Senaryoları – Bölüm 1

Makaleyi Paylaş

SQL Server

Azure Sql Server High Availability ve Disaster Recovery Senaryoları – Bölüm 1

Bu makalemizde Sql Server High Availability ve Dİsaster Recovery senaryoları hakkında bilgiler vereceğiz. High Availability ve Disaster Recovery özelliklerini her ikisi de, Sql Server Enterprise Edition ile gerçekleştiren özelliklerdir. Makalemizin sonrasında High Availabity için HA, Disaster Reovery için DR, Domain Controller içinse DC kısaltmalarını kullanacağız. Sql Server mimarisinde bu yapının genel olarak kısaltması da HADR olarak geçmektedir.

On-prem sistemlerde HA yapısı için, 2 sunucu üzerine AlwaysOn kurulumu yaparak HA sağlamış olmaktaydık. Azure tarafında da benzer bir senaryo ile karşı karşıyayız, bir Azure Region ve Virtual Network ile HA kapsamını oluşturmaktayız.

AlwaysOn yapısındaki Active Directory ve File Server ek bileşenlerini, Azure tarafında da oluşturmamız gerekmektedir. Mevcut On-Prem’de bulunan Domain Controllerimiz (DC) ile Azure tarafında DC arasında site-to-site vpn yaparak, mevuct domain yapımızı Azure tarafında da kullanabiliriz. Diğer istenen gereksinimlerden birisi de, Windows Failover Cluster (WSFC) servisinin kullandığı File Share Witness kullanılmasıdır. File Share Witness ve Sql Backup’ları için ayrı bir File Server kurabilir. File Server için ek maliyet istemiyorsanız, DC üzerinde bir file share açabilirsiniz. Sql Backup içinse, Azure Sql Backup özelliğini kullanabilirsiniz.

clip_image001

HADR – 1


HADR – 1 Şeklinde gösterildiği gibi, aynı Azure Region içerisinde;

Domain Controller

File Server ( File Share Witness ve Sql Backup)

Virtual Network

SQL01

SQL02

Yukardaki yapı Azure üzerinde en temel seviyede HA çözümü sunan yapıdır. Bu yapıyı kurabilmek için Sql Server 2014 / 2016 Enterprise edition olması gerekmektedir.

Sql Server 2014’de Standart Edition, AlwaysOn Failover Cluster instancelarını desteklemiyor. Sql Server 2016 ise temel seviyede, Basic AlwaysOn desteği gelmişti. Sql 2016 Standart Edition üzerinde, iki farklı Sql Server’ımız üzerinde AlwaysOn Failover Cluster’ı sadece tek bir veritabanı ile AlwaysOn mimarisini kurabilmekteyiz.

Sql Server 2016 Standart Edition’da bir veritabanı için Azure tarafında da benzer bir senaryo uygulamak mümkündür. Fakat sadece tek bir veritabanı için HA yapısı kurulabilmektedir. AlwaysOn DR için Sql 2016 Standart Edition’da mümkün değildir. Sql Server 2016 Standart Edition için Basic HA özelliğinin gelmesi, HA yapısı kurmak isteyen fakat Enterprise lisans bütçesine takılan işletmeler için güzel bir fırsat olmuştur.

Azure tarafında Sql Server DR senaryosuna bakacak olursak, farklı bir Azure Region’ı na, AlwaysOn’nun 3. Node’unu konumlandırarak, Azure AlwaysOn DR’yi doğru bir şekilde yapılandırmış olacağız. Azure DR site’ımızda, Virtual Network’ümüz farklı bir subnetten olacak, ve bu DR site’ında da bir tane Domain Controller’ımızın olması gerekiyor. Burada sıkça sorulardan bir tanesi de, DR site da neden bir Domain Controller’a ihtiyaç duyulmasıdır. Bir felaket durumunda DR site’a geçildiğinde burada bir DC’ye ihtiyaç duyulacağından, DR kurulumlarında mutlaka DC yapılandırılması da olması gerekmektedir.

clip_image002

HADR – 2

Şekil HADR – 2 de, iki farklı Azure Region’ı bulunmakta, Region 1 de SQL01 ve SQL02 aynı site üzerinde ve senkron çalışmakta. Region 2 de multi-site AlwaysOn ile DR site kurulmuş. Region 2 nin networkü farklı bir subnet olarak yapılandırılmıştır. Region 1 ve Region 2 arasında da site-to-site Azure Vpn ile network bağlantısı sağlanyor.

Sql Server Standart Ediition ile DR site kurmak istersek de, bu yapıyı Log Shipping ile yapabilmekteyiz. Log Shipping her ne kadar AlwaysOn’a göre eski br teknoloji olsa da, birçok  firmada halen kullanılmaktadır.            

Aşağıdaki DR Senaryosuna göre, Region 1 de, DC01 ve File Server’ımız, Region 2 de ise DC02 makinamız DC01 ile Active Directory Sync çalışacak şekilde yapılandırılmış.

SQL01 ve SQL02 arasında da Log Shipping ile, SQL01’deki databaselerin DR Site’a replikasyonu yapılmaktadır.  İki region içinde farklı Virtual Networkler aralarında site-to-site Azure Vpn ile haberleşmektedirler.

 

clip_image003

HADR – 3

Makalemizin bu bölümde sizlere, Azure üzerinde Sql AlwaysOn mimarisi için High Availability ve Disaster Recovery senaryolarını aktarmaya çalıştım. Makalemizin ikinci bölümünde, mevcut on-prem Sql Server AlwaysOn yapınızdaki Azure Disaster Recovery senaryolarından bahsedeceğim.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>