Anasayfa » ARCServe – Patch Manager Kullanımı

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

ARCServe – Patch Manager Kullanımı

Daha önceki makalemizde ARCServe programına giriş yapmış, kurulumunu yapmıştık. Bu makalemizdeki konumuz ARCServe Patch Manager. Bu yazılımın özellliği, ARCServe ‘ ün çıkan yeni özelliklerini patchler aracılığı ile çekerek herhangi bir hata çıkmasını engellemek ve yedekleme programımızı sürekli güncel tutmaktı. Kurulumunu da bir önceki makalede yaptığımız program için şimdi örnek patchleri yükleyelim ve programın diğer özelliklerine de göz atalım.

 

Patch Yüklemek:

 

Bu işlemi yapmak için başlat menüsünden programların altındaki CA’in altına giderek Patch Manager’ı bulup açıyoruz.

 

 

image001

 

 

Ekranda sağ bölümde görülen, ARCServe ‘ ün mevcut sürümü, sol taraftaki boş alanda da hangi patchlerin bulunduğu ve kurulumların yapıldığı bölümdür. Bizde şu anda sol bölüm boş, yani henüz programa patch yüklememişiz. Check for Update diyerek program için patch var mı diye kontrol edelim.


 

 

image002

 

 

Görüldüğü gibi update’leri kontrol ettiğimizde 4 adet patch’in yayınlanmış fakat bizde yüklü olmadığı gözüküyor. Bunları download edip yüklemek için önce CTRL+A ile 4 adeti birden seçip önce Download ‘a basıyoruz.

 

 

image003

 

 

Download Now.

 

 

image004

 

 

Automatically install sucessfully downloaded patches: Başarıyla download edilen patchleri otomatik olarak yükle. Bu aşamada download yapılıp install edilene kadar bir süre bekliyoruz. Bu süre ortalama 15 – 20 dakikadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta patch isimleridir. ARCServe üzerindeki patchlerin hangilerinin ne işe yaradığını ve neleri düzelttiğini görmek istiyorsanız Google üzerine RO kodlarıyla başlayan patchleri girebilir ve ARCServe’ ün resmi sitesinden bu patchlerle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 

image005

 

 

Patch kurulumları bittiğinde son durum yukarıdaki gibi olmalıdır.

 

Pekâlâ, istersek bu yamaların yüklenmesini özelleştirebiliyor ve uyarılar üretebiliyoruz. Örneğin yüklemek için zamanlama yapacak olursak aşağıdaki gibi;

 

 

image006

 

 

Settings à Preferences

 

 

image007

 

 

Easy Update (Critical Patches Only) bölümünden saati belirleyebiliyor yada tamamen otomatikleştirip son olarak da tamamen devre dışı bırabiliyoruz. Devre dışı bırakmak tabiki tercih edilebilir bir durum değildir. Çünkü ARCServe genellikle güncel çalışmayı sever.

 

Uyarı (Notification) için ise aşağıdaki ayarlar ile çalışıyoruz:

 

 

image008

 

 

Eğer bir proxy sunucumuz varsa, Patch Manger da doğal olarak internete girip patchleri download etmek için bir proxy sunucusu istiyor. Bu ayarı da yine Preferences menüsünden aşağıdaki şekilde gerçekleştiriyoruz:

 

 

image009

 

 

Son bir ayarımız kaldı, bunu da göstererek makalemizi noktalayalım. Patchlerin ne zaman nereye yüklendiğini gösteren kısa bir raporlamamız var. Bunu görmek için programın Report menüsünden ilgili yerlere bakalım.

 

 

image010

 

 

Installed yada Downloaded ‘a tıkladığımızda, aşağıdaki şekilde basit bir rapor görebiliriz:

 

 

image011

 

 

CA Technologies, bu programla beraber eskiden update problemi yaşayan ve bu sebeple yedeklemelerin aksamasına yol açan durumları da yok etmiş oldu. Ben de sizlere bu küçük program hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>