Anasayfa » ARCServe Backup Programına Giriş

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

ARCServe Backup Programına Giriş

Makalede sizlere ARCServe yedekleme programından bahsedeceğim. Makalemiz 5 ana başlıktan oluşuyor :

 

·         ARCServe’ ün yedekleme stratejileri

·         Uyumlu çalıştığı ortamlar

·         Yedekleme Seçenekleri


·         Avantajları

·         Kurulum ve ilk konfigürasyon

 

CA Technologies isimli firmanın üretmekte olduğu ve en eski yedekleme programlarından olan ARCServe, bu alanda bir çok ürüne nazaran kendini kanıtladığı için geniş kapsamlı çalışabilen bir yazılımdır. İçerisinde barındırdığı yedekleme ve geri dönüş yöntemleri itibariyle diğer yedekleme programlarıyla karşılaştırıldığında daha karmaşık görünse de üzerinde oynanmaya başlanmasıyla beraber çözülebilir. Şunu söyleyebilirim ki ARCServe, küçük şirketler için çok uygun bir yedekleme programı değildir. Çünkü genel yapı itibariyle ARCServe, bir şirketin her türlü verisini çok çeşitli şekillerde yedeklemek üzere tasarlanmış bir program.Tabi bu durum fiyatlarına da yansıyor. Haliyle çok verisi olmayan bir şirket için gerekliliğini tartışmak gerekir. CA, ARCServe ‘ ü tasarlayıp geliştirirken şirketlerin büyüme paylarını hesaba katarak böyle bir strateji belirlemiş. Bu durum küçük başlayıp büyümeye gitmemiş şirketler için bu programı gereksiz kılıyor diyebilirim. Son yıllarda moda olan ve hemen hemen her kurumda uygulanan Deduplication modelini barındırdığı için aldığı veriler gerçek veri ile aynı boyuta sahip olsa bile bu yöntem sayesinde küçülebiliyor. Kısaca ARCServe, bir şirketin büyük yada küçük tüm verisini koruma altına almaya odaklanmış durumda.

 

Uyumluluk

 

ARCServe ‘ ün uyumluluk tablosu diye bir şey yok aslında. Çünkü şu anda piyasada olan ve satışı ülkemizde çok fazla olan ARCServe R16, networkte ne varsa yedek alabiliyor. Bir kaç örnek ;

 

·         Microsoft Sunucu ailesindeki tüm işletim sistemleri üzerindeki imajlar ve veriler

·         Microsoft Client ailesindeki tüm işletim sistemleri üzerindeki imajlar ve veriler

·         Yukarıdaki iki seçenekten yola çıkarak File Server

·         Microsoft SQL Server tüm versiyonlar

·         Microsoft Exchange Server tüm versiyonlar (Database Level, Document Level)

·         SharePoint tüm versiyonlar

·         Linux/Unix tabanlı tüm işletim sistemleri

·         Hyper-V tüm versiyonlar (Sanal disk yada dosya bazında)

·         Vmware ESX tüm versiyonlar

·         AS 400

·         FreeBSD

·         Mac OS

·         Oracle veritabanlarının tüm sürümleri

·         Informix

·         Sybase

·         SAN,NAS

·         Lotus Domino Server

·         Cluster ortamları

·         Ve ortamda bulunan diğer 3rd uygulamalar yada veritabanları

 

ARCServe, her yedekleme programı gibi birden fazla yedekleme seçeneğine ve tipine sahip, başlıcalarını belirtmem gerekirse,

 

Tipler :

 

·         Normal Backup

·         Deduplication Backup

·         Unix/Linux Data Mover Backup

·         Syntetic Full Backup

·         Staging

 

Methodlar

 

·         Full (Keep Archive Bit, Clear Archive)

·         Incremental (Keep Archive Bit, Clear Archive)

·         Diffrential

·         Use WORM Media

 

ARCServe, yukarıdaki metotlarla birlikte kullanılabilen zamanlama ve rotasyon seçeneklerine sahip.

 

Custom Schedule :

 

·         Once : Bir kerelik yedekleme

·         Every : Her dakika, gün , hafta yada ay başına yedekleme

·         Days of Week : Haftanın belirli günleri

·         Weeks of Month : Ayın belirli bir yada birden fazla haftası yada haftaları

·         Days of Month : Ayın bellirli bir günü yada günleri

·         Custom : Tüm bu seçenekler arasındaki geçişler, bizim isteğimize göre değişebilir türde sunuluyor.

 

Yukarıda verdiğimiz yedekleme modellerinde yedeklerin üzerine yazıp yazmayacağını (overwrite) yada mevcut yedeğin ne kadar korunacağını ve yanına yazmasını (append)da belirleyeceğimiz menüler mevcut. Programın kendi içerisinde varsayılan olarak gelen rotasyon şemalarının olduğunu söylemiştim. Aşağıdaki ekran görüntüsünde rotasyon şemalarını görebilirsiniz. Bu bölümde çok fazla seçenek mevcut. Veri hesabı yapılarak uygun yedekleme modelini seçmek ise bizlere bırakılmış.

 

 

image001

 

 

Peki, bu ayrıntıların yanında programın hangi tür cihazlara yedekleme yapabileceğini de bir ekran görüntüsüyle paylaşmak istiyorum.

 

 

image002

 

 

Bir çok yedekleme programı üzerinde fazlaca vakit geçirmiş biri olarak şunu söylemeliyim ki, ARCServe ‘ün tape ünitesine yedeklemesindeki hızı maalesef diğerlerinde bulamıyorum. Tabi bu noktada verinin tipine göre yedeklemenin modelleri devreye giriyor. Bu hızları arttırmak yada azaltmak uygulayacağımız yedekleme modeline göre, verinin yazılacağı cihaza ve programın kurulu olduğu sunucuyla bu cihaz arasındaki iletişime bağlı olarak değişim gösteriyor.

 

ARCServe’ ün yedekleme yapabileceği ürünleri, ortamları ve hedefleri kısaca anlattım. Bir başka özelliği ikinci bir ARCServe ile replikasyon yapabiliyor olması. Disaster Recovery özelliği ile mümkün kılınabilen bu özellik sayesinde yedekler arasında replikasyon yapılabiliyor. Burada kafa karışıklığı olmasın; yedekler arasında diye tabir ettiğim şey aslında veriler değil, verilerin replikasyonunu bu programla yapabildiğimiz gibi, yedeği aldığımız cihazlarla da kolaylıkla yapabiliriz. Bununla ilgili en güzel tecrübelerimden biri QNAP cihazlardır. Makalesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

 

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2012/05/27/qnap-ts-459-pro-_31013101_-ncelemesi.aspx

 

Bahsettiğim şey aynı ortamda yada farklı lokasyonda duran ikinci bir ARCServe. İlk bakışta ne gerek var gibi görünse de programın üzerinde yapılan binlerce ayardan sonra bu izlenim ortadan kalkıyor. Çünkü yedekleme modellerinin aynılarının tekrar yaratılması ve oturan bir yapı varsa, backup sunucumuzun başına bir şey geldiğinde aynısının kurulup aynı şekilde tekrar yedekleme yapıyor hale getirilmesi ciddi bir zaman kaybına, zaman kaybından öte veri kaybına yol açabilir. Sanmıyorum ki, kimse dün aldığı yedeğin aynısınn bugün alınabileceğini garanti etsin.

 

Program hakkında özet olarak yeterince bilgi sahibiyiz. Yukarıda belirttiğim bazı kavramları daha sonraki detaylı makalelerde ve/veya videolarda anlatacağım. Şimdi basit bir kurulum gerçekleştirelim.

 

 

1-      Program Kurulumu

 

 

image003

 

 

Install.

 

 

image004

 

 

Install.

 

 

image005

 

 

I agree à Next.

 

 

image006

 

 

Elimizdeki lisans anahtarını giriyoruz ve Next.

 

 

image007

 

 

Yukarıda üç seçenek mevcut :

 

·         Local : ARCServe ‘ ü üzerinde çalıştığımız makineye kuruyorsak seçeriz.

·         Remote : ARCServe ‘ ü uzaktaki bir sunucuya kuruyorsak seçeriz.

·         Create a response file : Sonradan kurmak üzere bir answer file hazırlamak ve arka planda kurulum yapmak için seçeriz.

 

Biz şu anda tek bir makineye kurulum yapıyoruz ve o da şu anda üzerinde çalıştığımız makine. Bu durumda Local ‘ i seçerek Next ‘e tıklayalım.

 

 

image008

 

 

·         Express : ARCServe, Stand alone sunucu olarak, yani ortama ilk kurulan ve diğer backup agent’ları yönetecek sunucu olarak kurulur.

·         Custom : Bu bölümde, resimde görülen pasifize edilmiş seçenekler tek tek kurulur.

 

Custom seçmek ve rolleri tek tek kurmak da bir yöntem. Fakat bizim istediğimiz programın tamamen kurulması ve diğer sunuculara da hükmetmesi olduğu için Express seçerek varsayılan olarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.

 

 

image009

 

 

Bu ekranda, istersek programın kurulacağı dizini değiştirebiliriz yada olduğu gibi bırakabiliriz. Seçtiğimiz install path’te yer yoksa sistem, programın kurulmasına izin vermeyecektir. Components bölümünde de hangi öğeler kurulacaksa bunları görebiliyoruz.

 

 

image010

 

 

Target Host: ARCServe sunucu adı ve domain bilgisini ister.

 

CA ARCServe Backup domain account : caroot

 

Caroot : ARCServe üzerinde oluşturulacak bütün yedekleme görevlerini çalıştıracak olan kullanıcı. Bu, kendiliğinden oluşacak yada domain ortamında oluşturabilirsiniz. Remember password ‘ü işaretlemekteki amaç, programın kullanımı esnasında tekrar tekrar aynı şifreyi girmemek.

 

Not : Caroot kullanıcısı, program üzerindeki görev güvenliğini sağlamak için yaratılan bir kullanıcıdır. Normal şartlarda yukarıdaki ekranda domain admin şifresi ile caroot için aynı şifre verilebilir. Fakat amaç güvenlik olduğu için aynı şifreyi vermemenizi önemle öneririm.

 

 

 

image011

 

 

Programın çalışabilmesi için gerekli bileşenler yukarıdakiler. Programın kendisi, Microsoft SQL Server Express Edition kullanıyor. Buradaki durumu açıklamak gerekirse, ARCServe , üzerinde yapılan tüm değişiklikleri, bütün yedeklemeleri bir veritabanında saklıyor. SQL kurulmasının amacı aslında o veritabanının oluşarak programın düzgün çalışması ve üzerindeki değişikliklerin loglanarak veritabanında tutulmasıdır.

 

Not : ARCServe, kendine ait veritabanınn bakımını düzenli olarak yapıyor ve kendi kendini de yedekliyor.

 

 

image012

 

 

Son olarak Install ‘ a basıyor ve kurulumu kendi haline bırakıyoruz.

 

 

image013

 

 

Kısa bir süre bekledikten sonra yukarıdaki ekran bizi karşılayacak. Burada belirtilen Firewall Registration bölümü, programla beraber kurulan servisler için firewall üzerinde exception yani kural tanımlama bölümüdür. Böylece ARCServe ‘ ün çalışması için gerekli portları sistem otomatik olarak Windows Firewall içerisine Allow Rule olarak ekliyor.

 

 

image014

 

 

Exit.

 

 

image015

 

 

Bu ekranda, Use alternate path for added disaster protection checkbox ‘ ı varsayılan olarak işaretli gelir. Bu seçenek , ortamda başka bir ARCServe varsa , mevcut program üzerindeki bilgilerin bir kopyasının belirtilen path üzerine kopyalanmasını sağlar. Bizde böyle bir ortam olmadığı için, kutucuğun işaretini kaldırıp OK diyoruz.

 

 

image016

 

 

Lisans anahtarlarının girileceği bölüm. Burada size verilen seri numaralarını, üst bölümden ilgili alanları seçerek, alt tarafta da lisans anahtarını kullan bölümüne tıklayıp girerek Ekle’ye basıp girişleri yapabilirsiniz. Sonrasında Devam ‘a basıyoruz.

 

 

image017

 

 

Finish.

 

 

image018

 

 

Yukarıdaki ekran, programın diğer makinelere göndereceği agent yazılımın, diğer makinelere kurulması için gerekli dosyaları içeriyor. Continue diyerek devam ediyoruz.

 

 

image019

 

 

Son olarak Finish diyerek kurulumu bitiriyoruz.

 

Sıra geldi ARCServe ‘ ün bir eklenti programı olan Patch Manager ‘a. Bu program, ARCServe ‘ ün internet sitesine bağlanarak, programda bir patch yayınlandığında otomatik olarak download edilmesini ve ARCServe içerisine entegre olmasını sağlıyor. Böylece programda güncellenmemiş bir nokta kalmıyor ve problemli bölümler bu patchler sayesinde düzeltilmiş oluyor. Bu programı kurmak için yine ARCServe ‘ ün setup ekranında aşağıdaki şekilde devam ediyoruz.

 

 

image020

 

 

image021

 

 

image022

 

 

image023

 

 

ARCServe kurulumunu yaparken yukarıdaki üç seçenekten söz etmiştim. Patch Manager kurulumu için de aynı özellikler geçerli. Biz Local Install seçeneğini tıklayarak Next diyoruz.

 

 

image024

 

 

image025

 

 

Bu bölümde, ARCServe patchlerinin hangi aralıklarla kontrol edileceği ve download yapılacağı, ne zaman uygulanacağını belirtiyoruz. Eğer bu şekilde bir yapı istemiyorsak Disable Easy Update ‘i seçerek bu update işlemini disable ediyoruz. Bizim istediğimiz sürekli kontrol etmesi ve gerektiğinde download etmesi ( Şemaya göre her gün saat 03.00’ te kontrol edecek ve indirdiği patchleri uygulayacak ).

 

 

image026

 

 

Sonrasında, sistem, herhangi bir patch bulduğunda ne yapsın bölümü bizi karşılıyor. Eğer e-mail notification özelliği istiyorsak burayı seçip ilgili bilgileri girersek, sistem yeni bir patch bulduğunda bizim istediğimiz bir adrese email gönderecek. Burayı kurulum sırasında boş bırakabiliriz. Sonradan düzeltilecek bir bölüm.

 

 

image027

 

 

Ortamda bir proxy sunucusu varsa o sunucunun bilgilerini giriyoruz. Burada dikkat edilmesi gerekir. Çünkü Patch Manager, burada verilen bilgiler doğrultusunda internetle iletişime geçecek ve bağlantı kuramazsa patchleri alamayacaktır. Proxy server kullanmıyorsak yukarıdaki gibi Do not use a proxy server to connect to the internet seçeneğini seçip Next ile devam etmeliyiz.

 

 

image028

 

 

Finalde de Install ‘a basarak kurulumu bitiriyoruz.

 

 

image029

 

 

Son göreceğimiz ekran yukarıdaki gibi olmalıdır.

 

ARCServe, başlat menüsündeki programlar menüsünün altında yer alan CA adlı programın içerisinde, Manager adlı konsoldan başlatılır. Ben de son olarak Manager ‘ı açıyor ve kurulumdan sonraki ilk ekran görüntüsünü sizlerle paylaşıyorum.

 

 

image030

 

 

Makale, okurken uzun gibi görünse de kurulumun yalnızca 10 dakika aldığına emin olabilirsiniz. Temel mantıkla ARCServe, sistemi her an koruyan ve verilerin güvenliğini garanti altına almayı amaçlamış komplike bir yazılımdır. CA adlı firmanın ARCServe ile tümleşik çalışan başka ürünleri de bulunmaktadır bu ve buna benzer bilgileri ARCServe ‘ ün kendi sitesinden edinebilirsiniz.

 

ARCServe içerisinde; patch ve agent yükleme işlemleri, hyper-v backup, SQL backup,mailbox backup, restore, deduplication vb. detaylı işlemleri sonraki makalelerde sizlerle paylaşacağım.

 

Bir başka makalede görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>