Anasayfa » Amazon Web Services Kontrol ve Değerlendirme

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Amazon Web Services Kontrol ve Değerlendirme

Bu bölümde, İlk üç bölümde yazdığım içeriği özetlemek ve gözlediği noktaları yazacağım. Büyük resme baktığımızda şunları yaptık:

        Farklı bir servis sağlayıcında yayınlanan web uygulamasını backup/restore eklentisi ile AWS S3 ‘te açtığımız bucket’a yedekledik(backup).

        Elastic Beanstalk ile yeni web uygulamamızı AWS sistemine yükledik.

        Backup/restore eklentisini yeni web uygulamasına kurduk.


        AWS S3’teki yedeği yeni ortama geri yükledik(restore).

        W3 total cache eklenditini yeni ortama kurduk.

        Statik içeriği(ve/veya belirleyeceğimiz içeriği) AWS S3 ‘teki bir bucket’a upload ettik.

        CloudFront üzerinde distribution, origin ve behavior belirledik.

        Yeni web uygulamamızı browse ederek CloudFront’a giden request’leri gözledik.

Test ortamımda incelediğim senaryo bu şekildeydi. İhtiyaçlar doğrultusunda senaryoyu farklılaştırmak gerekecektir. Senaryoyu incelerken dikkatimi çeken konular şunlardı.

S3 üzerinde iki bucket kullandım. Biri, alınan yedeği barındırmak için diğeri yeni web uygulamasının statik içeriğini barındırmak içindi. Bucket’lar üzerindeki yetkileri olması gereken en az yetkiler ile yapılandırmak oldukça önemli!

İşiniz bittikten sonra kullanmayacaksanız yedekleme için kullandığınız IAM User’ının policy’sini detach edebilirsiniz.

Elastic Beanstalk servisi herhangi bir sebepten dolayı(performance issue) ortama yeni sanal sunucu ekleyebilir. Yeni açılan sanal sunucu, beanstalk üzerinde o an yüklü olan application release ‘ine göre açılır. First Release ‘den sonra mevcut sanal sunucu üzerinde(web uygulaması üzerin) değişiklikler yapmış olabilirsiniz. Değişiklikleri yaptığınız web uygulamanızı elastic beanstalk üzerine ikinci vb. sürüm şeklinde deploy etmediyseniz, yeni açılan sanal sunucular üzerinde son sürümünüz çalışmaz! Yani tüm değişikliklerinizi kaybedersiniz. Release Management sürecini iyi yönetmeniz gerekiyor!

Elastic beanstalk ile yeni sürümü deploy ederken auto-scaling policy’lerdeki treshold tetiklenirse, deployment sürecinde yeni sanal sunucu ortama eklenir. Bu durumda deployment’ın nereye/nasıl yapıldığı karışabilir. Release Management ve Deployment Management sürecinizi işletirken auto-scaling policy’lerinizi göz önüne alınız. Production’a deployment yapmadan önce test ve development ortamlarınızda mutlaka test yapınız. Sistem envanteri açısında TEST,DEV,PROD ortamlarınız identical olursa, çıkabilecek tüm problemleri gözlemiş olursunuz!

Şu an itibarıyla elastic beanstalk ile deployment için 512 MB ‘lık zip dosyası limitasyonu var. Minor bir ayrıntı J

Yeni web uygulamasının kontrolü için CloudFront web servisindeki Reports and Analytics(Cache Statistics, Monitoring and Alarms, Popular Objects, Top Referrers, Usage, Viewers ) menülerini inceleyebilirsiniz. Menüler hemen hemen her konuda rapor ve analiz verisi sunuyor. Detaylı monitör metrikleri için CloudWatch servisini yapılandırmanız gerekebilir.

CloudFront kendi ssl sertifikasını kullanıyor. Web uygulamanız için satın aldığınız ssl sertifikasını kullanmak isterseniz IAM Certificate Store bu sertifikayı uygun biçimde yüklemeleniz gerekiyor.

CloudFront distribution yapılandırmasında da HTTP/HTTPS protokolleri ile ilgili, cache yapılandırmaları ile ilgili, http method’ları ile ilgili farklı seçenekler mevcut. Bunları incelemekte fayda var(Production’a geçmeden önce). Web uygulamanızda URL değişikliği yaparsanız veya site ait olan URL’i kullanmak isterseniz CloudFront servisinde cname ilavesi yapabilirsiniz. Web sitenizin kodlarında da (gerekiyorsa) URL değişikliğini yapılandırabilirsiniz.

Aslında Static , Dynamic içerik, Elastic Beanstalk , Cloudfront , S3 vb. servisler ile uğraşmak yerine AWS Marketplace’ten ücretsiz olarak wordpress ortamı alıp kullanabailirsiniz J Mimimum efor ile wordpress blogunuzu çalıştırabilirsiniz. Benzer şekilde Azure Marketplace’de de hazır wordpress ortamı mevcut J Fakat kurumsal seviyede çalışılan ortamlarda bu yazı dizisinde bahsettiğim tüm AWS servislerine ve/veya Azure karşılıklarına ihtiyacınız olacaktır. Yazı dizisinda kullandığım wordpress web uygulaması sadece bilinirliğinden ve kullanılabilirliğinden ötürü örnek olarak aldığım bir uygulamadır.

Herkese sorunsuz ve neşelü günler dilerim.

Kaynaklar:

http://www.aydogmusoglu.com/?s=aws

http://azure.microsoft.com/en-in/marketplace/

https://aws.amazon.com/marketplace

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>