Anasayfa » Adım Adım SQL Azure Bölüm 3

Makaleyi Paylaş

SQL Server

Adım Adım SQL Azure Bölüm 3

SQL Azure’da bulunan veritabanlarını SQL Server Management Studio’nun R2 ve üst sürümleri ile bağlanıp yönetebilmemiz mümkün. Aynı zamanda Silverlight ile geliştirilmiş web tabanlı bir uygulama olan Database Manager bir diğer adıyla Code-Named “Houston” ile de platform bağımsız olarak SQL Azure veritabanlarını yönetebilmek mümkün.

 

Bugünkü Adım Adım SQL Azure makalemde Database Manager (DM) – Code Named “Houston” ile SQL Azure veritabanlarını nasıl yönetebileceğimizi, SP,view,table gibi objeleri nasıl create edip görüntüleyebileceğimizi görüyor olacağız.

 

msdn’in deyimiyle, Database Manager (DM), SQL Azure için kullanılan, kullanımı oldukça kolay bir veritabanı yönetim aracıdır. Gerçekten silverlight teknolojisi sayesinde Database Manager’a oldukça user friendly bir yapı kazandırılmış durumda.

 

Bunun ötesinde, bu tool’un benim açımdan en büyük artısı platform bağımsız olmasıdır. Internet’e bağlanabilen, browser’ı olan herhangi bir PC üzerinden SQL Azure veritabanları yönetilebilir.


 

Bugünkü makalemin ana başlıkları şu şekilde;

 

·         Database Manager (Project Code-Named “Houston”) ile Platform Bağımsız Olarak SQL Azure Veritabanlarına Bağlantı Kurmak

·         Database Manager’da tablolar ile çalışmak

·         Database Manager’da view’ler ile çalışmak

·         Database Manager’da stored procedure (SP) ‘ler ile çalışmak

 

 

Database Manager (Project Code-Named “Houston”) ile Platform Bağımsız Olarak SQL Azure Veritabanlarına Bağlantı Kurmak

 

Aslında SQL Azure Firewall makalemde bu konuya az da olsa giriş yapıp, DM ile master veritabanına bağlanıp firewall ayarlarını yapmıştık. Şimdi bu konuyu biraz daha detaylandıralım.

 

Azure portalına giriş yaptıktan sonra subscription kısmından ilgili subscription’ı seçip daha sonrada mantıksal sunucuyu seçiyoruz. (Azure portala bağlanma konusu ile alakalı şu makalemi okumanızı tavsiye ederim.) Bu esnada ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

 

 

image001

 

Sunucu seçimini yaptıktan sonra sağ tarafta çıkan DB listesinde yönetmek istediğimiz DB’yi seçip üst tarafta bulunan Manage butonuna tıklıyoruz. Ben bu örneğim için DBTurgay veritabanı üzerinde çalışacağım.

 

 

image002

 

Gelen ekranda admin kullanıcının şifresini yazarak Connect butonuna basıyoruz.

 

 

image003

 

Eğer kullanıcı adı ve şifresinde aynı zamanda firewall ayarlarında bir sıkıntı yok ise bizi şu şekilde bir ekran karşılayacak. İşte Database Manager olarak adlandırdığımız tool bu ekran.

 

 

image004

 

Ekranın sol tarafında şu anda bu DB’nin sahip olduğu tables,views ve stored procedure’ler görülebilmekte. Bizim database’imiz daha yeni bir database olduğu için herhangi bir objemiz yok.

 

 

image005

 

Ek bilgi olarak şunu da belirtmek istiyorum. Çok fazla obje içeren database’ler de obje araması yapmak için search kısmını kullanabilirsiniz.

 

Database Manager’da Tablolar ile Çalışmak

 

İlk olarak yeni bir tablo create edelim. Bunun için üstteki butonlardan New Table butonuna basalım.

 

 

image006

 

Gelen ekranda tablo için bir isim verdikten sonra kolon tanımlamalarını yapacağız.

 

Her kolon için isim ve datatype bilgilerini doldurduktan sonra hangi kolonun ya da kolonların primary key olmasını istediğimizi belirtiyoruz. Bildiğiniz gibi Azure mimarisinde High Avaibility clustered index’ler ya da primary key’ler üzerinden sağlanmaktadır. Dolayısıyla primary key seçeneğimizi de bu ekrandan yapabiliriz. Aynı zamanda Identity bilgisi vasıtasıyla hangi kolonun otomatik artan değer içerdiğini belirtebiliriz.

 

Son olarak yeni bir kolon eklemek için + Column butonunu kullanabileceğimizi belirterek save butonuna basarak şu şekilde örnek bir tablo create ediyorum.

 

 

image007

 

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra artık bu tabloyu soldaki navigation panelinden bulubilmemiz mümkün. Şimdi bu tabloya biraz veri girelim. Bunun için data butonuna basıyorum ve veri girişini yapacağım edit ekranına geçiyorum.

 

 

image008

 

Yeni bir kayıt girmek için + Row butonunu ya da üst tarafta bulunan New Row butonunu kullanabilirim. Olan bir kayıdı silmek için ise New Row butonunun hemen yanındaki Delete Row butonunu kullanabilirim.

 

Ben örneğimde şu şekilde kayıtlar giriyorum ve Save butonuna basıyorum.

 

 

image009

 

Artık tablom, içinde verileri beraber hazır. Şimdi girdiğim kayıtları görmek için bu tabloya select çekececeğim. Bunun için sol üst tarafta bulunan butonlardan New Query butonuna basıyorum.

 

 

image010

 

Açılan ekranda select sorgumu yazıp sonuçları getirmek için Execute butonuna basıyorum.

 

 

image011

 

Sorgu sonucu ekranın alt kısmında gelmiş durumda.

 

 

image012

 

New Query ekranında biraz daha detaylı bahsedecek olursak; Save butonu vasıtasıyla yazdığımız sorguyu bilgisayara kaydedebiliriz, Open Query butonu ile bilgisayara kaydettiğimiz bir sorguyu çağırabiliriz.

 

Aynı zamanda bu ekranda Management Studio ekranında yaptığımız gibi sadece çalıştırmak istediğimiz kod bloğunu seçip execute edebiliriz. Database Manager bu işlemi de desteklemekte.

 

Bu makalemde Database Manager ile SQL Azure veritabanına bağlantı kurup tablolar ile nasıl çalışabileceğimizi gördük. Bir sonraki Adım Adım SQL Azure makalemde Database Manager’da view ve SP’ler ile çalışma konusunu inceliyor olacağız.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>