Anasayfa » Adım Adım SQL Azure Bölüm 2

Makaleyi Paylaş

SQL Server

Adım Adım SQL Azure Bölüm 2

Bir önceki “Adım Adım SQL Azure” makalemizde “Azure portalına ilk bağlantı ve yeni bir mantıksal sunucu create etmek” ve “SQL Azure Firewall” üzerine konuşmuştuk.

 

Bugünkü makalemizde ise Azure Portal’de Yeni Bir Veritabanı Create Etmek konusu üzerine konuşuyor olacağız.

 

Azure Portal’de Yeni Bir Veritabanı Create Etmek

 

Daha önce yeni bir mantıksal sunucunun nasıl oluşturulacağını Adım Adım SQL Azure Bölüm 1


 

Makalemiz de incelemiştik. Bu bölümde ise bu mantıksal sunucunun arkasına yeni bir veritabanının nasıl oluşturulacağını görüyor olacağız.

 

Ayrıca gene bu bölümde veri tabanı seçenekleri hakkında detaylı konuşuyor olacağız.

 

Yeni bir mantıksal sunucu create edildiğinde master DB’si otomatik olarak create edilir. Readonly olan bu DB için herhangi bir ücretlendirme yapılmaz diye konuşmuştuk. Ücretlendirme konusunda parantez açmak gerekirse, SQL Azure’da ücretlendirme mantığı veritabanının boyutuna ve yapılan veri transferine yani bandwith’e göre değişiklik göstermektedir. Veri tabanı boyutu diyince SQL Azure’da şu edition’larda ve boyutlarda veritabanı create edilebilmektedir.

 

 

Edition

Olabilecek Veritabanı Boyutları

Web

1 GB – 5 GB

Business

10 GB – 20 GB – 30 GB – 40 GB – 50 GB

 

Şu an için web ve business edition’lar arasında, oluşturulabilecek DB boyutu haricinde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ama ileriki versiyonlarda sahip olunan feature’lar açısından farklılık olabileceği konuşulmaktadır.

 

Gördüğünüz gibi maksimum DB boyutu 50 GB olmakta, yani 50 GB’tan daha büyük bir DB create edememekteyiz. Bunu yapabilmek için yatayda ölçeklenebilmek yani sharding teknolojisi kullanmak gerekmektedir. Daha sonra bu konu ile alakalı detaylı bir makale yazmayı planlıyorum.

 

Şimdi Azure portal üzerinden yeni bir veritabanının nasıl create edildiğine bakalım.

 

Azure portalına giriş yaptıktan sonra subscription kısmından ilgili subscription’ı seçip daha sonra da mantıksal sunucuyu seçiyoruz. Bu esnada ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

 

 

image001

 

 

Gördüğünüz gibi database kısmında sadece master DB bulunmakta ki bu da yeni bir sunucu create edildiğinde otomatik olarak create edilmektedir.

 

Biz şimdi yeni bir database create edeceğiz. Bunun için üst tarafta database sekmesi içinde bulunan buton listesinden create butonuna basıyoruz.

 

 

image002

 

 

Karşımıza database seçeneklerini gireceğimiz aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

 

image003

 

 

name kısmına database için bir isim yazdıktan sonra olmasını istediğimiz edition ve maximum size bilgilerini seçip OK butonuna basıyoruz.

 

 

image004

 

 

Ana ekrana döndüğümüzde yeni yarattığımız DB’yi ve özelliklerini görüyoruz. Current size kısmında şu anda bu DB’nin ne kadar yer kapladığı bilgisini almamız mümkün.

 

 

image005

 

 

Bu bilgiyi değerlendirerek gereksiz bir boyutta DB alıp almadığımız sonucuna varıp gerekiyorsa DB boyutumuzu düşürebiliriz. Çünkü unutmamamız gereken şu: Azure’da bulunan kullandığın kadar öde yaklaşımı sayesinde sadece ihtiyacımız olan boyutta DB yaratıp bu boyut üzerinden ödeme yapabiliriz.

 

Create ettiğimiz bu DB’ye bağlantı denemesi yapmak için Test Connectivity, silmek için Drop ve Database Manager tool’u ile yönetmek için de Manage butonunu kullanabilirsiniz.

 

 

image006

 

 

SQL Azure’da yeni bir veritabanı create etme işlemi bu şekilde. Bir sonraki makalemde create ettiğimiz bu veritabanını Database Manager tool’u ile nasıl yönetebildiğimize bakıyor olacağız.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>