Anasayfa » Active Directory Üzerinde Silinen Kullanıcı ve Grupların Veeam Explorer For Active Directory ile Kurtarılması

Makaleyi Paylaş

Uncategorized

Active Directory Üzerinde Silinen Kullanıcı ve Grupların Veeam Explorer For Active Directory ile Kurtarılması

Bundan önceki makalemizde Veeam Backup & Replication un hayat kurtaran başarılı çözümlerinden biri olan“Veeam Explorer for Exchange” wizard ile Exchange de silinen bir e-mailiçok kısa bir süre içerisinde nasıl kurtarabileceğimizi incelemiştik.

Veeam Software daha önce “Veeam Explorer for Exchange”  ile “Veeam Explorer for Sharepoint” wizard’larını geliştirerek kullanıma sunmuştu. Kullanım kolaylığı ve pratik çözüm olması sebebiyle yoğun bir ilgi göre n bu wizard’lar a bir yenisini daha ekliyor.

 

“Veeam Explorer For Active Directory”

Veeam Software“Veeam Explorer for Active Directory” için beta sürümünü yayınladı ve indirilmeye hazır.

Sponsor

Sizlerde kendi sistemleriniz üzerinde testler yapmak isterseniz  http://www.veeam.com/vead-beta adresinden indirebilirsiniz.

 

Active Directory için Desteklenen Sistemler:

Microsoft Windows Server 2003

Microsoft Windows Server 2003 R2

Microsoft Windows Server 2008

Microsoft Windows Server 2008 R2

Microsoft Windows Server 20012

Microsoft Windows Server 20012 R2

 

Veeam Explorer for Active Directory ile tüm backup dosyasını geri dönmeye veya tüm kullanıcı hesaplarını geri yüklemeye gerek yoktur. Sadece Active Directory içerisinden seçilen kullanıcı hesaplarını geri yükleyebilir ve Veeam Explorer ile backup dosyanızın içeriğine göz atabilir ve arama yapabilirsiniz.

Sistem yöneticisi veya Yedekleme yöneticisi olarak çalıştığınız firmalarda sistemlerinizde Active directory yapısı kullanıyorsanız ve bozulan ya da silinen kullanıcı hesaplarınız, gruplarınız ile ilgili bir geri yükleme ihtiyacı doğduğunda Active directory’nin yedeğinin tamamını dönme ihtimaliniz yok denecek azdır ve çok risklidir. Sadece bir kullanıcı hesabını geri getirmek için tüm sistemi geri yüklemek doğru bir çözüm olmayacaktır.

İşte böyle bir durumda yedekleme yazılımı olarak Veeam Backup& Replication kullanıyorsanız , “Veeam Explorer for Active Directory” wizardı size çok yardımcı olacak ve o kullanıcı hesabını çok çok kısa bir sürede kurtarabilecek ve olası stres yaşama derecenizi minimize etmiş olacaksınız.

Şimdi “Veeam Explorer for Active Directory”  i kurup, basit bir kullanıcı hesabının kurtarılması senaryosu üzerinden sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Sizlerle paylaşmış olduğum tüm makalelerde genellikle olası bir senaryo kurgulayıp onun üzerinde çözüm üretecek şekilde çalışmalar yapıyorum. Bu makalemizde de yine olası bir senaryo üzerinden çalışıyor olacağız.

Senaryo:

Henüz belirlenemeyen bir nedenle oturumunu açamayan Yasin AKILLI’ya ait kullanıcı hesabını Active Directory içerisinden geri yükleyerek bilgisayarında çalışabilmesini sağlayacağız.

Çözüm: Veeam Explorer for Active Directory” ile Kullanıcı hesabı Restore.

Bu işlem 3 bölümden oluşmaktadır.

1.       Bölüm –  “Veeam Explorer for Active Directory” Wizard kurulumu.

2.       Bölüm – “File Level Restore” teknolojisi ile backup dosyasının restore işlemi için hazırlanması.

3.       Bölüm – silinen Kullanıcı hesabının kurtarılması

 

·         İlk olarak “Veeam Explorer for Active Directory” wizard’ı kurarak başlıyoruz.

clip_image002

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard kurulum başlangıç ekranını görmekteyiz ve Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image004

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard için Lisans anlaşmasını okuduktan sonra onaylayıp Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image006

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard için kurulum yapılacak dosya bilgileri görünmektedir. Next butonu ile devam ediyoruz.

 

clip_image008

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard kurulumunu Install butonu ile başlatıyoruz.

clip_image010

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard kurulumunun başladığını görüyoruz.

clip_image012

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görmekteyiz.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra şimdi;

2.bölüm olan “File Level Restore” teknolojisi ile backup dosyasının restore işlemi için hazırlanması işlemlerinin yapılmasına.

clip_image014

 

·         Yukarıdaki şekilde Active Directory sunucusuna ait aldığımız yedek dosyasının “Veeam Explorer for Active Directory” wizardın erişebilmesi için dosya olarak içeriğinin görüntülemesini sağlıyoruz.

 

·         Bunun için Veeam Backup& Replication Yönetim konsolundan Backup/Disk bölümü altında Active Directory sunucumuza ait alınmış olan Backup dosyası üzerine sağlık tıklayıp “Restore Guest Files (Windows)” seçeneğini seçiyoruz.

clip_image016

·         Yukarıdaki şekildeActive Directory sunucumuza ait daha önce almış olduğumuz Backup dosyalarını görmekteyiz. En son alınan 04.08.2014tarihli Backup dosyamızı seçip Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image018

·         Yukarıdaki şekildeyapacağımız bu restore işlemi hakkında bir açıklama bilgisi giriyoruz ve Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image020

·         Yukarıdaki şekilde seçmiş olduğumuz backup dosyasının restore işlemi için hazır hale getirilmesi işlemini görüyoruz ve Finish butonu ile backup dosyasının mount edilmesi işlemini tamamlıyoruz.

clip_image022

·         Yukarıdaki şekilde mount ettiğimiz backup dosyası içerisinden Active Directory bilgilerini tutan C:\\Windows\NTDS\ klasörü içerisindeki “ntds.dit” dosyasının “Veeam Explorer for Active Directory” wizard tarafından kullanılabilmesi için veeam software ‘in “File Level Restore” teknolojisini kullanıp restore işlemi yaptığımız sunucun içerisinde var olan bir dosya olarak açmasını sağlıyoruz.

 

·         Bu işlem için “ntds.dit” dosyası üzerinde sağ tıklayıp Explore seçeneğiniz seçiyoruz.

clip_image024

·         Yukarıdaki şekilde mount ettiğimiz backup dosyası içerisindeki “ntds.dit” dosyasının restore işlemi yaptığımız sunucun içinde C:\\VeeamFLR\dc\Volume1\Windows\NTDS\ klasörü olarak açıldığını görmekteyiz.

Böylelikle Restore işlemi için tüm hazırlıkları tamamlamış bulunmaktayız.

Şimdi sıra geldi 3.bölüm olan silinen Kullanıcı hesabının kurtarılması işlemlerinin yapılmasına.

clip_image026

·         Yukarıdaki şekilde başlat menüsünden kurulumunu yapmış olduğumuz “Veeam Explorer for Active Directory” wizardı çalıştırıyoruz.

clip_image028

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard açılıyor.

clip_image030

·         Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Active Directory” wizard açıldı ve “Add Database” seçeneği ile hazırladığımız backup dosyasını ekleme işlemini başlatıyoruz.

clip_image032

·         Yukarıdaki şekilde“File Level Restore” teknolojisini kullanıp C:\\VeeamFLR\dc\Volume1\Windows\NTDS\ klasörü içerisine açtığımız “ntds.dit”Active Directory backup dosyasını ve log dosyasının yollarını gösterip Recover butonu ile Active Directory dosyasının açılması işlemini başlatıyoruz.

clip_image034

·         Yukarıdaki şekilde Başlattığımız Recover işlemi devam ediyor.

clip_image036

·         Yukarıdaki şekilde Recover işleminin tamamlandığını görmekteyiz.

 

·          Active Directory backup dosyamız restore işlemlerini yapabilmemiz için kullanıma hazır hale gelmiştir.

 

·         Açılan ekranda tıpkı Active Directory yönetim ekranındaki gibi Domain bilgileri, Active Directory ile ilgili kullanıcı, grup, bilgisayar gibi bilgileri görmekteyiz.

 

·         Yine yukarıdaki şekilde Yasin AKILLI isimli Organizational Unit, içerisinde “Computer”, “Group” ve “User” ları görebiliyoruz.

 

·         Gerek Kullanıcılar gerekse grup ya da Organizational Unit üzerinde yapılabilecek farklı farklı seçenekler sunulmaktadır.

Bu seçenekler;

Export to desktop: seçeneği ile bu kullanıcı hesabını bilgisayarınızın masaüstüne .ldf uzantılı olarak çıkarabilirsiniz.

Restore to st.aydin: seçeneği ile isterseniz bu kullanıcı hesabını orijinal domainine geri yükleyebelirsiniz.

Export container to st.aydin: seçeneği ile bu kullanıcı hesabını barındıran Organizational Uniti orijinal domainine geri yükleyebirsiniz.

Restore Container to desktop: seçeneği ile bu kullanıcı hesabını barındıran Organizational Uniti bilgisayarınızın masaüstüne çıkarabilirsiniz.

 

Biz burada Silinmiş olan Yasin AKILLI kullanıcı hesabı için “Export to Desktop” seçeneğini tercih ediyoruz.

clip_image038

·         Yukarıdaki şekilde Active Directory backup dosyası içerisinden Yasin AKILLI kullanıcı hesabını bilgisayarımızın masaüstüne çıkarabilmek için bizden ilgili Active Directory sistemi üzerinde yetkili bir yönetici hesabı istenmektedir.

 

·         Yetkili yönetici hesabı bilgilerini girdikten sonra NEXT butonu ile devam ediyoruz.

clip_image040

·         Yukarıdaki şekilde ise Yasin AKILLI ya ait kullanıcı hesabını .ldf uzantılı olarak masaüstüne kaydetmemiz için gerekli bilgileri girmemiz isteniyor.

 

·         Gerekli bilgileri girdikten sonra Save Butonu ile Export işlemini tamamlıyoruz.

clip_image042

·         Yukarıdaki şekilde ise silinen Yasin AKILLI ya ait kullanıcı hesabını Active Directory backup dosyası içerisinden başarılı bir şekilde Export ettiğimizi görebilmekteyiz.

Böylelikle bir makalemizin daha sonuna geldik.

Sizlere fayda sağlaması dileğiyle…

 

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın