Windows Server

Active Directory Makaleleri Client Bilgisayarlarin Domain’e Katilmasi Bölüm 8

Active Directory domain yapisi kurulduktan sonra sira geldi, client bilgisayarlarinin domain ortamina üye yapilmasina. Client bilgisayarlarin domain’e katma hakki normalde sadece Domain Admins grubunun üyesi olanlarin hakkidir. Ayrica active directory içerisindeki GPO ayarlarindan Add Workstations to domain ayari ile siradan kullanicilara da bilgisayarini domain’e katma hakki verilebilir.,

 

Client bilgisayarinin domain’e katilabilmesi için bilinmesi gereken bilgiler:

 • Domain adi
 • Domain’e katilirken kullanilacak ve client’i domain’e katma yetkisine sahip bir kullanici adi  ve bu kullanicinin sifresi
 • Eger domain’e katilirken DNS Domain Name kullanilacaksa da TCP/IP ayarlarina domain ortamindaki DNS Server adresi Preferred DNS Server bölümüne girilmelidir.

 

 

Client bilgisayari domain’e katmak için:

 

 1. Masaüstünde My Network Places sag tiklanarak Properties’e girilir.
 2. Local Area Connection üzerinde sag tiklanarak Properties’e girilir.

 

 1. TCP/IP secili iken Properties tiklanir.

 

 1. Gelen TCP/IP ayarlari penceresinde Preferred DNS Server kismina DNS Server adresi yazilir. Biz DNS olarak DC bilgisayarini kullandigimiz için onun adresini giriyoruz.

 

image001

 1. OK ile islem onaylanir.
 2. OK ile Local Area Connection onaylanarak islem tamamlanir.
 3. Masaüstünde My Computer üzerinde sag tusa basilarak Properties tiklanir.

 

image002

 1. Computer Name tabina geçilir. Ve Change butonuna tiklanir.

 

image003

 

 1. Gelen Computer Name Changes penceresinde Member Of  bölümden Domain seçenegi seçilerek domain adi kutucuga girilir. Bizim domain adimiz ITSTACK.com oldugu için biz bu sekilde girdik.

 

Ayrica üst kisimdaki Computer Name bölümünden de bilgisayar adi degistirilebilir.

 

 1. OK ile islem onaylanir.
 2. Karsimiza bizi domaine katmakla yetkili kullanici adi ve sifreyi girecegimiz ekran gelir. Biz administrator kullanici adimizi (ITSTACKAdministrator)  ve sifremiz olan 123_abc girip islemi OK ile onayliyoruz.
 3. Domain’e katilma gerçeklestikten sonra karsimiza Welcome To ITSTACK domain mesaji geldi. OK ile mesaji kabul ettik. Computer Name Changes penceresinde de OK ile onayladigimizda bizden bilgisayarimizi yeniden baslatmamizi ister. Yes ile kabul ederek bilgisayari yeniden baslatiriz.
 4. Bilgisayari yeniden baslattiginizda Logon diyalog kutusundaki Log on To kisminda hem domain adi hem de BilgisayarAdiniz(This Computer) seçenekleri gelir. Domain ortaminda logon olmak için Logon diyalog kutusunda domain adi seçilir. User Name kutusuna domain’de açilmis kullanici adinizi password kutusuna da sifrenizi yazarak OK butonuna tiklayip logon süreci baslatilmis olur.
 5. Logon islemi tamamlandiktan sonra karsimiza bos bir masaüstü gelecektir.(Eger client bilgisayarinizi XP Professional ya da Windows Server 2003’se). Dolayisiyla görev çübugunun(taskbar) özelliklerinden Start Menu tabindan Classic Start Menu’ye geçerseniz masaüstündeki My Network Places, My Computer gibi standart ögelerin geldigini göreceksiniz.
 6. My Network Places’a çift tiklayarak Entire Network, Microsoft Windows Network içerisinde domain adinizi göreceksiniz. Burada domaininiz üzerine çift tiklayarak domain içerisindeki bütün bilgisayarlari görebilirsiniz. Bilgisayarlarin üzerine çift tiklayarak içerisinde paylastirilmis kaynaklari görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.