Anasayfa » Acronis vmProtect8 ile Backup – Restore – Replication ve VM Mount İşlemleri

Makaleyi Paylaş

Uncategorized

Acronis vmProtect8 ile Backup – Restore – Replication ve VM Mount İşlemleri

 

 

Sanal sunucuların yedeklenmesi konusunda emin adımlarla yürüyen Acronis firması, VmProtect8 ürünü ile bu yoldaki kararlılığını sürdürmektedir. Yazımızda VmProtect8 ürününün yeniliklerini inceleyip, sanal makinalarımızın backup ve restore işlemlerini gerçekleştireceğiz. Ayrıca sanal sunucumuzun, başka bir ESXi hostuna replikasyonunu sağlayacağız.

 

VmProtect8 Kurulum İşlemleri:

 

VmProtect8 ürününü kullanabilmek için iki seçeneğimiz var. Birinci yöntem Virtual Appliance seçeneği, ikinci seçenek ise Windows Agent’ tır. Acronis tarafından tavsiye edilen yöntem Virtual Appliance kullanımıdır. Bunun başlıca sebepleri, Lan Free backup yöntemi için ekstra bir ayara ihtiyaç duymaması, Windows Agent yöntemine göre kurulumu hızlı ve kolay olmasıdır. Windows Agentlara göre dezavantajı ise backup ve restore işlemlerinde CPU ve Ram kullanımı yüksek olabileceğidir.

 

Makalemizde, ürünün kurulum adımları önceki sürümlerine göre değişiklik göstermediğinden dolayı anlatılmamıştır.

Sponsor

 

VmProtect8 ile eklenen yeni özellikler aşağıdadır.

 

vmFlashBack :  Sanal makina restore aşamasında, backup dosyasından sadece çalışan makinanın değişen blokları kopyalanır. Böylelikle çok daha hızlı restore işlemi gerçekleşir.

 

Vcenter Entegrasyonu: Web ara yüzüne ek olarak,  Vcenter üzerine gerçekleştirilen tam entegrasyon sayesinde backup, restore ve replikasyon işlemleri Vcenter ara yüzü ile gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle Web ara yüzüne bağımlılık ortadan kalkmıştır.

 

Çoklu Hedefe Yedekleme: Backup dosyalarının kopyası başka bir lokasyona yada bulut ortamına otomatik olarak taşınır.

 

Server 20012 ve Windows 8 desteği.

 

VmProtect8 ile geliştirilen özellikler aşağıdadır.

 

Değişen Blok Takibi: Sanal makinanın yedeği alınırken, bir önceki yedek dosyasına göre değişen bloklar takip edilir ve sadece o blokların yedeği alınır. Böylelikle çok daha hızlı incremantal backup işlemi gerçekleşir.

 

Tek Dosya Arşiv Sistemi: Daha önceki sürümlerde her backup işlemi sonrasında yeni bir tib dosyası yaratılmaktaydı ve bu dosyalar daha önceki alınan yedek dosyalarının bir zinciriydi. Sistem yöneticilerinin yanlışlıkla aradaki bir tib dosyasını silmesi sonucu bu zincir bozulmaktaydı. Tek dosya arşiv sistemi ile bütün arşiv tek bir tib dosyası ile saklanmakta ve eski backup dosyalarının silinme işlemi sadece “Retention Rule” ile sağlanmaktadır.

 

Dosya Seçme: VmProtect8, sanal makina üzerinde yedeklenecek dosya ve klasörleri kendimizin seçmesine izin verir. Böylelikle gereksiz dosyaların yedeklenmesinin önüne geçilir.

 

256 Bit Şifreleme: Backup dosyaları istenirse 256 Bit AES şifreleme algoritması ile şifrelenebilir.

 

VmProtect8 ile Backup İşlemi

 

VmProtect8 ribbon menüsünde bulunan Backup linkine tıklıyoruz.

 

 

image001

 

 

Yedeklemek istediğimiz sunucuları, sol taraftaki pencere üzerinde seçerek, sağ taraftaki alana gönderiyoruz.

 

 

image002

 

Seçim işlemi sonrası Next butonu ile ilerliyoruz.

 

 

image003

 

 

Yedekleme işleminin ne zaman çalışacağını belirtiyoruz ve Next ile ilerliyoruz. Eğer zamanlanmış bir görev istemiyorsak “Do not schedule, run on demand” kutusunu işaretleyebiliriz.

 

 

image004

 

 

Browse menüsünden yedeklemenin nereye yapılacağını seçiyoruz. Seçim işlemi sonrası açılan menüleri kısaca tanıtırsak.

Backup Type bölümünden, Arşiv dosyamızı tek bir dosya halinde mi yoksa ayrı ayrı mı saklamak istediğimizi seçiyoruz. Bu seçeneği makalemizin başında Tek Dosya Arşiv Sistemi adı altında tanıtmıştık.

Automatically Delete old Backups menüsünden arşivlerimizin ne kadar süre boyunca saklanacağını belirten ayarları yapıyoruz.

Copy the backups to second location ayarı ile yedek dosyalarımızı başka bir lokasyona kopyalatabiliyoruz. Bu özelliği Çoklu Hedefe Yedekleme adı altında tanıtmıştık.

 

 

image005

 

 

En son adımda Backup işlemimizin nasıl yapılması gerektiği konusundaki seçimlerimizi yapıyoruz. Bu adımı kısaca açıklarsak;

 

Enable Exchange Aware Backup ile Exchange sunucularımızı seçiyoruz ve böylelikle Exchange sunucular için Single Item Recovery özelliğini aktif ediyoruz.

 

Validate seçenekleri ile de alınan yedeğin doğrulamasını gerçekleştiriyoruz.

 

 

image006

 

 

More Options seçeneği ile yazımızın başında belirttiğimiz özellikleri kullanabiliriz. Örneğin 256 bit AES şifreleme, Deduplucation , Değişen Blok Takibi, Email ile bilgilendirme ve Dosya Seçme gibi. Ben bunlarda dosya seçme özelliğini göstermek için sunucu üzerinde bulunan D diskimin yedeğini backup işleminden hariç tutacağım.

 

 

image007

Bu işlemler sonrasında Taskımızın ismini belirterek Save Run butonu ile ilk Backup işlemini başlatıyoruz. Backup işlemini Dashboard yardımı ile takip ediyoruz.

 

 

image008

 

 

VmProtect8 ile Restore İşlemi

 

 

VmProtect8 diğer backup programları gibi almış olduğu yedekleri, aynı ESXi yada farklı ESXi sunucusuna restore edebilir, backup dosyalarından Clone işlemi yapabilir. Fakat bu makalemizde göstermek istediğim yazımızın başında belirtmiş olduğumuz VmProtect8 vmFlashBack özelliği ile çok daha kısa zamanda nasıl restore yapılabileceğidir. Bunun için biraz önce yedek almış olduğumuz sanal sunucunun masa üstüne bir kaç belge kopyalıyorum ve Restore işlemine başlıyorum.

 

 

image009

 

 

Ribbon menüsünde bulunan Restore linkine tıklıyoruz ve açılan pencereden restore edeceğimiz sunucuyu seçip en sağdaki pencereye gönderiyoruz.

 

 

image010

 

 

Next ile ilerliyoruz.

 

 

image011

 

 

Original Location bölümünü seçip, “Use incremantal Restore” seçeneğini seçiyoruz.

 

 

image012

 

 

Taskımızın ismini belirleyip “Run Now” butonu ile restore işlemini başlatıyorum.

 

 

image013

 

 

DashBoard yardımı ile Taskın durumunu kontrol ediyoruz.

 

 

image014

 

 

Geçen süreleri kontrol etmek için logları kontrol ettiğimizde sonucun son derece şaşırtıcı olduğunu görüyoruz. Sanal makinanın yedekleme süresi 19 dakika iken, restore işlemi 1 dakika sürmüştür.

 

 

image015

 

 

image016

 

 

vmFlashback farkını daha iyi anlayabilmek için Restore işlemini bir de klasik yöntemleri kullanarak yapalım. Bunun için sanal sunucuyu silerek yeni bir restore işlemi başlatıyoruz.

 

 

image017

 

 

Yeni bir Backup Task oluşturup Restore işlemini yeniden başlatıyoruz.

 

 

image018

 

 

Restore işlemi bittiğinde logları kontrol ediyoruz ve klasik yöntemin 17 dakika sürdüğünü görüyoruz. İki restore yöntemi arasındaki fark data boyutu büyüdükçe artacağından dolayı vmFlashBack gerçekten övgüyü hak ediyor.  Kişisel görüşüm ise vmFlashBack yöntemin çalışma prensibi snapshot mantığı ile aynı olduğu düşünüldüğünde geç kalınmış bir buluş diyebilirim.

 

 

image019

 

VmProtect8 ile Replikasyon İşlemi

 

VmProtect8 ile sanal sunucularınızı, başka bir ESXi sunucusuna ekstra bir lisans maliyeti gerektirmeden replikasyon yaptırabiliriz. Makalemizde 192.168.1.17 Esxi sunucusunda barındırılan Server2-2K8R2 sanal sunucuyu her 10 dakikada bir 192.168.1.19 Esxi sunucusuna replikasyon işlemini gerçekleştireceğiz.

 

 

image020

 

 

VmProtect8 ribbon menüsünde bulunan Replication linkine tıklıyoruz ve sanal sucumuzu seçiyoruz.

 

 

image021

 

 

Next ile ilerliyoruz.

 

 

image022

 

 

Replikasyon trafiğinin zamanını ayarlıyoruz.

 

 

image023

 

 

Hedef sunucuyu ve datastore’u seçiyoruz. Var olan VM ‘ler ile replike olan VM’leri ayırt edebilmek için son eki belirliyip Next ile devam ediyoruz.

 

 

image024

 

 

Taskımızın ismini belirleyip SaveRun ile replikasyon işlemini başlatıyoruz.

 

 

image025

 

 

Replikasyon işlemi bittiğinde 192.168.1.19 hostuna Server2-2K8R2_vmreplika sunucusunun oluşturulduğunu görüyoruz.

 

 

image026

 

 

View – Replicas menüsünden replikasyon trafiğini takip edebilir, Failback from Replica ve Failover işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca bu iki terimi açıklarsak;

Failover: Mevcut çalışan sanal sunucunun her hangi bir sebeple görevini yerine getirememesi sonucu replike olan sunucunun görevi devir almasıdır.

Failback from Replica: Orijinal sanal makinanın, replike sunucu yardımıyla restore işlemidir.

 

 

image027

 

 

VmProtect8 ile RunVM From Backup

 

 

Sistem yöneticileri olarak hep yedek alırız ama almış olduğumuz yedeklerin çalışabilirliğinin test işlemi her zaman sorun olmuştur. VmProtect8 RunVM From Backup ile bu işlem 3 adımda yapılabilmektedir. Bunun için RunVM from Backup linkine tıklıyoruz

 

image028

 

 

Açılan penceredeki backup dosyaları arasından mount edeceğimiz sunucuyu seçip en sağdaki pencereye gönderiyoruz.

 

 

image029

 

 

Next ile ilerliyoruz.

 

 

image030

 

 

Backup dosyasını mount edeceğimiz sunucuyu seçip Next ile ilerliyoruz.

 

 

image031

 

 

Mount işlemi sonrasında VM’in nasıl davranması gerektiğini seçiyoruz. Ben Mount işlemi sonrasında sunucunun otamatik olarak açılmasını ama networke bağlanmamasını tercih ettim. Zaten networke bağlanmasını tercih etseydik mevcut sunucu ile mount edilmiş sunucu arasında IP çakışmasına ve network te istenmeyen durumlara sebep olabilirdik.

 

Fakat “Connect on network” seçeneği acil durumlarda restore işlemini beklemeden problemli sunucumuzu backup üzerinden çalıştırabilmek için gereklidir.

 

 

image032

 

 

Mount işlemini View-Mounted VM s bölümünden takip edebiliriz.

 

 

image033

 

 

Mount işlemi bittiğinde sunucumuzu ESXi konsolundan görebiliriz.

 

 

image034

 

 

Yedeğimizin çalışabilirliğini test ettikten sonra View-Mounted VM s bölümünden sanal makinayı unmount yapabiliriz.

 

 

image035

 

 

VmProtect8 ile Veam 6.1 karşılaştırması

 

Acronis resmi web sayfasında yer alan bu karşılaştırma Veam 6.1 ile VmProtect8 arasındaki farkları göz önüne seriyor. Fakat bu parametreler güncel sürüm Veam 6.5 ile değişiklik gösterebilir.

 

 

Features

Acronis

Veeam

Veeam

vmProtect 8

Backup & Replication
6.1

Backup & Replication 6.1

 

Standard

Enterprise

Deployment

 

 

 

vSphere versions supported

Up to vSphere 5.1

Up to vSphere 5.0

Up to vSphere 5.0

Agent-less backup of virtual machines

Yes

Yes

Yes

Install app on Windows server / laptop / PC

Yes

Yes

Yes

Deploy app as ESX(i) Virtual Appliance

Yes

 

 

Management

 

 

 

Management from remote Web-based console

Yes

 

 

New! Management from VMware vCenter (all operations)

Yes

 

 

Storage

 

 

 

Disk, Network Share, or NAS

Yes

Yes

Yes

FTP and SFTP

Yes

 

 

Cloud-based storage

Yes

 

 

New! Staging / multi-destination

Yes

 

 

Backup

 

 

 

Always incremental backup (after first full backup)

Yes

Yes

Yes

Change Block Tracking (CBT) support

Yes

Yes

Yes

LAN-Free Backup

Yes

Yes

Yes

Excluding unused blocks, files, folders and volumes from VM backup

Yes

 

 

Automated backup verification without VM

Yes

 

 

Automated recovery verification by running a VM

 

 

Yes

Data deduplication between backup sessions

Yes

 

 

Encryption (AES 256 bit)

Yes

 

 

Recovery

 

 

 

Restore entire VM (full or run from backup image)

Yes

Yes

Yes

New! vmFlashBack /incremental restore

Yes

 

 

Recover entire ESXi host

Yes

 

 

File-level recovery

Yes

Yes

Yes

Microsoft Exchange mailboxes and e-mails recovery

Yes

 

Yes

Additional features

 

 

 

Replication

YES

Yes

Yes

Physical to Virtual (P2V) and Virtual to Virtual (V2V) Migration

Yes

 

 

Licensing

 

 

 

Per-socket license with unlimited VMs

$599.00

$699.00

$1,099.00

 

vmProtect8 incelemesinden sonra, ürün hakkındaki kendi kişisel görüşüm, vmProtect8 emsallerine göre kullanım, performans ve sahip olduğu özellikleriyle son derece üstün diyebilirim. Dezavantajı ise kaset ünitesine backup alamaması ve GRT teknolojisinin sadece Exchange Server ile kısıtlı olması. Özellikle GRT teknolojisinin Active Directory, SQL Server ve SharePoint Portal için kullanılabilir olması durumunda tek başına sanal ortamlar için bir yedekleme çözümü olabileceği kanaatindeyim.

 

Faydalı olması dileğimle.

 

Kaynaklar

 

http://www.acronis.com/enterprise/products/vmprotect/#overview

http://www.acronis.com/download/docs/avmp8/datasheet

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın