Anasayfa » Acronis Recovery for Microsoft Exchange 11.5 Beta Bölüm – 1 Kurulum ve Yedekleme İşlemleri

Makaleyi Paylaş

Uncategorized

Acronis Recovery for Microsoft Exchange 11.5 Beta Bölüm – 1 Kurulum ve Yedekleme İşlemleri

Dünyaca ünlü yedekleme yazılımlarından biri olan Acronis’in henüz beta aşamasında olan ve önümüzdeki dönemlerde yayınlanacak 11.5 versiyonu içerisinde en çok beklenen Acronis Recovery for Microsoft Exchange versiyonu ile ilgili ilk testler, kurulum ve kullanımı hakkında bu makalemizde geniş yer alacaktır.

 

Mevcut durumda Acronis Exchange tarafında Exchange 2000, 2003 ve 2007 de yedekleme işlemlerini yapabilmekte ancak 2010 desteği 11.5 versiyonla birlikte gelmektedir. Bu nedenle birçok ayrıntıya yer vereceğim makalede testleri Exchange 2010 SP1 üzerinde gerçekleştirdiğimi önemle hatırlatırım.

 

Daha önce Acronis kurulumu için sistem gereksinimlerinden bahsetmemiz gerekiyor fakat ajan bazında yedek alacağınız sistemlerin tamamını desteklediği için sistem gereksinimlerini yazma ihtiyacı duymuyorum.

 

Acronis Recovery for Microsoft Exchange 11.5 kurulum adımları sırayla aşağıdaki adımları kapsamaktadır.

Sponsor

 

 

image001

 

 

Ekran – 01

Kurulum ekranında “Install Acronis Backup & Recovery 11” seçerek işleme başlayabiliriz. Burada bir hatırlatma yaparak “Extract Installation Files” çalıştırarak sadece istediğimiz kurulum dosyalarını içerisinden alabileceğimizi hatırlatırım. Bu bize istenmeyen durumlarda yardımcı olabiliyor. Örneğin Remote Agent yükleme de problem yaşadığınız noktalarda buradan istediğiniz Agent’tı dışarı çıkarıp elle kurulum işlemi yapabilirsiniz. Bir sonraki adıma ilerleyerek kuruluma devam ediyoruz.

 

 

image002

 

 

Ekran – 02

Kurulum ekranında Custom installation “I want to manually….” Seçeneğini seçerek bir sonraki adıma ilerliyoruz.

 

 

image003

 

 

Ekran – 03

Yeni ekranımızda “Agent for Microsoft Exchange” işaretleyerek yönetimi yapabilmek içinde “Management Console” işaretleyip “Next” ile ilerliyoruz.

 

 

image004

 

 

Ekran – 04

Yeni gelen ekranımızda “Add license…” butonunu kullanarak elimizde var olan lisansımızı ekliyoruz. Eklediğimiz lisans anahtarı eğer doğru ise Ekran – 04 yer alan “Acronis Backup & recovery 11.5 for Microsoft Exchange Server” ibaresini göreceksiniz. Kurulum işlemlerine devam etmek için Next ile ilerliyoruz.

 

 

image005

 

 

Ekran – 05

Birkaç adım sonrasında önemli ekranlarda biri olan ve Agent Core çalışmasını sağlayacak servis hesabının seçimine geldik. Burada önemli nokta seçilecek hesabın domain ortamında ise servis çalıştırabilecek yetkiye sahip olması gerekmektedir. Eğer daha önceden bu gibi durumlar için hesap oluşturmuş iseniz “Use an existing account” seçerek ilgili hesabı bu işlem için atayabilirsiniz. Bununla birlikte isterseniz “Create a new account” seçeneğini işaretleyerek Acronis servis durumları için otomatik olarak birkaç hesap oluşturmasını ve ilgili yetkileri tanımlamasını sağlayabilirsiniz. Biz bu adımda “Create a new account” seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

 

 

image006

 

 

Ekran – 06

Bir sonraki ekranımızda Acronis yönetimi için özel kullanıcı ataması yapabilirsiniz. Standart olarak resimde de göründüğü üzere yönetici hesapları eklenmiştir. Özel bir kullanıcı ataması yapmayacağımız için Next butonu ile bir sonraki adıma geçiş yapıyoruz.

 

 

image007

 

 

Ekran – 07

En önemli adımlardan birine geldik aslında bu adıma kadar önceden yapmamız gereken bir ön yükleme mevcuttu bu da “Microsoft Exchange Server MAPI Client and CDO 1.2.1 “ paketinin yüklenme işlemiydi. Fakat bu adıma kadar bilerek yüklemedik ki buradaki açıklamalarda hangi sürüm için hangi paketlerin yüklenmesi gerektiği uyarıyı görmenizi istememdi. Biz Exchange 2010 kurduğumuz ve yedeklemeyi bu sürüm üzerinden yapacağımızdan bu paketi indiriyoruz. Açıklama da yer alan linke tıklarsanız indirme işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir.

 

 

image008

 

 

Ekran – 08

Messaging API and Collaboration Data Object 1.2.1 yükleme işlemini “Run” butonuna tıklayarak başlatıyoruz ve yüklemeyi bitiriyoruz.

 

 

image009

 

 

Ekran – 09

Yükleme işlemini bitirdikten sonra Ekran – 07 de yer alan “ I agree … “ kutucuğunu işaretleyip programın çalışabilmesi için gerekli birleşenleri yüklediğimizi bunlar olmadan çalışmada sıkıntı çıkaracağını bilerek devam ediyoruz.

 

 

image010

 

 

Ekran – 10

Son kontrollerimizi yapacağımız ekranımıza geldik burada özet yüklenecek birleşenler ve lisansımıza özgü yükleri görüyoruz. “Insatall” butonu ile gerekli yükleme işlemini yapıyoruz.

 

Manage Local Machine adındaki kısa yolumuzu çalıştırarak Acronis Backup Planı oluşturmaya başlıyoruz.

 

 

image011

 

 

Ekran – 11

Programı çalıştırdığımızda karşımıza gelen ilk görüntü Ekran – 11 görülmektedir. Bu ekranda yapabileceklerimiz 3 kategoride belirtilmiştir. Bunlardan ilki hemen yedek alma işlemi yani “Back up now” ikinci işlem tiği “Create backup plan” üçüncü ve son işlem “Recover” işlemidir.

 

Yedekleme senaryomuz için “Create backup plan” seçerek işleme devam ediyoruz.

 

 

image012

 

 

Ekran – 12

Acronis Lisansımız sadece Microsoft Exchange olduğu için Create Backup plan işleminde “Items to back up…” alanında otomatik olarak “Microsoft Exchange Information Store” yani database kendisi seçili getirmektedir. Bu şekilde yedekleme işlemi yapıldığında database bazlı olarak yedek alınacaktır.

 

Bu ekranda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri “Access credentials…” sorusuna verilecek cevaptır.

 

 

image013

 

 

Ekran – 13

Bu alanda ilgili bilgiler girilirken en çok yapılan hata domain adını yazmadan giriş bilgilerinin doldurulmasıdır. Username bölümüne mutlak süretle domain\yetkili kullanıcı şeklinde giriş yapılmalıdır. Aksi durumda backup plan çalıştırıldığında yetki problemi nedeniyle yedek alamadığını bildiren hata mesajını göreceksiniz. Bu işlemden sonra alınacak yedeğin nereye kayıt edileceğiyle ilgili bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu adımı bir sonraki ekranda görüyor olacağız.

 

 

image014

 

 

Ekran – 14

Yedekleme senaryomuzda yedek alınabilecek bir çok alan olmasına rağmen test ortamında daha önceden eklemiş olduğum ikinci diskte DB Backup klasörüne yedek alınacaktır. Burada bir ipucu hatırlatmak isterim; DB veya Mailbox bazında yedeklemeleri alırken oluşturulacak yedeklenmiş dosyalar için mutlaka ayrı klasörler oluşturun. Yedekleme alanları resimde de görüldüğü üzere birden fazla cihaz ve yapı desteklenmektedir.

 

 

image015

 

 

Ekran – 15

Yedeklenecek alanı belirtikten sonra tekrar Create backup plan ekranına geri döndük bir sonraki adım olan nasıl yedekleme alacağımızı belirtmemiz gerekiyor. Bu alanda bir çok senaryo yer almaktadır ancak iki önemli detay yer almaktadır. Bunlardan birincisi “Retention rules” yani alınacak olan yedeğin bir önceki yedeğe durumu kural olarak nasıl gerçekleşmelidir sorusu için seçeceğiniz seçenektir. Eğer lisansınız içerisinde Deduplicated özelliği mevcutsa bu alanda isterseniz senaryonuzu buna göre düzenleyebilirsiniz. Birden çok seçim olduğundan hepsine değinmeyeceğim burada tercih tamamen yedekleme senaryonuza kalmıştır. Bir sonraki önemli detay ise “2nd location” ikinci lokasyon seçimidir ki burada yedeklerin bir başka yerdeki yedekleme alanına replikasyonudur. Ayrıca isterseniz ikinci replikasyon işlemini birden fazla alana da yapabilirsiniz yani 3. , 4. , 5. Lokasyonlara replikasyon yapmanıza olanak vermektedir.

 

Bu işlemlerle birlikte artık bir yedekleme planımız oluşmuş durumda şimdi yedekleme planımızı çalıştırarak neler yaptığına özetle göz atalım.

 

 

image016

 

 

Ekran – 16

Ekranımızın sol tarafında yer alan liste biçimindeki menüden “Backup plans and tasks” kullanarak planladığımız bir yedeği seçip “Run” seçeneğini kullanarak yedekleme işlemini elle başlatıyorum. Ekran – 16 da görüldüğü üzere yedekleme işlemi başladı ve istikrarlı olarak devam etmektedir.

 

 

image017

 

 

Ekran – 17

Yedekleme işlemi başarı ile sonuçlandığında “Task Information” ekranı ile size bir bildirimde bulunmaktadır. Eğer bir posta hizmeti ile bu bildirimleri almak istiyorsanız Acronis Management Console üzerinde yer alan Options bölümüne girip Machine Options seçeneğine girip E-mail Settings ayarlarını doğru bir şekilde yapılandırmanız gerekmektedir.

 

 

image018

 

 

Ekran – 18

Yaptığımız işlemler sonucunda neler olmuş yedek kataloğumuzdan inceleyelim. Bunun için sol alanda yer alan listeden “Vaults” – “Personal” ve daha önce açmış olduğumuz klasörümüzün adı yani “DB Backup” bu alana girdiğimizde sağ tarafta “Data View” alanın hemen altında yer alan “Show” seçeneğini Microsoft Exchange Information Store veya Mailboxes olarak seçmemiz yeterlidir. Alta bulunan” Data catalog” da aldığımız yedekleri database veya mailboxes olarak görüntüleyebiliyoruz. Hatta isterseniz posta kutusu içerisindeki tek bir maili bile görebilirsiniz.

 

Aynı işlem ağacı ile isterseniz Mailbox bazında da yedek aldırmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek işlem aşağıdaki resimde de yer alan seçimleri yapmaktır.

 

 

image019

 

 

Ekran – 19

Ekranda yer alan “Items to back up…” seçeneğine tıklayıp yeni ekranda “Microsoft Exchange Mailboxes” seçiyoruz. Ardından yedekleme yapmak istediğimiz posta kutusunu seçip diğer adımları tercihinize bağlı olarak seçip daha sonra yedekleme işlemini yapıyoruz.

 

Son olarak alınan yedekleri bir inceleyelim.

 

 

image020

 

 

Ekran – 20

Ekran 20 de DB Backup işleminde alınmış olan Microsoft Exchange Information Store yedeklerini görmekteyiz. Bu yedeklerde dikkatinizi çekecek bir nokta ise Catalog olarak alınmış olduğudur.

 

 

image021

 

 

Ekran – 21

Bir diğer yedeğimiz olan Mailbox bazlı yedeğimizdir. Aynı işlemlere tabi tutulan posta kutusu yedekleme işlemlerinde de Catalog olarak yedeklendiği görülmektedir.

 

Bir sonraki makalemizde Acronis Recovery for Microsoft Exchange 11.5 geri yükleme işlemleri ve geri yükleme tiplerini inceleyeceğiz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın