Anasayfa » Windows Server 2012 Hyper-V Convert vhd to vhdx

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Windows Server 2012 Hyper-V Convert vhd to vhdx

 

Merhaba arkadaşlar bu makalemde Windows Server 2012 de ve server 2012 üzerinde gelen Hyper-V3 Convert vhdx özelliğinden bahsetmeye çalışacağım. Hatırlayacağınız üzere Hyper-V2 ve öncesinde sanal disklerimiz vhd uzantılı ve 2040 GB kadar disk kullanabiliyorduk. Hyper-V3 ile beraber vhdx özelliği geldi. Vhdx de ise 16 TB kadar diskimizi genişletebiliyoruz. Disk yapılarında her hangi bir değişiklik yok yani fixed, dynamically ve differencing disk kullanmaktayız. Bu makalemde ise sizlere vhd uzantılı bir diski nasıl vhdx formatına dönüştüreceğimizden bahsetmeye çalışacağım. Düşünün ki Windows Server 2008 R2 üzerinde çalışan sanal makineleriniz var. Bu makinalarınızın diskleri vhd tipinde siz Windows server 2012’e geçmeyi planlıyorsunuz ve database’ leriniz sürekli genişlemekte her 2040 GB da bir yeni sanal diskler oluşturacak ve disklerinizin parçalanmasına iş kaybına ve performans kaybına uğrayacaksınız bunu engellemek için fiziksel diskleriniz üzerinde yeni sanal diskler oluşturacaksınız ve bu sanal disklerin boyutları fiziksel disklerinizin boyutuna göre büyüyebilecek ne kadar güzel bir yenilik isterseniz bunu bir uygulama ile pekiştirelim.

 

 

image001

 

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -1

 

İlk önce convert edeceğimiz diskimizi bir inceleyelim bunun için yukarıda ki ekrana dikkat edecek olursak Inspect disk tıklıyoruz.

 

 

image002

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -2


 

İncelemek istediğim sanal diskimi seçerek open’ ı tıklayalım.

 

 

image003

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -3

 

Yukarıda görüldüğü gibi convert yapacağımız diskimiz vhd uzantılı 1 GB büyüklüğünde ve fixed olarak oluşturulmuş bir sanal disk bu bilgileri öğrendikten sonra close diyerek ekranı kapatalım.

 

 

image004

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -4

 

Artık dönüştüreceğimiz sanal disk bilgilerini öğrendikten sonra edit disk diyerek diskimizi düzenlemeye başlayabiliriz.

 

 

image005

 

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -5

 

Before you begin (başlamadan önce) bize bir takım bilgilendirmeler yapmakta okuduktan sonra next diyerek ilerleyelim.

 

 

image006

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -6

 

Locate disk (diskinizi bulun) ekranında ise convert edeceğimiz diskimizi Browse tıklayarak diskimizin kayıtlı olduğu lokasyonu bulduktan sonra diskimizi seçerek next diyelim.

 

 

image007

 

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -7

 

Choose action ekranında ise yapmak istediğimiz eylemi seçmemizi istiyor. Bizim amacımız vhd uzantılı olan diskimizi vhdx olarak convert etmek eğer expand seçersek mevcut sanal diskimizi genişleteceğiz bizim amacımız diskimizi genişletmek değil dönüştürmek olduğu için convert seçerek next diyelim.

 

 

image008

 

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -8

 

Choose Disk Format ekranında ise seçtiğimiz sanal diski neye dönüştürmek istediğimizi soruyor. Önceden belirttiğimiz gibi bizim amacımız vhd uzantılı olan sanal diskimizi vhdx formatına dönüştürmek şunu da söylemek istiyorum. Bu demek oluyor ki vhdx uzantılı sanal diskimizi vhd formatına da convert edebiliriz. VHDX seçtikten sonra next ile convert işlemimize devam edelim.

 

 

image009

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -9

 

Choose Disk type ekranında ise convert edeceğimiz sanal diskimizin disk tipi ne olacak hatırlarsanız benim disk tipim fixed dı. Şimdi ise Dynamically disk tipine dönüştürmek istiyorum. Dynamically disk tipimi seçtikten sonra next diyerek convert yani dönüştürme işlemine davam edelim.

 

 

image010

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -10

 

Yukarıda ki ekrana dikkat edecek olursak bizden dönüştürdüğümüz yani convert ettiğimiz sanal diski nereye kaydetmek istediğimizi soruyor browse tıklayarak uygun location seçtikten sonra tabii oluşturulacak olan disk adını da yazdıktan sonra save diyerek vhdx uzantılı virtual diskimizi (sanal disk) kayıt edelim.

 

 

image011

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -11

 

Şekil-10 yaptığımız işlemi şekil-11 de görebiliriz. Oluşturduğumuz sanal diskimizi Disk_C.vhdx olarak belirlediğim lokasyon içerisine kayıt edecek. Next diyerek ilerleyelim.

 

 

image012

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -12

 

Summary ekranında ise yaptığım aksiyon ile ilgili olarak özetleri görmekteyiz. Yani biz bu aksiyonda bir convert işlemi yapmış bulunmaktayız. Finish diyerek işlemimizi sonlandırabiliriz.

 

 

image013

 

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx -13

 

Dönüştürme işlemi disk tipinize ve disk boyutlarınıza göre zaman değişikliği gösterecektir. Convert işlemi bittikten sonra vhdx uzantılı diski kayıt ettiğimiz lokasyona bakarak işlemin doğru sonuçlandığından emin olabiliriz. Ayrıca convert ettiğimiz bu diskimizi yeni oluşturduğumuz veya var olan bir sanal makinemize maunt (takmak) edebiliriz. Bu makalemde sizlere Windows Server 2012 ile beraber gelen hyper-V3 ün yeni özelliklerinden olan 16 TB kadar oluşturabileceğimiz vhdx uzantılı sanal disklerden ve Hyper-V3 Convert vhd to vhdx yani vhd uzantılı olan sanal disklerimizi nasıl vhdx uzantılı bir sanal diske dönüştürebileceğimizden bahsetmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

 

Başka makalelerde tekrar görüşmek ümidiyle hoş cakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>