Anasayfa » VMware ESX 4.0 Host Add İşlemleri

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VMware ESX 4.0 Host Add İşlemleri

VMware vSphere üzerindeki Hot Add yapısı sayesinde fiziksel sunucular üzerinde barındırdığımız sanal sunucularımızı hiç kapatmadan donanım ekleme işlemlerini yapabiliyoruz.

VMware Hot Add ile sanal sunucularımıza CPU,RAM,Disk,Ethernet kartı gibi donanımları sunucu çalışırken ekleyebiliyoruz. Bu yapı sayesinde zaman kaybı olmadan yada hiçbir kesinti olmadan sanal sunucularımız üzerinde kaynak düzenlemesi yada donanım ekleme işlemi yapabiliyoruz.

Bütün bu işlemleri yaparken sanal sunucu üzerinde çalışan uygulamalar da kesintiye uğramaz ve herşey normal çalışmasına devam eder.

Tabi bu işlemi yapabilmek için kullanılan işletim sisteminin de önemi vardır.


image001

Yukarıdaki listede de görüldüğü gibi Hot Add uygulamasını başarılı bir şekilde uygulayabileceğimiz ve uygulayamacağımız işletim sistemleri görülmektedir. Bazı işletim sistemlerinde ise herhangi bir ekleme yapıldığında sunucunun yeniden başlatılması gerekmektedir. Ayrıca VMware ESX Server kurulduktan sonra bu ayarlar pasif olarak gelir ve sanal sunucu üzerinde aktif edilmesi gerekmektedir.

image002

Şekilde görüldüğü gibi sanal sunucularımızdan birisi üzerindeki düzenlemeleri yapıyoruz.

Şuan üzerinde düzenleme yaptığımız sunucu bir Windows Server 2003 Enterprise ve 32-bit bir işletim sistemidir. Ve yukarıdaki işletim sistemleri tablosuna bakarsak eğer bu işletim sisteminin Memory Hot Add desteği var ancak CPU Hot Plug desteği yoktur. Dolayısı ile bu sanal sunucuya CPU Hot Plug işlemi yapılamaz ancak sunucu kapatılarak yapılabilir.

image003

Bir başka sanal sunucumuza baktığımızda karşımıza yukarıdaki tablo gelmektedir. Memort Hot Add ve CPU Hot Plug desteği var. Bu sanal sunucu Windows Server 2008 R2 x64 bir işletim sistemidir. Bu sanal sunucuyu hiç kapatmadan şekilde de görüldüğü gibi hem RAM hemde CPU ilavesi yapabiliriz.

Önemli bir nokta ; Memort Hot Add ve CPU Hot Plug yapısı default olarak pasif olarak gelir öncelikle sanal sunucular kapalı iken bu değerler aktif konuma getirilmelidir. Şekilde görüldüğü gibi.

image004

Sanal sunucularımızı çalıştırıyoruz.

image005

Windows Server 2008 R2 Enterprise kurulu olan sunucumuzun değerlerini kontrol ediyoruz. Görüldüğü gibi 3 GB RAM mevcut.

image006

Sunucumuzun CPU durumu da yukarıdaki şekilde görülmektedir. Şuan 2 CPU’su mevcut.

image007

Sanal sunucumuzun ayarlarına baktığımızda yukarıdaki tabloyu görüyoruz. Görüldüğü gibi RAM alanı aktif durumda istersek değişiklik yapabiliriz.

image008

RAM miktarını 4 GB yapıyoruz.

image009

Eğer istenirse diğer donanımlardan ekleme yapılabilir. Şekilde görülen listeden aktif olanlar eklenebilir. Dikkat ederseniz pasif olanlar da mevcuttur. Onlar sunucu kapalı iken eklenebilir.

image010

RAM miktarını görüyoruz ve sanal makinanın konfigürasyonu düzenlendi.

image011

Şimdi de yine aynı sunucu için Virtual Processors değeri üzerinde düzenleme yapalım ve daha önce iki tane CPU’su olan sunucumuzdaki CPU sayısını 5 yapalım.

image012

Sanal sunucumuzun son donanım konfigürasyonu yukarıdaki şekildeki gibi oldu. Dikkat ederseniz sanal sunucumuzu hiç kapatmadık.

image013

İşletim sistemi üzerindeki duruma baktığımızda ise yapının değiştiğini ve 4 GB RAM değerinin atandığını görüyoruz.

image014

Evet atadığımız CPU’lar da işletim sistemine verilmiş durumda.

image015

Birde Windows Server 2003 Ent. x86 kurulu olan sanal sunucumuza kısaca göz atalım. Görüldüğü gibi RAM düzenlemesi yapılabiliyor.

image016

Ancak CPU ekleme işlemi yapılamıyor. Ancak sunucuyu kapatıp o şekilde ilave yapabiliriz.

image017

Eklenebilir donanımları yukarıdaki listede görebiliyoruz.

image018

Şimdi bir tane de yeni bir disk ekleme işlemi yapalım. Şuan sunucumuz çalışmaktadır. İşlemimizi Windows Server 2008 R2 kurulu olan sanal sunucumuz üzerinde yapıyoruz.

image019

Gerekli bilgileri giriyoruz.

image020

image021

Finish ile disk ekleme işlemini tamamlıyoruz.

image022

Evet sanal disk sunucumuza eklenmiş durumda. Şekilde görüldüğü gibi Offline olarak görülmektedir. Diske sağ tıklayıp önce Online yapalım daha sonra da tekrar sağ tıklayıp Initialize disk seçeneğini kullanıyoruz ve diskimizi aktif hale getiriyoruz.

image023

Eklemiş olduğumuz sanal diskin işletim sistemi Disk Management konsolundaki durumunu görüyoruz.

image024

Evet diskimiz kullanıma hazırdır.

image025

Bir tane de ethernet kartı ekledik.

image026

Sanal sunucumuzun son konfigürasyon durumu yukarıdaki gibi olmuştur.

Evet görüldüğü gibi sanal sunucularımızı üzerindeki kurulu işletim sisteminin özelliklerine göre hiç kapatmadan kesintiye uğratmadan donanım ekleme işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Bu makalemizde CPU,RAM,Disk,Ethernet kartı gibi donanımları ekledik ve sonuçlarını gördük.

Bir sonraki VMware makalemizde görüşmek üzere…

Kaynak :

http://www.vmware.com/support/vsphere4/doc/vsp_40_new_feat.html

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>