Anasayfa » VMware Distributed Resource Scheduler (DRS)

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VMware Distributed Resource Scheduler (DRS)

 

VMware DRS fiziksel sunucular üzerindeki kaynakları mantıksal yapılar içinde sanal mimaride tutulan sunuculara otomatik olarak kaynak ataması yapma işlemi olarak tanımlayabiliriz.

 

Eğer kısa ve basit bir örnekle açıklamak gerekirse; sanal platformda bulunan bir sunucu üzerindeki yük artarsa ve artık ona tahsis edilmiş olan kaynaklar yeterli gelmiyorsa VMware DRS kaynak havuzundan otomatik olarak bu sanal sunucuya kaynak ataması yapar ve böylece sanal sunucunun performans sürekliliği sağlanmış olur.

 

VMware DRS sayesinde ;

 

         Yüksek önceliğe ve öneme sahip olan uygulamalara ve sunuculara kaynak ataması yapılabilir.


         Donanım kullanım değerlerini optimum seviyede tutar ve sürekliliği sağlar.

         İş ünitelerine göre kaynak dedike edilebilir.

         Zero-downtime yani sıfır kesinti ile sunucuların bakımı yapılabilir.

         %20’ye kadar enerji tasarrufu sağlar.

image001

VMware DRS, cluster ortamında barındırılan fiziksel sunucularda güç yönetimini de otomatik olarak yönetir. Bunun adı da VMware DPM yani Distributed Power Management olarak adlandırılır. Bu yapı sayesinde de yukarıda da bahsettiğimiz gibi %20’lere varan enerji tasarrufu sağlanır.

 

 

Kısaca örneklemek gerekirse; iki adet fiziksel sunucumuz olsun ve bunların üzerinde VMware ESX 4.0 çalışıyor olsun. Sanal ortamda ise her iki sunucu üzerinde ikişer tane sanal sunucumuz olsun. VMware ESX DRS ve DPM sürekli olarak bu iki fiziksel sunucuyu ve üzerinde barındırılan sanal sunucuları izleyecek ve sanal sunuculardaki iş yükünü kontrol edecek. Eğer sanal sunuculardaki iş yükü yada kaynak kullanım değerleri çok düşük ise ve fiziksel sunuculardan bir tanesi bu sanal sunucuları üzerinde barındırabilecek kadar kaynağa sahip ise toplamda dört adet olan sanal sunucularımız tek bir fiziksel sunucu üzerinde barındırılmaya başlanacak ve fiziksel sunuculardan bir tanesi kapatılacak. Sanal sunucular üzerindeki iş yükü artmaya başladıktan sonra ise daha önce kapatılan fiziksel sunucu otomatik olarak açılacak ve sanal sunucular tekrar eski fiziksel sunucularına otomatik olarak taşınacaklar (VMotion). Dolayısı ile fiziksel sunucu kapalı kaldığı sürece biz elektrik tasarrufu yapmış olacağız.

 

 

image002

 

 

Evet yukarıdaki her iki şekilde de görüldüğü gibi VMware DRS ve VMware DPM sayesinde IT yapımız çok daha verimli, sağlıklı ve sürekli çalışacaktır.

Şimdi kısaca VMWare DRS yapısının nasıl aktif edileceğine bir göz atalım.

 

 

image003

 

 

Öncelikle bir cluster mimarisi oluştumamız gerekiyor ve şekildeki gibi bu yapımızı oluşturuyoruz.

 

 

image004

 

 

Cluster özelliklerine baktığımızda ise karşımıza yukarıdaki seçenekler gelmektedir. İkinci seçenekte görüldüğü gibi Turn on VMware DRS seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

 

 

image005

 

 

VMware DRS seçeneklerinde karşımıza üç seçenek geliyor;

 

Manuel : vCenter geçiş için gerekli önerileri yapacak ve sanal sunucu orada barındırılacak.

 

Partially automated : Sanal sunucular otomatik olarak host üzerindeki yerini alacak ve yine vCenter gerekli geçiş önerilerini sunacaktır.

 

Fully automated : Bu seçenekte ise sanal sunucular açıldıklarında otomatik olarak HOST üzerinde yerlerini alacaklar ve yine gerek kalırsa otomatik olarak HOST değişikliği yapabileceklerdir.

 

 

image006

 

 

Güç yönetimi ile ilgili kısma geldiğimizde ise VMware DPM yapısı ile ilgili seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Şekilde de görüldüğü gibi VMware ESX 4.0’ın bu konuda nasıl hareket edeceğini biz belirliyoruz.

 

 

image007

 

 

Bu aşamada Enhanced VMotion Compatibility (EVC) seçenekleri karşımıza çıkmaktadır ki burası VMotion için önemli bir noktadır. Aktif edildiğinde ki siz hangisini tercih ederseniz yukarıdaki şekilde de gördüğümüz üzere AMD Host’lar ve Intel Host’lar için aktif edilebilir. Dolayısı ile biz VMware ESX 4.0’a VMotion yaparken sadece bu tip hostlarda yap demiş oluyoruz.

 

 

Hatırlarsanız daha önceki makalelerimizden Live Migration işlemini yapmıştık. Orada CPU değerleri ile ilgili bir uyumsuzluk yaşamıştık. Öyle bir sıkıntı olmaması için burayı dikkatli bir şekilde belirlemek gerekir.

 

 

image008

 

 

Görev tamamlanmak üzere hazırdır. Artık cluster yapımızı oluşturabiliriz.

 

 

image009

 

 

Evet işlem tamamdır ve görüldüğü gibi DRS/HA Cluster oluşturulmuş durumda.

 

 

image010

 

 

Üstteki şekilde cluster seçili iken orta alandaki DRS sekmesine geçersek eğer durumu görebiliriz. Ancak şuan oluşturmuş olduğumuz cluster içerisinde herhangi bir host yoktur.

 

 

image011

 

 

Oluşturmuş olduğumuz cluster yapımıza var olan bir hostu eklemek için sürükle bırak yöntemini kullanabiliriz. Ya da Add host sihirbazı ile de aynı işlemi yapabiliriz.

Yuakrıdaki şekilde de görüldüğü gibi 172.16.16.20 IP adresine sahip olan sunucumuzu seçip sürükle bırak yöntemi ile oluşturmuş olduğumuz cluster içine bırakıyoruz.

 

 

image012

 

 

Karşımıza çıkan uyarı mesajına OK diyoruz. Burdaki mesajda seçilen hedef clusterın VMware DPM aktif edilmiş bir yapı olduğunu bizlere bildiriyor.

 

 

image013

 

 

Burada ise bir kaynak havuzunun seçimi söz konusudur. İki seçenek karşımıza çıkıyor, birinci seçenekte cluster ana kaynak havuzuna sanal sunucular koyulacak. Diğer seçenekte ise yeni bir kaynak havuzunun oluşturulmasını sağlıyor. Biz daha sonra kaynak havuzu oluşturup kullanacağız.

 

 

image014

 

 

Finish diyoruz ve seçmiş olduğumuz hostu ilgili cluster içine taşımış oluyoruz.

 

 

image015 

 

 

Evet görüldüğü gibi hostun taşınması başarıyla tamamlandı ve yerini aldı.

 

Şimdi sıra geldi yeni bir kaynak havuzu (resource pool) oluşturmaya. Ve devamında da bir sanal sunucumuzu oluşturduğumuz kaynak havuzuna taşıyacağız.

 

Oluşturmuş olduğumuz clustera sağ tıklayıp New Resource Pool seçeneği ile işlemimize başlıyoruz. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi uyguluyoruz.

 

 

image016

 

 

New Resource Pool wizardın çalıştırılması.

 

 

image017

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi kaynak havuzumuzu oluşturduk.

 

 

image018

 

 

Oluşturmuş olduğumuz kaynak havuzu altındaki sanal sunuculara nasıl etki ettiğini ise Resource Allocation sekmesinden görebiliyoruz.

 

 

image019

 

 

İkinci bir sanal sunucumuzu da BENOPLAST kaynak havuzuna taşıyoruz. Sürükle bırak yöntemi ile bu işlemi rahatlıkla yapabiliyoruz.

 

 

image020

 

 

Kaynak havuzuna ilişkin düzenlemelerimizi değiştirebiliriz.

 

 

image021

 

 

Evet sanal sunucumuzu kaynak havuzunun içine taşıdık.

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>