Anasayfa » VMware 5.0 vCenter Server Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VMware 5.0 vCenter Server Kurulumu


 


VMware vSphere Ürün ailesinin yeni versiyonu ile birlikte güncellenen vCenter Server ‘ın yüklenmesi ve yeni host eklenmesi ile ilgili bilgileri sizler ile bu makalede paylaşacağım.


 


vCenter Server ‘ın tanımı :


 


vSphere ortamlarının, sanallaştırma altyapısının her seviyesine girerek, yapının merkezi bir şekilde yönetilmesini ve kontrol altına tutulmasını sağlayan,


 


Tek bir ekrandan sanal sunucularının, host’ların, cluster’ların ve diğer sanal component’lerin efektif bir şekilde yönetilmesini sağlayan , 


Proaktif yönetimi yani çok fazla müdahaleye ihtiyaç duymadan yönetime olanak sağlayan bir platformdur.( vSphere vMotion, Distributed Resource Scheduler, High Availability ve Fault Tolerance gibi özellekleri ile admin kullanıcısının işini kolaylaştırmaktadır.)


 


(Not: Bu ürünü efektif kullanabilmek için ortamda 10 ‘dan fazla sanal sunucu olması tavsiye edilmektedir.)


 


vCenter Server Donanımsal ve Yazılımsal Gereklilikler:


 


vCenter kurulumuna başlamadan önce kontrol etmemiz gereken önemli nokta, Hardware ve Software gereklilikleri olacaktır.vCenterın desteklediği minimum donanım aşağıdaki tabloda bulunmaktadır.


 


 


image001


 


 


vCenter Server Software Requirements:


 


64-bit İşletim Sistemi ve 64-bit DSN (Data Source Name – vCenter sunucusunun veritabanına bağlanabilmesi için gereklidir.) Not: Başka bir database sunucusuna DSN oluşturularak bağlanılabilir ve vCenterın da bu sunucu ile iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.Ancak senaryoda lokal sunucu üzerinde SQL Server 2008 R2 Express – ISO içerisinde gelmektedir- kurulumu yaparak ilerlermeyi tercih ettim.


 


Microsoft SQL Server 2008 R2 Express ve Microsoft .NET 3.5 SP1 Framework.Sunucuda yüklü olmasa da bu paketler yükleme esnasında otomatik olarak kurulacaktır.


 


Microsoft Windows Installer version 4.5 (MSI 4.5) gereklidir.(Ben kurulumu Windows Server 2008 R2 üzerine yaptığım için benden bu paketi istemedi.)


 


Kurulum :


 


Oluşturduğum senaryodan bahsetmek gerekirse : Ortamda 2 adet yeni kurduğum ESXI 4.1 host, bir tane Windows 7 Professional, bir tane de Windows Server 2008 R2 – SP1 sunucusu olmak üzere 4 adet sanal makine bulunmaktadır.Bu senaryoyu da VMware Workstation 8.0 üzerinde test ettim.


 


ESXI sunucularımın ve diğer Windows sunucularımın kurulumunu ve ayarları tamamladıktan sonra, özellikle network tarafında hepsini birbiriyle iletişim kurabilir hale getirdikten sonra ortamda bulunan W2K8R2 isimli windows sunucusuna, vCenter iso’sunu map ediyoruz.Bu dosyayı VMware sitesinden temin edebilirsiniz.


 


Setup.exe’yi çalıştırdığımız karşımıza aşağıdaki ekran gelmektedir.Biz bu ekrandan VMware vCenter Server seçip, sağ taraftan Install seçeneğini tıklıyoruz.


 


 


image002


 


 


Kurulum sihirbazı çalışmaya başlıyor ve ilk kontrol ettiği de yazılımsal ihtiyaçlar oluyor.Devamında da bunların kurulumunu kendisi yapıyor.


 


 


image003


 


 


Ön kurulumlar tamamlandıktan sonra , artık bizim dahil olacağımız vCenter kurulumu Welcome ekranı ile başlıyor.


 


 


image004


 


 


Lisans anlaşmasını okuduktan kabul edip, Next ile ilerliyoruz.


 


 


image005image006


 


 


Müşteri bilgileri ekranında Username ve Organization kısımlarını doldurduktan sonra, devam ediyoruz.


 


(Licence key ‘imiz var ise bu aşamada girebilirsiniz, eğer yoksa, bu alanı boş bıraktığımız için ürün evaluation mode dediğimiz değerlendirme sürümü olarak 60 gün çalışacak ve sonra devre dışı kalacaktır.)


 


 


image007


 


 


Veritabanı Seçenekleri penceresinde, eğer lokal bir kurulum yapılacaksa, Microsoft SQL 2008 express seçeneği ile devam ediyoruz.Diğer seçenek ise, ortamda bulunan başka bir database sunucusunun vCenter Server tarafından kullanılabilmesi için gerekli olan DSN kaydını yazacağımız seçenektir.Sadece DSN kaydınıda yazmak yetmez.Database versiyonunun, vCenter Server tarafından da desteklenmesi gerekiyor, ayrıca sunucunun bağlanacağı database’inde konfigüre edilmesi gerekiyor.(Bu konuda VMware web sitesinden yapılması gereken ayaları öğrenebilirsiniz.)


 


Biz ilk seçenek ile yolumuza devam ediyoruz.


 


 


image008


 


 


vCenter Server ‘ın servislerini çalıştırırken kullanacağı hesabın belirlendiği bu adımda, eğer farklı bir kullanıcı ile yapılandırma yapacaksak eğer, sunucu üzerindeki Local Security Policy konsolundan , servisleri çalıştıracak olan kullanıcıya Windows üzerinde “Log on as a service” yetkisini vermemiz gerekmektedir.


 


Biz bu aşamada “SYSTEM” account ile yolumuza devam edelim.Next tıkladığınızda karışınıza gelen uyarı ortamda bir DNS sunucu henüz bulunmadığı için FQDN ‘i çözemediği ve bazı özelliklerin bu nedenle düzgün çalışmayacağı konusunda bizi bilgilendirmektedir.


 


 


image009image010


 


 


vCenter Server Linked Mode Options ekranı, ortamda eğer host, guest, resource bilgilerini paylaşabileceğimiz başka vCenter sunucuları varsa, bunlar ile birlikte hareket edip etmeyeceğimize karar vereceğimiz penceredir. Bizim ortamımızda ilk vCenter kurduğumuz sunucu olacağı için ilk seneçek ile devam ediyoruz. Kurulumlar bittikten sonra bu ayarlar yeniden yapılandırılabilir.


 


Not: Bu özellik Virtual Center veya vCenter Server veritabanı şemasını upgrade ederken karşımıza gelmez, bu işlemi tamamladıktan sonra Linked Mode grubuna dahil olabilirsiniz.


 


Eğer bu aşamada ikinci seçenek ile devam etseydik bizden bağlanacağımız diğer vCenter sunucusunun FQDN veya IP bilgisini ve port bilgisini isteyecek olan ekran karşımıza gelecekti.


 


 


image011


 


 


vCenter sunucusu ile bağlantı kurulabilmesi için gerekli olan standart portlar karşımıza gelecektir.Next ile ilerliyoruz.


 


 


image012


 


 


Envanter Hizmeti için gerekli portlar listelenecektir. Inventory service; hostsclusters , datastores , networking bilgilerini taşıyan hizmetin adıdır.


 


 


image013


 


 


vCenter Web hizmetleri için ayrılacak olan RAM miktrarını belirliyoruz. Eğer ortamda 100 host ve 1000 sanal makineye kadar bir yapı varsa, ilk seçenek bizim için yeterli oluyor.Yapının durumuna göre diğer seçeneklerde seçilebilir.


 


 


image014


 


 


Yüklemeye başlamadan önceki son ekranda aşağıdaki seçeneği seçersek eğer, geçici portların sayısının arttırılacağından bahsediliyor. Nedir geçici portlar? Eğer bu vCenter sunucusu aynı anda 2000 ‘den fazla sanal makineyi yönetecekse, bu makinelerin bağlanacakları portların sayısının tükenmesini , böylelikle yönetim hizmetinin durmasını engeller. Ancak bizde böyle bir durum yok. Dolayısıyla boş bırakıyoruz.


 


 


image015


 


 


Kurulumumuzu başlatıyoruz.


 


 


image016


 


 


Kurulum tamamlandı. Bizden bu aşamada eski sürümde olduğu gibi restart istemiyor, ancak ben yine de sunucuyu restart ediyorum. Restart ettikten sonra, vCenter server ile veritabanı aynı sunucuda yüklü olduğu için “VMware Virtual Center Management Webservices Service” isimli windows servisini tekrar restart etmemiz gerekecektir.


 


Kurulum Sonrası


 


vSphere Client: Bu araç vCenter ortamımıza bağlanmak için kesinlikle gereklidir. İster vCenter sunucusu üzerine isterseniz de başka bir client üzerine kurarak, vCenter sunucunuzu yönetebilirsiniz. Bu aracı makalenin başında kullandığınız iso içerisinde de bulabilirsiniz.


 


Kurduktan sonra, vCenter sunucusunun IP yada hostname ‘ini yazarak , bağlanılacak olan sunucunun kullanıcı hesabı ile giriş yapabilirsiniz.


 


 


image017


 


 


Tüm VMware sanallaştırma ortamınızı yönetebileceğiniz, ekran karşınıza gelecektir.


 


 


image018


 


 


Datacenter oluşturup, host eklemeden önce vCenter ISO’su içerisinde gelen ve yapının yönetiminde kurulması önerilen birkaç yazılımdan da bahsetmek isterim.


 


vSphere Web Client: vSphere Web Client , sizi vCenter sunucusuna browser aracılığıyla bağlayıp, host ve vm’lerinizi burdan yönetmenizi sağlar.


 


Update Manager Server: Update Manager yazılımını vCenterın kurulu olduğu sunucuya ya da başka bir bilgisayara yükleyebilirsiniz. Güncellemelerin takip edilmesi ve yüklenmesini konusunda işinize yarayacaktır.


 


vSphere ESXi Dump Collector: Network üzerinden hostlarda oluşan kritik hizmet kesintilerini kısacası dump’ları toplayan yazılımdır.


 


vSphere Syslog Collector: ESXI sistem loglarını direkt olarak sunucuya raporlayan yazılımdır.


 


vSphere Auto Deploy: vCenter üzerinden ESXI imajını direkt olarak deploy etmeye yarayan araçtır. Bu özellik 5.0 ‘dan önceki vCenter Server versiyonlarında desteklenmemektedir.


 


vSphere Authentication Proxy: ESXI host’larınn Active Directory credential’larını kullanmadan domaine katılmasını sağlar. Auto Deploy kullanılarak kurulan PXE destekli host’lar için geliştirilmiş olan güvenli bir araçtır.


 


 


Bu yazılımları yüklemek tamamen sizin tercihinize kalmıştır.


 


 


vSphere client ile bağlandığımız vCenter sunucumuzda ilk önce DataCenter oluşturup, ona bir isim veriyoruz.


 


Daha sonra bu datacenter üzerinde sağ tıklayıp, host’larımızı eklemeye başlıyoruz.


 


 


 


image019


 


 


İlk gelen ekranda, host’un ip ya da hostname bilgisi ile vCenter sunucusunun bu host’a erişmek için kullanacağı, kullanıcı ve şifre bilgilerini giriyoruz.


 


 


image020


 


 


Host Summary ekranında eklenecek olan sunucunun özet bilgilerini görüyoruz.


 


 


image021


 


 


Licence ekranında Next ile ilerliyoruz.Eğer elinizde lisans var ise, bu aşamada girebilirsiniz.


 


 


image022


 


 


Lockdown Mode ekranın eğer bu özelliği aktif ederseniz, bu host’a diğer kullanıcıların direkt erişmlerini engellemiş olursunuz. Sadece vCenter üzerinden bu host’a erişim yapılabilir. Şu aşamada Lockdown özelliğine ihtiyacımız bulunmaktadır. Eğer olursa, daha sonra da bu özelliği aktif edebiliyoruz.


 


 


image023


 


 


İlk host’umuzu vCenter ara yüzünde görüntüledik. Birkaç dakika sonra ekleme işlemi tamamlanacaktır.


 


Bu şekilde diğer hostlarımızı da ekleyebiliriz.


 


 


image024


 


 


Bu makalede vCenter Server 5.0 yazılımının kurulumundan bahsettik. Yapılan işlemlerin hepsini lab ortamında uyguladık. Sanallaştırma altyapısında yönetim kolaylığı sağlayan vCenter Server uygulamasının konfigürasyonu ile ilgili bir başka makalede görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>