Anasayfa » VMware 4.0 vSphere Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VMware 4.0 vSphere Kurulumu


Vmware vSphere 4 dünya genelinde en çok kullanılan sanallaştırma platformudur. Gerek datanacenter olsun, gerek küçük ve orta ölçekli işletmeler olsun genellikle VMware vSphere tercih etmektedirler.


vSphere genel olarak bakıldığında erişebilirlik, kaynak yönetimi, güvenlik ve iş sürekliliği açısından öne çıkan özelliklere sahiptir ve dolayısı ile bu özellikleri sayesinde diğer sanallaştırma platformlarından öne çıkmaktadır. Ayrıca bütün bu özellikleri ile albeni yaratmaktadır.


Genel olarak vSphere yaralarından bahsetmek gerekirse ;


         Düşük maliyet ve verimli bir IT yönetimi sunar         Servis seviyesinde yapılan otomatik işlemlerle daha verimli bir IT yapısı oluşur


         Seçime bağlı kalarak güçlü bir IT yapısı oluşturur


Kurumsal yapılardaki duruma bakılırsa eğer, vSphere sayesinde sunucu, storage ve network konsolidasyonu sağlanır. Dolayısı ile donanım maliyetleri, lisans maliyetleri gibi alanlarda da maliyetler aşağılara doğru çekilmiş olur. İş sürekliliği açısından bakılırsa eğer, high availability (HA), Fault Tolerance (FT) ve Disaster Recovery gibi seçenekleri sayesinde kesintisiz bir IT alt yapısının oluşturulmasına olanak sunar. IT operasyonları açısından bakmak gerekirse eğer, basit ve hızlı bir şekilde test etme imkanı sunar. Bu ister test ortamında olsun isterse üretim platformunda olsun hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir.


Daha bunlara benzer pekçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.


image001


Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi VMware vSphere genel yapısıdır. İki ana bileşeni mevcuttur. Application Services ve Infrastructure Services. Ve bu yapıların üzerinde vSphere vCenter Server ile yönetim işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.


VMware vSphere sürümleri aşağıdaki gibidir ;


Her sürüm arasında farklılıklar mevcuttur.


image002


image003


Daha pek çok özellik yazılabilir ancak çok fazla uzatmadan ben VMware vSphere kurulumuna başlamak istiyorum.


vSphere sistem gereksinimleri için VMware sitesindeki dökümanları ve kurulum senaryolarını inceleyebilirsiniz.


image004


Kurulum işlemine VMware vSphere DVD’si ile başlıyoruz ve şekilde de görüldüğü gibi Install ESX in graphical mode seçeneği ile kuruluma başlıyoruz. Text modda da kurulum yapılabilir ancak bu biraz daha fazla uzmanlık ister.


image005


Kurulum için gerekli olan bileşenler şekilde görüldüğü  gibi yükleniyor ve hazır hale getiriliyor.


image006


Evet artık görsel moddan kurulumumuza devam edebiliriz.


image007


Lisans sözleşmesinin kabul edilmesi.


image008


Klavye dil ayarlarının yapılması.


image009


Bu aşamada sisteminizde var olan özel donanımlarla ilgili sürücülerin yüklenmesi için seçim yapmamız gerekiyor. Eğer özel bir donanım varsa YES ile eklemeleri yapabiliriz. Yoksa devam ediyoruz.


image010


image011


Ürün ile ilgili lisans anahtarının girilmesi. Benim lisansım olmadığı için ben ürünü test amaçlı olarak 60 gün boyunca kullanacağım ve bunun için Enter a serial number later seçeneği ile devam ediyorum. Eğer isterseniz daha sonra lisans alarak vCenter Server üzerinden ürünü lisanslı hale getirebiliriz.


image012


Bu aşamada ise VMware ESX (vSphere) kullanacağı network kartının seçimini yapıyoruz. Eğer VLAN yapısı mevcut ise VLAN Settings kısmından VLAN ID tanımlaması yapılabilir.


image013


Evet sıra geldi network ayarlarımızı yapmaya. Burada şekilde de görüldüğü gibi VMware vSphere kurulan sunucuya gerekli olan TCP/IP bilgilerini giriyoruz. İstenirse bu ayarlar daha sonra da yapılabilir.


image014


Bir sonraki aşamada ise kurulum yöntemini belirliyoruz.


image015


ESX Storage Device ile ilgili bilgilerin listelenmesi. Görüldüğü gibi ben local bir disk üzerine kurulumu gerçekleştiriyorum.


image016


Bu aşamada Datastore için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Görüldüğü gibi Datastore yapıma bir isim veriyorum ve devam ediyorum.


image017


Service konsolunun gerek duyacağı bileşenleri belirliyoruz ki zaten sistem gerekli olan düzenlemeyi kendisi otomatik olarak bize sunuyor. Eğer istersek biz bunları tekrardan düzenleyebiliriz. Ancak bu değerler yeterli değerlerdir.


image018


Zaman diliminin seçilmesi.


image019


Tarih ve zaman ayarlarının manuel veya otomatik olarak konfigüre edilmesi.


image020


Bu aşamada ESX Server için gerekli olan Administrator hesabı ile ilgili şifre tanımlama işlemini yapıyoruz. Ayrıca farklı kullanıcılar da ekleyebiliriz. Şekilde görüldüğü gibi Add tıklayarak ikinci bir kullanıcı eklenebilir.


Default olarak root kullanıcısı admindir ve şifresini tanımlıyoruz.


image021


Kurulumla ilgili özet bilgilerin sunulması. Ardından Next diyerek kurulumu başlatıyoruz.


image022


image023


image024


image025


Evet ortalama 15 – 20 dk içinde kurulum tamamlanmış oluyor ve şekilde de görüldüğü gibi %100’lük konuma başarılı bir şekilde ulaşmış durumdayız.


image026


Finish diyerek VMware vSphere 4.0 kurulumunu başarıyla tamamlıyoruz.


image027


Finish dedikten sonra VMware ESX 4.0 (vSphere) yeniden başlatılıyor.


image028


image029


VMware vSphere kurulumu tamamlandı ve artık sanallaştırma işlemlerimize başlayabiliriz. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi ilk aşamada http://172.16.16.83 IP adresine erişim sağladığınızda vSphere Client yazılımını indirip kurduktan sonra artık vSphere Client üzerinden işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Daha sonraki aşamalarda VMware vCenter Server kurulumunu da yaparak daha verimli bir yönetim yapısıyla VMware vSphere platformumuzu yöneteceğiz.


image030


Evet görüldüğü gibi http://172.16.16.83 adresine gittiğimizde VMware ESX 4.0 sunucumuza ulaşıyoruz. Download vSphere Client tıklayarak indiriyoruz ve kuruyoruz.


image031


Sunucuya erişebilmek için IP adresini, kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz ve Login diyoruz.


image032


Ve işte karşımızda az önce kurulumunu tamamlamış olduğumuz VMware vSphere (ESX 4.0). Artık burada gerekli işlemlerimizi yapabiliriz. Ancak daha verimli ve sağlam bir yönetim için VMware vCenter Server kurulumunu yapmamız gerekiyor. Bunu da bir sonraki makalemizde gerçekleştireceğiz.


Şimdilik bu kadar. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…


Kaynak:


http://www.vmware.com/products/vsphere/buy/editions_comparison.html


http://www.vmware.com/products/vsphere/

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>