Anasayfa » VMware 4.0 vCenter Server Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VMware 4.0 vCenter Server Kurulumu


VMware ESX üzerinde sanal sunucu oluşturma makalemizde sizlere sanallaştırma teknolojilerinden birisi olan VMware ESX (vSphere) üzerinde sanal bir sunucunun nasıl oluşturulacağını aktarmıştım. Bu makalemizde ise sizlere vSphere yönetimi için kullanacağımız vCenter Server kurulumunun nasıl yapılacağını ve genel özelliklerini aktaracağım.


VMware vCenter bir yönetim konsoludur ve vSphere yönetimini basit ve hızlı bir şekilde yapmamıza olanak sağlar. Dolayısı ile bu yönetim konsolu sayesinde ister 10 tane isterseniz 10000 tane sanal sunucunuz olsun hepsini verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.


image001


Ayrıca VMware vCenter sayesinde sistem yöneticileri sanal platformdaki sunucuları hakkında detayalı raporlar ve konfigürasyon bilgileri elde edebilirler.


image002


Görüldüğü gibi vCenter Server sayesinde vSphere platformunda bulunan sunucuların ve datacenterların yönetilmesi çok daha verimli bir şekilde ve tek bir noktadan gerçekleştirilebiliyor. Hadi artık vCenter Server’ımızı kuralım ve kullanmaya başlayalım.İlk aşamada yine vSphere üzerinde barındırdığımız sunucumuza vCenter Server iso dosyasını bağlayalım.


image003


image004


Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi ISO dosyamızı bağlıyoruz.


VMware sitesinden indirilebilir.


image005


ISO dosyası şekilde görüldüğü gibi çalıştı ve karşımıza yukarıdaki menü çıkıyor. Bu menüden biz hangi servisleri kurmak istiyorsak seçimimizi yapıyoruz. İlk aşamada vCenter Server ile devam ediyoruz. Kuruluma başlamadan önce bölgesel dil ayarlarınızın İngilizce olmasına dikkat ederseniz SQL Server bileşenlerinin kurulumu aşamasında sıkıntı yaşamamış olursunuz.


image006


image007


Kurulum şekilde de görüldüğü gibi başlıyor.


image008


Sihirbaz gerekli olan bileşenleri yüklüyor.


image009


Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz ve devam ediyoruz.


image010


VMware vCenter Server lisans değerlerinin girilmesi gereken bölümler. Biz şuan için test işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz için 60 gün boyunca bu servisleri kullanabiliriz. License key bölümünü boş bırakarak devam ediyoruz.


image011


Bir sonraki aşamada ise karşımıza SQL Server ile ilgili bileşenleri seçimi gelmektedir. Bu aşamada eğer hali hazırda çalışan bir SQL Servisi varsa onu kullanabiliriz. Eğer yoksa SQL Server 2005 Express instance kurulumunu şekilde de görüldüğü gibi yapabiliriz.


image012


Bu aşamada vCenter Server Service’nin çalışmasını sağlayacak olan hesabı tanımlıyoruz. İster System Account kullanırız istersek de biz bir hesap tanımlayarak onu kullanırız.


image013


VMware vCenter Server kurulumu için bir hedef dizin belirliyoruz ve devam ediyoruz.


image014


Bu bölümde ise vCenter Server kurulumunun hangi modda yapılacağını belirliyoruz. Bu durumda bizim seçeneğimiz birinci seçenek olmalıdır. Çünkü bu bizim ilk vCenter Server’ımız ve bu seçenekle devam ediyoruz.


image015


vCenter Server’ın kullanacağı portların konfigrüe edilmesi.


image016


Kuruluma hazırız ve Install tıklayarak VMware vCenter Server kurulumunu başlatıyoruz.


image017


Gerekli bileşenler şekilde görüldüğü gibi yükleniyor.


image018


SQL Server ile ilgili bileşenlerin yüklenmesi.


image019


Kurulum devam ediyor.


image020


Evet görüldüğü gibi VMware vCenter Server kurulumu başarıyla tamamlandı.


image021


Kurulumun ardından vCenter Server yeniden başlatıyoruz.


image022


VMware vCenter Server kurulumu tamamlandıktan sonra şimdi sıra geldi artık vCenter Server’a bağlanıp üzerinde makalemizin başında da bahsettiğimiz gibi sanal sistemlerin yönetilmesine. Bu işleme başlayabilmemiz için yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi vSphere Client ile VMware vCenter Server’a bağlanıyoruz.


image023


Evet bağlantı sonrasında karşımıza yukarıdaki yönetim konsolu gelmektedir. Görüldüğü gibi ilk aşamada vCenter Server bünyesinde hiçbir bileşen yoktur. Biz artık yavaş yavaş bu konsolu doldurmaya ve yapılandırmaya başlayacağız.


Evet bu makalemizde sizlere VMware vCenter Server kurulumunun nasıl yapılacağını ve genel bilgileri aktarmaya çalıştım.


Bir sonraki makalemde sizlere vCenter Server üzerinde yönetim işlemlerinin nasıl yapıldığını aktarmaya çalışacağım. Bu işlemlerin içinde Datacenter’ların, sanal sunucuların oluşturulması ve bu yapılarla ilgili işlemleri adım adım anlatmaya çalışacağım.


Kaynak :


http://www.vmware.com/products/vcenter-server/

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>