Anasayfa » VirtualBox 4.1.2

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VirtualBox 4.1.2


Oracle VirtuaBox open source bir yazılım olup Oracle kaynakları tarafından geliştirilmesine devam edilen bir yazılımdır. Yazılımın temel amacı Masa üstü sanallaştırmada muadillerine istinaden ücretsiz bir çözüm üretebilmek. Hali hazırda bulunan muadil ürünü VmWare Workstation ürünüdür. Her iki ürününde çok güzel özellikleri var. Bu yazıda amacımız Virtualbox nedir? ve ne yapar? konusuna değinmek. Her iki sisteminde birçok ücretli ve ücretsiz sürümü mevcut benim aralarında en sevdiğim olanlardan birisi ise Qemu for Windows olanıdır. Fakat hemen hemen hiçbir program ve sürüm bu iki programın yanına bile yaklaşamıyor.


 


 


VirtualBox hakkında söylenebilecek pek bir şey yok temel olarak masa üstü sanallaştırma sistemi, hali hazırda işletim sistemi bağımlıdır fakat işletim sisteminin ne olduğu pek önemli değildir. Dağıtımda olan sürümü Windows, MacOsX ( Doğal olarak BSD ), Linux ve Solaris üzerinde çalışabilecek paketlere sahiptir aynı zamanda kodu açık olduğu için farklı sistemler üzerinde ihtiyaçları karşılanması durumunda tekrar derlenerek kullanılabilir. Bu nedenle platform bağımsız, işletim sistemi bağımlı masa üstü, sunucu ve gömülü sistemleri kendisine hedef almış bir sanallaştırma yazılımıdır. 64 bit 32 bit versiyonları olduğu için sistemlerin hepsinde her iki sisteminde tüm nimetlerinden yararlanabilir, ayrıca 32 bit sistemler üzerinde 64 bit sistemleri sanallaştırabilmektedir. Elbette bu mecbur kalınmadığı sürece tavsiye olunan bir yapı değildir.


 


 


Virtualbox sistemi hali hazırda bir Web bazlı yönetim konsolu projesine ve Virtualbox tarafından direk olarak desteklenmese de bir remotebox (http://remotebox.knobgoblin.org.uk/ ) projesine de sahiptir. Virtulabox Web ara yüzü ( http://code.google.com/p/phpvirtualbox/ ) sayesinde gui aracılığı ile yapılan tüm sistemler eksiksiz olarak yapılabilmektedir.


 


 


Virtualbox programının birlikte çalışabildiği en önemli programlardan biriside GNS3 cisco network emulatörüdür. Daha önceki versionlarda GNS3 üzerinde oluşturulan externet cloud linklerine Virtualbox sistemlerini entegre etmek çok zorken GNS3 Virtulabox Edition (http://www.gns3.net/content/gns3-virtualbox-edition ) ile bu sistem çok kolaylaştı ve sanal sistemler direk olarak GNS3 omurgasına entegre edilebilmektedir. Bu şekilde yazılım sal routerlar ve işletim sistemleri cisco cihazları bir arada çok kolay şekilde test edilebilmektedir. Ayrıca burada bahsi geçen sanal bir link değil direk olarak GNS3 sisteminden bir Ethernet ara yüzüdür. 


 


Virtualox sistemi özellikle Linux/BSD bazlı ve özel core sahip yazılımları sanallaştırma konsunda muail türm ürünlere oldukça büyük farklar atmaktadır. Bunun başlıca sebebi Virtulabox tarafından desteklenen sanal Ethernet ara yüzleridir, piyasada bulunan her sistem tarafından desteklenen sanal Ethernet modelleri ile hemen hemen tüm sistemleri VirtualBox ön yapılandırma listesinde olmasa da desteklemektedir. Kendi testlerimde çalıştıramadığım bir yapı olmadı ki özel bir ayara gerek kalmadan ESXI 4-5, Xen Server, HyperV 2008 sistemlerini alıştırdım. Fakat ESXI 5 ile beraber gelen sanal sistem içinde sanal sistem desteği bulunmamaktadır, bu nedenle sanal sanatlaştırma sistemlerinde sadece Linux sistemler çalıştırılabilmektedir ve Windows 2008R2 versiyonlarında HyperV aktif edilememektedir. Desteklenen sanal Ethernet adaptörleri listesi alttaki gibidir.


 


 


PCnet-PCI II ( AM 79C970A )


PCnet-PCI III ( AM 79C973 )


Intel PRO 1000/MT Desktop ( 82540EM )


Intel PRO 1000/T Server ( 82543GC )


Intel PRO 1000/MT Server ( 82554EM )


 


 


VirtualBox sistemi görüntü tarafında da raiplerine ezici biz üstünlük sağlamaktadır. Sistemde bulunan sanal ekran kartları sayesinde 64 MB lık sanal bir ekran kartı ile çok rahat HD yayın oynatabilmekte ike 3D hızlandırıcı sürücüsü ile gerçek 3D oyun keyfini sanal ortamda sunabilmektedir, her bir guest için sanal ekran kartına 128 MB ram verebilirken Windows işletim sistemleri ile 2D hızlandırma motoru sayesinde gerçek bir Windows işletim sisteminden beklenen performansı birebir sunabilmektedir. Sistem 8 adet sanal monitör oluşturup bunların hepsini aynı anda yönetebilme yetisine de sahiptir, ayrıca grafik sistemi o kadar güçlüdür ki 800*600 çözünürlükte bir görüntüyü kullanım esnasında 1800*1200 lük bir ekrana büyüttüğünüzde ya da 320*240 kadar bir çözünürlüğe tekrar guest sistemin ekran çözünürlüğünü değiştirmeden ölçeklendirdiğinizde dahi performans kaybı yaratmaz.


 


 


Sanallaştırmada ki en büyük sorunlardan olan Ethernet kartları Virtualbox tarafından desteğin fazla olması ile hem birçok sistemle uyumlu çalışmayı hem de test ortamlarının tamamen sanala taşınabilmesine olanak sağlamaktadır.


 


 


Virtualbox konusunda yardım almak gerçekten çok kolay, kaynak sayısı çok fazla ama düzenli kaynaklara ulaşmakta bir o kadar kolay.


 


 


İndirme sayfası ;


 http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.1.2/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-4.1.2-73507.vbox-extpack
( USB 2.0, PXE boot, VRDP için genişleme paketi )


 
Community ; Forum, Mail List, Bug Takibi, IRC ( Freenode >> vbox )


 


http://www.virtualbox.org/wiki/Community


 


 


End User; User FAQ,Howto and tutorials,UserManuel


 http://www.virtualbox.org/wiki/End-user_documentation
http://www.virtualbox.org/manual/UserManual.html


 


 


Techinical Documention; Geliştiriciler ve programcılar için


 http://www.virtualbox.org/wiki/Technical_documentation


 


 


Virtualbox programını muadillerinden ayıran birkaç başlıca özelliği var, yazılımın ticari olamaması ve açık kaynak olmasından dolayı piyasada başarılı olan tüm sistemleri kendi bünyesine katmaktadır. Bu da sistemde oluşturulacak olan sanal işletim sistemlerinin çok çeşitli olmasını sağlarken aynı zamanda VDI, VMDK,VHD, Parallels Ver2 gibi tüm disk dosya sistemlerini desteklemektedir. Bu şekilde oluşturulmuş olan bir dosyası anında başka bir sanallaştırma sistemine entegre edilebilir. Disklerin her birisi dinamik ( kullandıkça genişleyen ) fixed ( oluşturma esnasında ayrılmış alan yaratarak ) kullanılabilir.


 


 


Dokümanlar sistem hakkında açık nokta bırakmayacak kadar dolu ve kullanışlı tek kötü tarafı İngilizce olmaları fakat programın kendisi de bir o kadar kolay kullanıma sahip. Programın kurulumu bir kaç tıklamadan ibaret diyebiliriz.


 


 


İlgili linklerden indirdiğimiz VirtualBox programımızı iki kez tıklıyoruz,


 


 


 


image001


 


 


 


Hoş geldin ekranı, bu programcığın Virtulabox 4.1.2 versionunu sisteminize yükleyeceğini bildiren kısa bir not ile birlikte next tuşunu tıklayarak devam ediyoruz,


 


 


 


image002


 


 


 


Bu kısım bir miktar önemli, Virtualbox sisteminize Pyton 2.x dilini yükleyecek bu bir çakışmaya neden olabilir. Ayrıca Virtualbox sisteminin disk gereksinimleri konusunda burada bahsi geçen alanın sadece programın yüklenmesi için gereken alan olduğunu unutmamalısınız. Virtualbox bu kısımda seçmeniz halinda sistemde bulunan ağ sürücülerinize VirtualBox bridge servisini ve Host network içinde bir sanal ağ adaptörü oluşturacaktır. Browse kısmından sistemin yükleneceği alanı seçebilirsiniz fakat bu alan sadece programın yükleneceği alandır ve sanal sistemlerin oluşturulacağı alan değildir bu nedenle standart olan yere yüklenmesi daha makul bir seçenek, sanal makinalar için olan kısım daha sonra değiştirilebilir.


 


 


 


image003


 


 


 


Masa üstünüzde ve başlat çubuğunuzda bir kısayol oluşturacağını söylüyor, bu başlat çubuğunda oluşturulacak olan sadece Windows 7 öncesi sistemler içindir, Windows 7 ve sonrasında başlat çubuğunda icon oluşturamıyor. Next diyerek devam edin.


 


 


 


image004


 


 


 


Yüklenecek olan ağ adaptör servis ve sanal sürücü servislerinden dolayı sistemin ağ bağlantılarını keseceğini ve ağ bağlantınızın kopacağını söylemekte ağ üzerinde çalışmakta olan sistemlerinizi kapatın ve next diyerek devam edin. Yükleme arından ağ bağlantılarınız bir sorun oluşmaması durumunda geri gelecektir. Ben bu kısımda varsa virüs vb.. programlarınızı Virtualbox tarafından gereksinim duyulmasa da kapatmanızı öneririm.


 


 


 


image005


 


 


 


Eğer tüm uyarı ve yönlendirmeleri dikkate alarak gereksinimleri karşıladı iseniz yüklemeye hazır olduğunu bildirmekte Install tıklamanız durumunda hemen yükleme işlemine başlayacaktır.


 


 


 


image006


 


 


 


Son olarak yükleme sonrasında Virtulabox programının çalıştırılıp çalıştırılmak istenmediğini sormakta. Yükleme sonrası hemen kullanacaksanız seçili olarak bırakın ve finish tıklayarak yüklemeyi bitirin.


 


 


 


image007


 


 


 


Yükleme işlemi sorunsuz olarak tamamlandıysa aynı ekran karşınızda olmalıdır. Dikkat ederseniz menüler Türkçe, her ne kadar Virtualbox programı Türkçe destek verse de bunun %100 oranında olduğunu söyleyemeyiz.


 


 


Öncelikli olarak sistemin dosya >> tercihler kısmından sistem ayarlarını düzenlemeliyiz. Bu şekilde sistemi kendimize özgü hale getirebilir ve çalışmakta olduğu yapıya uygun hale getirebiliriz.


 


 


 


image008


 


 


 


Genel; Sistemin ön tanımlı sanal işletim sistemi oluşturma alanıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus sanal sistemler oluşturulurken burayı baz alacak aksi belirtilmedikçe sanal disklerde bu alan içinde oluşturulacaktır. Sanal diskler başka alanda tutulabilse de sanal sistem dosyaları ve clonlar bu alanı otomatik olarak kullanmaktadır. Virtualbox hem link hem de full clon desteğine sahiptir full clon aldığınızda orijinal disk alanı kadar alana ihtiyaç duyacağınızdan alanın yeterli boş kapasiteye sahip olması gerekmektedir.


 


 


Girdi; Girdi kısmında sistem için kontrol tuşu belirlenecektir, diğer sistemlerin aksine Virtualbox sisteminde menü girdilerine ulaşmak için tek tuş kullanılmaktadır. Aksi belirtilmedikçe sağ CTRL tuşu bu işlemleri yapmak için kullanılır. Yni bir tuş belirtmek için Host Key kısmına Mouse ile bir kez tıklayıp kullanmak istediğiniz tuşu seçiniz. Dikkat edilmesi gereken seçilen tuşun başka bir işlevi var ise size sorun çıkartacaktır bu nedenle standart host tuşunu kullanmak faydalı olacaktır.


 


 


Update; Virtualbox kendi kendisini güncelleyebilen bir yazılımdır. Bu kısımda güncelleme işlemleri yapılacaktır, kontrol zamanı belirtilip hangi versiyonlara güncelleme yapılabileceği seçilebilir. Üç seçenek bulunmaktadır. Stabil olan versionların güncelleme için kullanılması, stabil ya da stabil olmayan fakat yayınlanmış güncellemelerin kullanılması ve stabil ya da stabil olmayan fakat yayınlanmış güncellemelerin yanında test aşamasında olan versiyonların kullanılması ki bu üçüncü seçenek geliştirici yada bug tracker değilseniz seçilmemelidir.


 


 


Dil; Sistem dilinin seçileceği alandır, Virtualbox autosens özelliği ile yükleme esnasında bölgesel ayarlarınıza göre dili ayarlayacaktır fakat farklı bir dilde ara yüz isterseniz bu kısmı seçebilirsiniz. Örnek olarak İngilizce Windows kullanıp sistem bölgesel ayarları Türkçe olanlar için ön yükleme dili Türkçe dir fakat İngilizce kullanılmak istenebilir.


 


 


; Virtualbox sistemi için host only adaptörler oluşturup bu adaptörler için DHCP sunucu ayarlarının yapılacağı kısımdır. Virtualbox ilk yüklemede bir adet Host Only adaptör oluşturmaktadır. Daha fazla ihtiyacınız var ise ki birden fazla subneti karşılıklı olarak konuşturan yapılarak test edecekseniz gerek duyacaksınızdır, bu kısımda oluşturup DHCP sunucu tanımlamalarını yapabilirsiniz. DHCP sunucu tanımlaması için ilgili Ethernet kartını seçip tornavida işaretine basmanız yeterlidir.


 


 


Extension; Virtualbox sisteme direk dahil edilmeyen ve üç özelliği içinde barındıran yazı başında indirme kısmında linkini verdiğimiz genişleme paketini bu kısımda yükleyebilirsiniz. Genişleme paketi sayesinde PXE Boot özelliği, USB2.0 Desteği ve VRDP sistemi gelmektedir. Bu özelliklerden VRDP sistemini sonradan inceleyecek ol sakta temelde oluşturulmuş olan sanal sistemlerin hepsini RDP desteği olsun ya da olmasın Windows RDP ile bağlanabilmeyi sağlamaktadır. Bir MacOsX ya da guisi olamayan bir Linux dağıtımına RDP yapmak çok zevkli olabiliyor. Elbette bu özellik için RDP yapılan sistemin RDP destekli olmasına gerek yok aynı zamanda Linux hostlar için Citrix Virtual Desktop benzeri ya da Windows XP mode benzeri bir yapıyı da sunabiliyor.


 


 


Proxy; Sistem internet çıkışında bir Proxy adresi kullanıyor ise bu Proxy adresinin tanımlanacağı alandır. Bu alanın guestler ile bir alakası bulunmamaktadır bridge olarak ayarlanmış Ethernet kartları için proxy lik yapmaz ve her bir guest sistemde ayrıca Proxy ayarlanmalıdır. Sadece Virtualbox sisteminin kendi internet ihtiyaçları için geçerlidir ve genel sistem ayarlarını kullanabilir.


 


 


Artık VirtualBox sistemimizde yüklü ve çalışır durumda bu durumda guestler oluşturmamız için herhangi bir sebep bulunmuyor. Guest oluşturmadan önce anlaşılması gereken temel nokta ön tanımlı guest sistemlerin yine ön tanımlı sanal donanımları bulunmaktadır, bu nedenle oluşturacağımız sanal sistem listede yer alıyorsa onu seçmeli aksi durumda en yakın sistemi seçmeliyiz. VirtulaBox daha sonra ayrıntılı konfigürasyon için bize gelişmiş bir ara yüz sunmaktadır. Listede oluşturacağımız sistem için ön tanımlı ve yakın bir değer bulunmuyor ise o zaman sistemin bulunduğu kısımda Other kısmı seçilebilir. Masala VmWare ESXi kurulumu yapılacaksa İşletim sistemi kısmında Linux version kısmında Other Linux seçilmelidir, bu sayede VirtualBox Linux versiyonlar için genel kullanılan donanımlara istinaden yeni bir guest oluşturulacaktır.


 


 


image009


 


 


 


Yeni bir guest oluşturmak için ana ekranda bulunan yeni tuşu kullanılabileceği gibi, Makine kısmında bulunan yeni tuşu da kullanılabilir.


 


 


 


image010


 


 


 


Karşınıza sanal makine oluşturma sihirbazı gelecektir, ileri demek yeterli.


 


 


 


image011


 


 


 


Bu kısım bizim için önemli makinamıza bir isim gireceğiz, bu girdiğimiz isim oluşturulacak olan snaal makinanın klasör isimlerindede kullanılacağından uygun olmayan karakter kullanımı yapılmamalıdır. İsim kısmını doldurmaya başladığınız VirtualBox auto sens özelliği ile isme en uygun sanal makinayı seçecek resimde bulunan ismi ben işletim sistemi ve versiyon kısmını virtulabox seçti. Elbette yazdığınız isme karşın farklı bir sistem kullanabilir yada Virtualbox ın yaptığı seçimi beğenmeyebilirsiniz bu durumda İşletim Sistemi kısmından işletim sisteminizi versiyon kısmından o işletim sisteminin versiyonunu seçebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken işletim sistemi olarak Windows ya da Linux seçildiğinde version kısmının 64-32 bit, Windows NT, 9x ya da Linux dağıtımlarını kapsayacağıdır, burada ufak bir anlam karmaşası var. İleri diyerek devam edin.


 


 


 


image012


 


 


 


Bu işletim sistemine ayrılacak olan bellek miktarının seçildiği kısımdayız. Seçim yapılırken default değerler sistemin çalışması için yeterli olsa da üzerinde çalıştıracağınız bir program için yeterli olmayabilir. Bellek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken VirtualBox tarafından dynamic memory desteğinin hali hazırda bulunan 4.1.2 versiyonunda olmamasıdır. Yani ayırdığınız bellek sanal sistem çalıştığında fiziksel RAM üzerinde ayrılacak olan kısımdır. Toplam hafızanızdan daha fazla guest aynı anda çalıştırılırsa toplam memori tüketilene kadar çalışacaklardır bu durumdan sonra yapılan işlemlere göre sanal sistemler hata verebilir bu nedenle fiziksel belleğinizi geçmemeye dikkat ediniz.


 


 


 


image013


 


 


 


Sanal diskin oluşturulması yada daha önce oluşturulmuş bir diskin seçildiği alandır. Sanal sisteminiz için sanal bir HD dosyanız var ise bu kısımda seçebilirsiniz. (VDS, VMDK, VHD, HDD formatında diskler seçilebilir.) Biz yeni bir sistem oluşturacağımız için Create seçeneği ile ileri diyoruz.


 


 


 


image014


 


 


 


Oluşturulacak olan diskin formatını seçtiğimiz alandır, eğer diski başka bir sanallaştırma sisteminde kullanmayacaksınız şimdiye kadar gördüğüm en hızlı sanal disk sistemi olan VDI seçmenizi öneririm. Sanal sistem yedeklenirken ya da başka bir sanallaştırma sistemine aktarılırken burada yapacağınız seçim önem kazanacaktır her ne kadar OVF formatında aktarım olsa da sanal diskler diğer sistemler tarafından kabul edilmeyebiliyor.


 


 


 


image015


 


 


 


Oluşturulacak olan sanal diskin ayarlanacak olan kapasitesinin diskin üzerinde direk yer kaplamasını isterseniz Fixed size seçilmelidir, özellikle ağır disk işlemi yapan uygulamalar kullanılacak ve yeterli disk alanınız var ise bu seçilmelidir ayrıca Windows üzerinde kurulu sistemlerde defrag sorunu da çıkartmayacaktır, fakat oluşturma işlemi seçilecek olan disk alanı ile doğru orantılı olacaktır ve diskinizin üzerinde seilen kapasite kadar disk alanı kaplayacaktır. Dynmaically seçeneği oluşturulacak olan sanal diskin kapasitesinin disk üzerinde, sanal disk kullanıldıkça kullanılan alan kadar artmasını sağlayacaktır. Bu örnekte Dynmaically olarak seçim yapıyorum ve ileri ile devam ediyoruz. Dynmaic disklerin shirink özelliğinin diskinizde yeterli alan olmadığı sürece otomatik olarak yapılmayacağını unutmayınız, sildiğiniz dosyalar sanal disk kısmından kapsite eksiltimi yapmayacaktır tabi manuel olarak yaparsanız kayıp alanı tekrar kazanabilirsiniz.


 


 


 


image016


 


 


 


Virtualbox şu an için 4 Mb ile 2 TB arası diskleri desteklemektedir, ihtiyacımız olan alanı seçip ileri diyoruz. Eğer diskiniz 4GB tan büyük olacak ise ev sahibi işletim sistemi ve diskinin bu alanı desteklediğinden emin olun.


 


 


 


image017


 


 


 


Oluşturulmuş olan sistemle ilgli genel bir bilgi vermektedir. Create tuşuna bastığınızda sistemin ve disk ünitesinin UID leri sisteme entegre edilecektir.


 


 


Sistem hali hazırda oluşturulmuş ve çalışabilir haldedir fakat herhangi bir CD imajı mount etmediğimiz için sistem doğal olarak başlamayacaktır. Biraz basit bir öneride olsa oluşturulan olan sistemler çalıştırılmaya değil yüklenmeye hazır sistemlerdir yani sistem oluşturulduğunda yüklü bir işletim sistemi olmaz.


 


 


Artık sistemimize VirtualBox entegre ettik ve birde sanal makinamız var oluşturmuş olduğumuz bu sanal sistem eğer hazırlanırken VirtualBox listesinde olan bir sistem seçilerek hazırlandı ise donanım tarafı da sisteme göre ayarlanmış demektir hali hazırda oluşturma esnasında genel sistem seçimi yaptık yada diğer kısmından bir sistem seçti isek o zaman donanımlarda ayarlamalar yapmamız gerekebilir. Bunun için sanal makine listesindeki makinamızı seçip sağ tuş menüsünden ayarlar kısmını seçebileceğimiz gibi makinayı seçip ana Toolbar kısmından ayarları tıklayabiliriz.


 


 


 


image018


 


 


 


Genel; Bu kısımda temel başlığı altında sanal sistemimizin adını, işletim sistemini ve versionunu değiştirebilir yoz. Şunu söylemeliyim ki bu kısımda işletim sistemi değişikliği yapmak bir işe yaramamakta yani sistem oluşturulurken seçilen işletim sistemi donanımlarımızı ve sistem ihtiyaçlarını ayarlarken bu kısımda sistem değiştirmek pek bir işe yaramıyor. Gelişmiş kısmında sistemin anlık görünütlerinin alınacağı yeri seçebiliyoruz ayrıca daha sonra anlatacağım tam ekran ve seamless özelliği aktif iken mini toolbarın bu sistem için gözüküp gözükmeyeceğini seçebiliyoruz. Açıklama kısmında kurulu olan bu sanal makine hakkında bazı açıklamalar yapabiliyoruz. Eğer oluşturulan sanal makine yedeklenip OVA formatında dağıtılması planlanıyorsa ve özel bir açıklama yapmak isterseniz bu kısmı kullanabilirsiniz.


 


 


OVA formatı ile yedekleme yapılırken kullanılan açıklama kısmı ile bu kısım aynı değildir.


 


 


System; Motherboard başlığı altında sistemin kullanacağı memory kapasitesini ayarlıyabiliyoruz, hali hazırda ki 4.1.2 versionu dynamic memory sistemini desteklemiyor bu nedenle ayrılan belleğin istemciye ayrılacağını unutmayınız Totalda tüm sistemler için ayrılmış bellek genel sistem belleğini aşıyorsa bu durumda sorunlar oluşabilir hali hazırda konsol üzerinden sistemleri çalıştırırken CPU ve RAM ve Disk için öncelik bildirilebiliyor ama bu hala ara yüze eklenmedi umarım sonraki versiyonlar da eklenecek. Boot Order sekmesi önemli bir kısım burada guest sistemin oturum açma sırasında kullanacağı boot cihazlarını belirliyoruz ağ yani PXE kullanmak için genişleme paketi yüklenmiş olmalıdır. Chipset kısmında Guest sistem için kullanılacak olan chipset köprü sistemi seçilebilir eski sistemler için PIIX3 modeli varken yeni sistemlerde ICH9 seçilebilmektedir. Chipset sisteminin seçilebilir olması VirtualBox sistemini eski sistemleri sanallaştırmak için ve yeni sistemlerde performans elde etmek için vaz geçilmez bir sistem haline getiriyor. Gelişmiş özellikler altında eğer donanım sisteminiz destekliyorsa IO APIC seçilerek kullanım dışı zamanlarda donanım meşkuliyeti minimal düzeye indirilebilir, ikinci önemli seçenek sisteminizde bir dokunmatik ekran yada benzeri bir sistem var ise guest sistemin bunu tanıması ve yapılandırmasının bu şekilde yapılması için Absolute Point Device seçeneği seçilebilir aynı zamanda UTC için donanımsal zamanlama kullanımı aktif edilebilir. Bu seçenekler guest işletim sistemi kurulduğunda seçili ise kaldırılmamalıdır.


 


 


Processor tabı altında guest sisteme ne kadar CPU verileceği ve host sistemin CPU hız toplamından ne kadar ayrılacağı seçilmektedir. Seçtiğiniz CPU adedi % değerini değiştirecektir. 1 CPU seçilir %50 değeri verilir ise 4 adet 2 GHZ CPU lu host sistemde toplam gücün 8/1 oranı yani 1 GHZ kullanılacaktır. İstenilirse fiziksel adres genişlemesi için PAE/NX kullanılabilir. PAE/NX sayesinde 32 bit sistemlerin 4GB üzeri ram kullanması sağlanabilir. Özellikle Linux versiyonlarında 32 bit core ile 4Gb üzeri ram adreslemek için “ Bknz.


 


 


http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2010/11/21/32bit-linux-i-in-3gb-zeri-ram-kullan-m.aspx


 


 


 


Acceleration kısmında sanal sistem için donanım bazında desteklenen sanallaştırma teknolojileri desteklenmektedir. Hali hazırda sisteminizde yok ise burası seçilemez gelecektir fakat bu tür sanallaştırma sistemlerini ihtiyacı olmayan guestleri ( Linux /BSD ) kullanabilirsiniz. HyperV8 gibi sistemler ve ESXI sistemleri bilindiği gibi bu sistemler desteklenmiyorsa sistemi kurmayacaktır fakar bazı sistemler VTX gibi sanallaştırma sistemleriniz olmasa da sisteminizde çalışabilmektedir.


 


 


Virtualbox çalışma esnasında guest işletim sisteminin desteklemesi durumunda CPu ekleme ve çıkartma işlemini desteklemektedir. Bunu guest sistemde açmak için “VBoxManage modifyvm “VM name” —cpuhotplug on “ komutu kullanılabilir. Umarım yakında zamanda ara yüze eklerler.


 


 


Display; Bu kısımda Video bölümü altında sanal sistemimize ayıracağım ekran kartı hafızasını seçebiliyoruz. Virtualbox tarafından HD video için en az 64 MB tavsiye ediliyor. Sistem birden fazla monitöre ihtiyaç duymakta ise 8 adete kadar sanal monitör desteği sağlanabilmektedir. Sanal monitörler arttırılırsa sistem açıldığı anda seçilen sanal monitör kadarda ek pencere açılacaktır. Genişletilebilir özellikler kısmında 3D hızlandırı ve 2D vido hızlandırma seçeneği ( yalnızca Windows Guestler için ) bulunmaktadır. 2D hızlandırıcı ile muadil olan tüm ürünlerden daha iyi bir desktop performansı verdiği gözle görülür bir gerçektir. 3D hızlandırma ile sistem donanımlarına bağlı olarak ciddi oyunlar bile guest üzerinden oynanabilmektedir.


 


 


Guest işletim sisteminde çözünürlükle ilgii denemeler yapacaksanız gueste özel max çözünürlük ayarı verilebilir. “VBoxManage setextradata “VM name” “CustomVideoMode1” “1400x1050x16″”


 


 


Remote Display aslında bu sistem başlı başına incelenmelidir. Bilindik Windows RDP sisteminin Virtualbox tarafından değiştirilmiş halidir ve VRDP olarak geçmektedir. RDP sistemi bildiğiniz gibi Windows, Linux sistemler tarafından istemci olarak desteklenmektedir ve başka sistemlere RDP olarak bağlanabilmektedirler. Peki guest için neden RDP ihtiyacı var sonuçta sistemi açtığınızda Windows ise RDP diğer sistemlerde VNC ya da muadil bir sistem ile bağlanabilirsiniz. Dikkat ettiyseniz RDP için bazı gereklilikler var fakat VRDP bunu değiştiriyor ve RDP istemcisi üzerinden bir Guest yönetim sistemi sunuyor. Bu özellik sayesinde Guest sistemin donanım açılışından sistem açılışına kadar olan tüm sistemleri izleyebilir ve müdahale edebilirsiniz aynı anda birden fazla kullanıcıda bağlanabilir. Uzakta sanal bir sistemde oluşan hatayı gidermek için illaki bir web ara yüzü, özel bir istemci programı ya da başka bir şeye gerek yok direk olarak basit bir RDP istemcisi ile başından sonuna her şeye müdahale edebilirsiniz. Kullanımı için etkinleştirilmeli ve sunucu portu ana sistemin portundan farklı bir port olarak seçilmelidir. Hem ana sistem hem de guest sistem aynı portu kullanırsa çakışmalar olabilir bu nedenle 3389 dışında bir sistem seçilmelidir. Kimlik doğrulama sistemi boş olarak bırakılırsa host makinede bulunan kullanıcılar ile sanki host makineye oturum açılıyormuş gibi bir oturum başlatılır fakat oturum aslında guest sisteme başlatılır. Bu özellik ciddi anlamda rakipsiz bir özelliktir.


 


 


Depolama; Virtualbox sistemi birden fazla CDROM, Disk ve Flopy sistemini aynı anda guest sisteme ekleyebilir. Hali hazırda guest sistem için özel bir denetleyiciye ihtiyaç var ise SATA, SCSI veya SAS modunda denetleyiciler ile sanal diskler oluşturulabilir.


 


 


 


image019


 


 


 


Direk gerçek bir disk kullanma yetisi hali hazırda bulunmuyor bu büyük bir eksi ama yakın zamanda ekleneceğini düşünüyorum gerçi kendi formatı çok hızlı ve sanal disk dosyaları kullansa da IO için ana sistemin denetleyicilerini kullanabiliyor. Bu nedenle de fazla performans kaybı yaşatmıyor. Her bir kontrolcü üzerinde gerçekte desteklenen disk sayısı kadar disk eklenebiliyor ve denetleyiciler seçilebiliyor bu denetleyici seçimi sayesinde birçok eski ve yeni donanımı simule edebiliyor ki buda eski ve yeni sistemleri kolaylıkla sanallaştırabiliyor demek oluyor. VirtualBox oluşturulan her disk ve imaj dosyası için Dosya >> Sanal ortam yöneticisi kısmına eklemektedir disklerin kopyalanma işlemleri kesinlikle manuel olarak değil bu kısımdan yapılmalıdır başka bir guest için kullanılan disk dosyası kesinlikle kopyalanmadan başka bir sistem için kullanılmamalıdır.


 


 


 


image020


 


 


 


Virtualbox sistemi ara yüzünde direk olarak ISCSI desteği sunmamaktadır. Fakat ISCSI kullanmak isteyenler “VBoxManage storageattach” komutunu inceleyebilirler. Host sisteminiz ISCSI desteği sunmasa da VirtualBox bunu desteklemektedir ( 4.1.2 versiyonundan sonra çıkacak versiyonlarda ISCSI bağdaştırıcısı ara yüze eklenebilir. ).


 


 


Ses ; Guest sisteme ses aygıtı ekleyecekseniz ekleyeceğiniz yer burasıdır. Burada iki temel özellik iyi bilinmelidir. Sanal sistemin ses sürücüsüne ihtiyacı olabilir faakt siz sesleri duymak istemeyebilirsiniz, bu durumda sesi etkinleştir deyip sunucu kısmından ses sürücüsü yok seçebilirsiniz. İhtiyacınız ses sürücüsü eklemek ise Windows Direct Sound sekmesi altından Windows Direct sound seçilebilir. Üç model altında sanal ses çipi seçilebilmektedir bu şekilde eski ve yeni sistemlerinize göre denetleyiciler seçerek işlem yapabilirsiniz.


 


 


 


; Bence VirtualBox sisteminin en başarılı olduğu kısım network kısmı bu kısımda her bir sanal sistem için dört adete kadar sanal ağ ara yüzü oluşturulabiliyor. Her bir ağ ara yüzü için


 


 


 


image021


 


 


 


Eklenmedi, boş bir Ethernet adaptörü sadece donanım olarak guest sisteme gösterilir fakat bağlantısı olmaz.


 


 


NAT, host sistem üzerinde oluşturulmuş olan sanal ağ arayüzü üzerinden bu guest için oluşturulmuş olan sanal ağ ara yüzü nat lanır. Port forvarding sistemi ile gerçek ağdan bu sistemde bulunan cihazlara ulaşım sağlanabilir. Aktif olan ağ adaptörü otomatik olarak seçilir.


 


 


Bridge, host sistem üzerinde bulunan ağ ara yüzlerine bridge bir sanal ağ adaptörü guest sisteme ağ ara yüzü olarak eklenir. Promiscous mode direk olarak desteklenir ve host sistemde bulunan ağ ara yüzü manuel olarak seçilebilir.


 


 


Host Only, Host sistem tarafında oluşturulmuş DHCP özelliği olan sanal bir ağ ara yüzüdür. Oluşturulan guestlerde bu sistem seçilir ise sadece Host ve bu ağ ara yüzüne dahil edilmiş sistemler ile konuşabilirler. Birden fazla host-only adaptörü eklemek isterseniz Dosya >> Tercihler >> Ağ kısa yolunu izleyebilir ağ ara yüzleri oluşturabilir ve DHCP ayarlarını yapabilirsiniz.


 


 


 


image022


 


 


 


Dâhili Ağ, Sanırım Virtualbox un ağ tarafındaki en büyük gücü bu olsa gerek. Bu sistem sayesinde kendimize özel host adaptörler oluşturabiliyoruz. Burada yazılan isim tüm guestler de görünür hale gelir ve bir switch portu gibi davranır. Özellikle sanal router testi yapıyor ya da iç ağ dış ağa sistemleri yada sanal laboratuvarlar oluşturuyorsanız bu özellik vaz geçilmezdir.


 


 


Generic Driver, UDp ve VDE tunelleme kullanarak yapacağını oluşturacağınız özel ağ ara yüzleridir. Özellikle programcılar tarafından kullanılabilir. VLAN lar ve VLAN switchler oluşturulmak için kullanılabilir daha fazla ayrıntı için help dosyasını kontrol edebilirsiniz ben ara yüzde bir ayar olmadığı için şimdilik yazmıyorum. Örnek VDE switch “vde_switch -s /tmp/switch1 “ bu komut la oluşturulmaktadır.


 


 


VDE sadece Linux hostlar içindir.


 


 


Ağ kısmında oluşturulan ağ ara yüzlerine eklemek için 5 farklı model ağ donanımı seçeneğinize sahipsiniz.


 


 


 


image023


 


 


 


Bu seçenekler sayesinde Ethernet bağımlı sistemleri eski ya da yeni sistemlei kolayca ağa bağlayabilirsiniz.


 


 


SerialPort; Host sistemde bulunan serial Portlara guest sistemlere eklemek için kullanılabilir. Serial port sistemi üzerinden guest makinanız ile iletişime geçmek isterseniz kullanmanız gereken yerdir. Default olarak com1 ve com2 destekler sisteme USB bir serial port taraksanız IRQ numaralarını bilmeniz gerekmektedir bunun dışında serial port üzerinden sadece data alacağını bir sistem içinde isterseniz gelen datanın bir dosyaya yazılmasını sağlayabilirsiniz.


 


 


Usb; Host sistem üzerinde bulunan USB aygıtların guest sisteme eklenmesi içindir. Bu kısımda güzel olan çalışma esnasında ekleyebileceğiniz gibi USB cihazınızın bilgilerini biliyorsanız bu kısımda gerekli bilgileri vererek otomatik olarak bağlanmasını seçebilirsiniz.


 


 


Paylaşılan Dizinler; Virtualbox, virtualbox guest sürücüleri yüklü bir sisteme host sistem üzerinde bulunan paylaşımlı bir dizini direk olarak mount edebiliyor. Gerçekten güzel ve hoş bir sistem. Bu sayede sanal diskler oluşturup içine programları basıp her bir guest sisteme eklemek zorunda kalmıyorsunuz yada her seferinde ağ üzerinden bir yerlere bağlanmanıza gerek yok. Host sistem üzerinde bulunan diski ağ sürücüsü olarak guest sisteme ekleyebiliyor.


 


 


Virtualbox sistemi sunmuş olduğu geriye dönük sanal donanım desteği ile birçok Windows 3.1, win98 gibi sistemlerin sanallaştırmasını desteklemektedir. Aynı zamanda yeni model sanal sürücüler ile guest sisteminizin oldukça hızlı çalışmasını da rahatlıkla destekleyebilir.


 


 


 


image024


 


 


 


VirtualBox sistemi üzerinde oluşturulan her bir sistemi oluşturulan guest sistemin işletim sistemi bağımsız olarak klonlayabilir. Klonlama işlemi için guest üzerinde sağ tuş clone seçebileceğiniz gibi ana menüden makine >> clone kısmını da seçebilirsiniz. Bu şekilde oluşturulmuş sürücü ve patchleri yüklenmiş bir sistem farklı testler için defalarca klonlanarak kullanılabilir. Klonlamada kullanılan koyun resmi sanırım size bir şeyler çağrıştıracaktır J. Klonlama sistemi iki temel yol izliyor,


 


 


Full Clone ; Guest ssitemin tamamen bir kopyasını alacaktır, oluşturulan sistem guest sistemin o anki disk üzerinde kapladığı kadar alan kaplayacaktır ve disk boyutunca alanıda kullanacaktır. Klon almak oldukça uzun sürebilir tamamen başka bir işlem için ihtiyaç yok ise ya da klonlanan guest sistem başka bir iş için kullanılmayacaksa gerek olmayan bir sistemdir fakat Linked kona göre hızlı çalışmaktadır.


 


 


Linked Clone; Sistemin bir kopyası alınır sanal diskin ise son hali işaretlenir ve o kısımdan itibaren yeni bir alan oluşturulur. Testler için birebirdir Full clone yapısına göre yavaştır ama yavaşlığı çok fazla disk kullanacak bir sistem kullanılmıyor ise fark dahi edilmeyecektir.


 


 


Klonlama sisteminin kötü yanı klonlanacak sistemin kapalı olması zorunluluğudur, açık bir sistem klonlana makatadır.


 


 


 


image025


 


 


 


Virtualbox guest ekranı üzerinden üzerinden birçok sistemi yönetmenize olanak tanımakta. Ekranın sağ alt kısmında bulunan CD,Disk ve Ağ ikonları gibi kısımlardan ekli donanımlar kapatıp açabilir menülere kolay erişim sağlayabilir disk iconları aracılığı okuma yazma durumlarını takip edebilirsiniz.


 


 


Dosya menüsü altından sistemin anlık görüntüsünü alabilir, session information ile sistemin veri transferleri durumu gibi değerlerin son durumlarını görebilirsiniz. Aynı menü altından Fare uygulamasını pasifleştir seçeneği ile farenin guest ekranı tarafından otomatik olarak yakalanmasını önleyebilirsiniz. Aynı menü altından guest sistemin çalışmasını duraklatabilir ( bir nevi pause modu ) resetleyebilir ve oturum kapatma sinyali gönderebilirsiniz.


 


 


View menüsü altından guest ekranının,


 


 


Fullscreen ( Host+F ) moduna alabilirsiniz. Full Screen modun da ekranınızı tamamiyle kaplayacaktır ve küçük bir menü aracılığı ile diğer guestlere hızlı geçiş ve menülere ulaşım ekranı sağlayacaktır. RDP tam ekran menüsüne oldukça benzemektedir.


 


 


Sacale Mode ( Host+C ) modunu kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Bu mod VirtualBox sisteminin görüntü sanallaştırmadaki gücünü göstermektedir. Guest sistemde guest sürücüleri yüklü olmasa da çözünürlüğü sizin asıl akranınızın iki katına ayarlı olsa da guest ekranı guest sistemin çözünürlüğünü değiştirmeden windowsun ekran küçültme alt değerinde küçültüp tam ekrana kadar tekrar büyütmeyi sağlar. Birden çok sistem ile aynı anda çalışıyor hepsinin ekranını görmek istiyorsanız bu sistemin bir muadili daha yok.


 


 


Seamless Mode ( Host+L ) bu mod eğer guest sistem destekliyor ve guest ekleri yüklenmiş ise bir desktop entegrasyonu sunmaktadır. Kimileri Windows XP mode ile karıştırsa da aslında aynı değildir. Windows XP mode daha iyi bir seçenektir, gerçekten? Bu soruyu kendime soruyorum aslında Seamless mod daha iyi bir seçenek ama neden olmadığını anlatayım. Seamless etkinleiştirildiğinda guest sistemin başlat çubuğunu sizin başlat çubuğunuzun üstüne ekliyor ve guest in masa üstünü ortadan kaldırıyor. Aynı sistem üzerinde hem guest hem de host makinanın programlarını çalıştırabiliyorsunuz buraya kadar her şey güzel. Windows XP modu daha iyi kılan kısım eğer XP mode içinde yüklü olan programları documand and setting kısmında all user altında olan menüye linklerseniz host sistem üzerinde bulunan başlat çubuğuna otomatik olarak link atması buraya kadar aslında Seamless modda diğer sistemin başlat çubuğunu görmek dışında her şey aynı ( bu arada görmek pek hoşuma gitmiyor otomatik gizle seçeneği olsa da üzerine gelince geri çıkıyor tatbikî ). Fakat XP modda kısayola tıklayınca Windows XP mode otomtik başlar programı çalıştırır ve programın kapanması ile xp mode devre dışı kalır, Seamless modda ise guestin açık olması gerekmektedir ve Seamless devreye alınmalıdır. Aslında aynı XP mode gibi çalıştırılabilir ama konsoldan yapmak lazım buda hoş değil ama yapmak isteyen olur ise sistem şu şekilde,


 


 


Hali hazırda açık olan guest makinanıza Seamless aktifleştirildi fakat siz menüleri gezmek yerine host makine üzerinde kısa yolları tıklayarak programları açmak istiyorsanız, “VBoxManage guestcontrolGuestin adı yada UID numarası” execute “programın guest üzerindeki linki” —username kullanıcı adı —password kullanıcı şifresi “


 


 


Örnek olarak administrator kulanıcısını akullanarak WinXp guestinde internet explorer için kısayol oluşturacak isekısayola yazılması gereken satır,


 


 


“C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\VBoxManageguestcontrol execute “WinXP” “C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe” —username administratorpassword adminpassword


 


 


Şeklinde olacaktır. Umarım bunu kısa süre sonra kullanıcı ara yüzüne eklerler ve programın açılması ve kapanması sırasında guestin açık olmasına gerek kalmadan otomatik olarak açılıp kapanabilir. Aslında ufak bir ek ile guestide açtırabilirsiniz bunun için sistemin help kısmını biraz kurcalamanız gerekiyor.


 


 


Auto Resize ( Host+G ) Adından anlaşılacağı gibi guest sistemin host tarafından bulunan penceresi büyütülür ya da küçültülür ise tekrar boyutlandırılması içindir. Scale modda otomatik olarak deaktif olur.


 


 


Host tuşu default halde CTRL tuşudur, değiştirilmek istenir ise VirtualBox ana ekranında Dosya >> Ayarlar >> Girdi kısmı kullanılabilir.


 


 


Virtualbox sisteminin diğer sistemlere göre oldukça fazla getirisi var, hele birde ücretsiz bir dağıtım olması kullanılmaması için bir neden bırakmıyor. Şu an ki en büyük muadili olan Vmware Workstation sistemine göre getirileri çok fazla ama hali hazırda bir server sisteminin olmaması ( Server tarafında başka ihtiyaçlarda vardır desktop için hazırlanmış bir sistem ciddi sunucu sanallaştırma işlemlerinde kullanılamaz. ) büyük bir eksik. Benim yakaladığım en büyük eksikliklerden üçü,


 


 


Sanal makine menüsünde klasörler oluşturulamıyor, çok fazla sanal sistemle aynı anda çalıştığınız da klasör olmaması dert olabilir.


 


Sistemler her ne kadar konsol komutları aracılığı ile host sistem açıldığında otomatik olarak başlatılabilse de bunun ara yüzde olmaması büyük bir kayıp.


 


Ram için dynamic memory desteklenmiyor bu olsa idi ciddi ciddi sunucu sistemleri için düşünülebilir bir sistem olurdu.


 


http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=9&t=44403 ilgili link altında bu isteklerimden ikisini dile getirdim üçüncü link istek daha önceden dile getirilmiş ve çalışma yoluna alınmıştır. İstek ve önerilerinizi “http://forums.virtualbox.org/viewforum.php?f=9 “ ilgili linkten dile getirebilirsiniz.


 


 


Aslında sistemin getirileri düşünüldüğünde ve platform bağımsız çalıştığı için ciddi anlamda rakipsiz, şu an için test/deneme amaçlı yârin için sunucu pazarında ciddi bir sistem olacağı kesin.


 


 


Son olarak “ Neden Sanallaştırma? “ sorusuna VirtualBox ekibi tarafından verilen cevapları yazmak istiyorum.


 


 


Birden fazla işletim sisteminin tek bir donanım üzerinde çalıştırılabilmesi.


 


 


Kolay yazılım yükleme, kolay entegrasyon denemeleri.


 


 


Test amaçlı ve felaket senaryoları için kolay platform sunulması, sistemlerin klonlanabilmesi ve asıl sistem çalışırken başka bir sistem üzerinde testlerin devam ettirilebilmesi.


 


 


Altyapı sorunları ile uğraşılmaması. Tam ve düzğün çalışan bir sistem üzerinde kurulan her guest sistemin sorunsuz bir donanım yapısı ile çalıştırılması ve donanım sorunları yerine işin aslı ile uğraşılabilmesi. Bu şekilde yeni eski tüm sistemlerin aynı host üzerinde farklı sanal donanımlar ile test edilebilmesi.


 


 


Neden bunları yazdım? Çünkü bir takımın projeleri için ne düşündüğü nasıl bir yol izleyeceklerinin göstergesidir.


 


 


Virtualbox sisteminin core yapısını görmek ve sistemin sanallaştırma performansını ölçmek adına için Solaris üzerinde 120 makine simülasyonu kullanılabilir. “prctl -r -n project.max-sem-ids -v 2048 <pid-of-VBoxSVC> “


 


 


VirtualBox sistemi VTX gibi sanallaştırma sistemlerine ihtiyaç duymaz. Fakat bu sistemlere sahip olmayan donanımlarda guest sistemlerin yavaş çalışacağı hali hazırda unutulmamalıdır. Ayrıca Widnows Guest sistemleri bu tür sanallaştırma özelliğine sahip olmayan sistemlerde aşırı CPU gücü tüketimi yapmaktadır.


 


 


 


Sanal video kartı için ayrılan memory in sistem hafızasından ayrıldığı unutulmamalıdır bu işlemde kullanılan hafıza ekran kartı değil sistem hafızasından kullanılmaktadır, fazla çözünürlük fazla hafıza demektir.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>