Anasayfa » System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 Hyper-V Host Ekleme

Makaleyi Paylaş

Virtualization

System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 Hyper-V Host Ekleme

 

Daha önce kurulumunu yaptığımız SCVMM 2012 Sunucumuzun üzerine sanallaştırdığımız sunucularımız bulunduğu Hyper-V Sunucumuzu ekleyeceğiz. SCVMM 2012 üzerine bu sanallaştırılmış sunucularımızı tutan fiziksel sunucumuzu dahil ederek Sanallaştırdığımız Sunucularımızı ve İstemcilerimizi yönetimini sağlayacağız.

 

Artık SCVMM 2012 üzerine Hyper-V sunucumuzu ekleyelim.

 

 

image001

 

 

Yönetim konsolumuzu açtıktan sonra sol barda bulunan Fabric kısmına geliyoruz. Üst kısımda bulunan (+) Add Resources kısmında veya Fabric içerinde Servers’ ın içinde bulunan All Hosts üzerine gelerek sağ click yapıyoruz. Gördüğünüz gibi SCVMM ürünü ile Hyper-V, Citrix ve Vmware Hostları ekleyebiliyoruz. Biz Hyper-V hostu ekleyeceğimizden dolayı Add Hyper-V Hosts and Cluster diyoruz.

 

 

image002

 

 

Indicate the Windows Computer Location penceresinde karşımıza dört seçenek gelmektedir. Bizim Hyper-V Sunucumuz Domain’ imize dahil olduğundan dolayı Windows Server computers in a trusted Active Directory domain’ i işaretleyerek devam ediyoruz.


 

 

image003

 

 

Karşımıza gelen Credentials kısmında discovery işlemi ve agent kurulumu için yetkili bir kullanıcı oluşturacağız. Bu yüzden Browse butonuna basıyoruz.

 

 

image004

 

 

İşlemi gerçekleştirecek account’ ımızı seçtiğimiz kısıma geldik biz Create Rus Ac Account butonuna basarak yetkili bir kullanıcı oluşturacağız.

 

 

image005 

 

 

Karşımıza gelen bu pencerede artık discover ve agent kurulumu işlemini yapacak olan kullanıcı hesabımızı tanımlayacağız. Bu kullanıcımızın adını ve açıklamasını belirledikten sonra bu işlemi yapacak kullanımız Domain Admin grubuna dahil olan bir account olmalıdır. Aksi takdirde agent kurulumunu gerçekleştiremeyecektir. Bu yetkili Account’ un bilgilerini de girdikten sonra OK diyerek kullanıcımız Run As Account’ ımızı oluşturmuş olacağız.

 

 

image006

 

 

Artık Discovery ve Agent yükleme işlemlerini gerçekleştirecek kullanıcımızı oluşturduk. Rus As Account kısmına gelerek bu yetkili kullanıcımızı seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

 

 

image007 

 

 

Karşımıza gelen Discovery Scope penceresinde Specify Windows Server computers by names’ i seçiyoruz. Alt kısımda bulunan Computer Name kısmına discover edilecek olan Sunucumuzun Adını, IP adresini, ve MAC adresini yazabilirsiniz. Eğer Host olarak birden fazla Hyper-V Sunucusu eklenicek ise İlk sunucumuzun adını yazdıktan sonra Enter tuşuna basarak bir alt satıra diğer Hype-V Sunucunuzun adını yazabilirsiniz. Discovery edilecek sunucumuzu belirledikten sonra Next ile devam ediyoruz.

 

 

image008

 

 

Target Resources penceresinde belirttiğimiz Hyper-V sunucumuzu buldu. Sunucumuzu seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

 

 

image009

 

 

Host Settings penceresinde Host olarak eklenecek olan sunucumuzun hangi lokasyona ekleneceğini belirliyoruz Host Group kısmında sadece All Hosts çıkacaktır. Bunun sebebi Host Grupları oluşturmadığımızdan dır. Siz kendinize göre host grupları oluşturabilirsiniz. All Hosts’ u seçtikten sonra Next ile devam ediyorum.

 

 

image010

 

 

Summary kısmında yapılacak olan işlemleri bize özet olarak gösteriyor. Finish diyerek Host ekleme işlemimizi tamamlıyoruz.

 

 

image011

 

 

Finish dedikten sonra karşımıza gelen Jobs penceresi şuana kadar hangi işlemler yapıldı, başarılımı yoksa başarısız mı oldu onun bilgilerini bize göstermektedir. Görüldüğü gibi ilk olarak Bir Run As Account kullanıcısı oluşturmuştuk başarılı bir şekilde oluşturulmuş ve şuanda da Host ekleme işlemimizin yapıldığını görüyorsunuz.

 

 

image012

 

 

Görüldüğü üzere Hyper-V Sunucumuzu SCVMM 2012 Sunucumuza host olarak eklemiş bulunmaktayız. Artık Hyper-V Sunucumuzu ve üzerinde bulunan bütün sanal sunucularımızı SCVMM 2012 ürünümüz ile istediğimiz şekilde yönetebiliriz.

 

Umarım Sizlere Faydalı Olacaktır…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>