fbpx
Anasayfa » System Center 2012 Configuration Manager OS Deployment Bölüm 1 – Genel Bakış ve Driver Import

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center 2012 Configuration Manager OS Deployment Bölüm 1 – Genel Bakış ve Driver Import

Configuration manager 2012 makale serilerimize OS deploy işlemleri ile devam ediyoruz.  Os deploy islemlerimizde genel bakis, isletim sistemi dagitimi, isletim sistemi imajinin alinmasi, state migration gibi başlıklarımız olacak. Bu ilk makalemizde genel olarak isletim sistemi dagitiminin temellerini isleyecegiz.

Öncelikle bilmemiz gerekenler, sccm işletim sistemi dağıtırken windows kurulum dvdleri, hali hazırda kopyalanmış kurulum dvd dosyaları kullanabilir. Veya Windows işletim sisteminin alınan imajının dağıtılabilir.

Her iki dağıtım içinde iki adet opsiyon vardır ,available ve required. Ilk secenek kullanıcıya bildirim gondererek veya kullanıcı dilerse software center üzerinden görüntülereyerek dağıtımı yükleyebilir. İkinci seçenek ise kullanıcının seçimine bırakılmadan işletim sisteminin yüklenmesidir.

Dağıtım kanallarında ise hali hazırda çalışan bir pc, pxe üzerinden açılan bir pc veya boot imaj cd’si ile açılan bir cd olabilir.

Sponsor

Required seçeneği seçilirken kesinlikle çok dikkat edilmelidir. Pxe opsiyonu ile beraber kullanılırken yanlışlara neden olabilir. Pxe opsiyonu ile olsa dahi hali hazırda açık olan pclere dağıtılırsa işletim sistemi yüklemesi yapan bir mekanizmadır.

Bu sebeplerle işletim sistemi dağıtırken muhakkak ilk denemelerde mac adresi ile atama yapılmalı, ardından test collection oluşturulmalı, ardından production ortamına geçilmelidir.

Şimdi arayüz üzerinden devam edelim.

 

Genel öğelerden bahsedecek olursak

Drivers; Os deploy esnasında kurulacal sürücülerin dosyalarının yönetildiği bölüm

Driver packages; Sürücülerin paket halinde yönetildiği bölüm

Operation System Images; Windows işletim sistemi üzerinden alınmış olan imaj dosyaları

Operation System Installers; Windows işletim sistemi kurulum paketleri

Boot Images; Os deploy esnasında ön yükleme yapılmasını sağlayan wim dosyaları

Task Squences; Yukarıda bulunan öğeleri genel olarak yöneten kurallar dizisi.

clip_image002

 

DRIVERS;

Sürücüler, özellikle ağ sürücüleri işletim sistemi yüklemelerinin başarıyla sonuçlanmasında büyük rol oynarlar. Bunun dışında ekran kartı gibi bileşenlerinde işletim sistemi ile beraber yüklenmesi son derece kolaylaştırıcı bir seçenektir. Bu bölümde varolan sürücüleri disk üzerinden import edebiliriz. Bu işlem için aşağıdaki bölümü kullanabiliriz

clip_image004

Aşağıdaki ilk seçenek belirtilen klasördeki tüm sürücüleri yüklemektir

clip_image006

Aşağıdaki seçenekte yerel makinede bulunan diskleride gösterebiliriz. Mesela kurulum dvdsi içindeki tüm sürücüleri bulmasını istediğimizi varsayalım

clip_image008

Aşağıdaki gibi tüm sürücüleri otomatik olarak yüklemek isteyecektir.

clip_image010

Ikinci seçenek için bir geri menüye gidip import a specific driver seçeneği ile devam edersek inf dosyasını adreslemeliyiz.

clip_image012

Import seçeneklerinden sonra specify the option for duplicate drivers kısmına değinirsek, bu kısımda eğer daha önceden import edilen driver tekrar import edilirse davranışın ne olacağı belirlenir.

clip_image014

 

1 – Sürücüyü al ve varolan kategorilere yeni bir kategori ekle

2 – Sürücüyü al ve varolan kategorileri koru

3 – Sürücüyü al ve varolan kategorilerin üzerine yaz

4 – Sürücüyü alma.

Bu işlemin ardından next ile devam ettiğimizde kategoriler belirleyebiliriz, bu kategoriler mantıksaldır. Örneğin ağ sürücülerine Network ismi ile sınıflandırabilirsiniz.

clip_image016

Ardından bu sürücüleri bir driver package içerisine eklemeliyiz. Bu kısımda sürücü paketi için mutlaka açıklayıcı bir isim girmemiz daha sonraki kullanımlar için gereklidir.

clip_image018

Add drivers to boot images seçeneği. Bu seçenek ile aşağıda görüntülenen boot image lara bu sürücüleri bağlayabiliriz. Mesela Dell Inspiron 5520 bir pc icin bu modelin ağ sürücülerini model ve işletim sistemi ismi ile bir paket haline getirip aşağıdaki boot image içerisine ekleyebilirsiniz.

Update distribution point kısmını seçmeden ilerliyoruz

clip_image020

 

 

clip_image022

Bir sonraki makalemizde driver ve driver package özelliklerinden bahsedeceğiz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın