Anasayfa » SVAP

Makaleyi Paylaş

Virtualization

SVAP


Makalemizde Hyper-V ortamında kullanılabilecek benim yazdığım küçük bir yazılımdan, SVAP’ten bahsetmek ve onu sizlerle paylaşmak istiyorum. SVAP iki ayrı fiziksel makine üstündeki VM’leri sıralı çaıştırmak için kullanılabiir. Örneğin seçmiş olduğunuz VM herhangi bir nedenden ötürü ulaşılamaz duruma geldiğinde başka bir VM’in çalışmasını istediğiniz durumlarda SVAP’i kullanabilirsiniz. SVAP aktif olan VM’e belirli aralıklarla ping atar ve ping için bir cevap alamaz ise o durumda makinenin ulaşılamaz olduğunu kabule der ve seçtiğiniz o anda kapalı olan başka bir VM’i çalıştırır. Kısaca failover cluster türevi diyebileceğimiz bir yapı kurmanız mümkün.


Programı indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz


http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry177627.aspx


image001


SVAP’in giriş ekranı, gerekli uyarıyı yapmakta her zaman fayda var.image002


List VMs butonuna bastığınızda (Bu ekranda şuanda yedek VM’lerin bulunduğu ML350-G5 üstündeki VM’lerin isimleri ve GUID’leri görüntülenmekte) mevcut VM’lerin isimlerini ve bu isimlerin altında her bir VM için durum ve GUID bilgisini sunmakta. Bu listenin bir kopyası aynı zamanda Configuration menüsüne de aktarılmakta.


image003


Configuration ekranında 3 adet Ping/Name bölümü bulunmakta ve bunlardan hangisinin yedek VM’leri aktif hale getirmekte kullanılacağını sollarındaki çentiklerden belirleyebilmektesiniz. Ping Cycle kutusu ise ping frekansını, yani kaç saniyede bir ping atılacağını (10-3600 arası) belirtmenizi sağlıyor. Ping isimli butonlar ise girmiş olduğunuz IP ve isimlere test amaçlı olarak ping atmakta ve belirttiğiniz bilgisayarın erişilebilir olup olmadığını test etmenize imkân sunmakta.


Failover VMs penceresi ise List VMs butonuna bastıktan sonra gelen VM’lerin listesini sunmakta. Ping sonucuna cevap gelmediğin takdirde hangi VM(ler)’in aktif hale gelmesini istiyorsanız onları bu listeden seçiyorsunuz. Yapmış olduğunuz ayarlamaları Save Settings ve Load Settings butonları ile farklı isimlerde saklayabilir ve yükleyebilirsiniz.


Vermiş olduğum ekran görüntüsündeki durumu anlatmak gerekirse; Her 10 saniyede bir 192.168.1.105’e ve her 15 saniyede bir de muhasebe1 bilgisayarına ping atacak eğer bu ping’lerden herhangi birisine 1 sn. içinde cevap gelmez ise listedeki VM’lerden seçili olanları yani NEMOPC ve SQLSERVER isimli VM’leri çalıştıracak.


image004


Log ekranı SVAP tarafından işlenen durumları ve bu durumların sonuçlarını görüntülemekte, fakat herhangi bir yere kaydetmemektedir. ClearLog butonu tahmin edeceğiniz gibi log ekranını temizlemektedir.


image005


SVAP simge durumuna küçültüldüğünde Task Bar üstünde görünmez sadece SysTray üstünde mevcut durumunu görüntüleyen bir simge belirir. Bu ekran da göründüğü üzere SVAP şu an çalışmıyor , ve gelen menüde bu yüzden Start seçeneği bulunuyor. Bu menüdeki Restore seçeneği, SVAP’in ana penceresinin ekrana gelmesini sağlıyor. Close Application ise SVAP’i sistem belleğinden çıkarmakta yani sonlandırmakta.


image006


SVAP şu an çalışır durumda, bu yüzden menüde Stop seçeneği görülüyor.


SVAP, yazımın başında da belirttiğim gibi şahsi ihtiyaçlarıma cevap bulamadığım için yazdığım küçük ve tamamen ücretsiz bir utility. İngilizce çünkü yabancı forumlarda ve yurt dışındaki yazılımcı arkadaşlarımla da paylaşacağım, ayrıca bilişim dünyasında İngilizcenin daha anlamlı olduğunu düşünüyorum ki sırf bu yüzden bazılarımız sistemlerini İngilizce kuruyor. Çözümpark’a ithafen hazırladım çünkü burada birçok probleme çözüm bulmak mümkün, bende SVAP’in bu çözümlerden biri olmasını istedim. Giriş ekranındaki uyarı rutin kaygılar ve GPL şartları çerçevesinde konması gerekli bir uyarıydı. Şunu da belirtmek istiyorum; SVAP’i production ortamında kullanıyorum. SVAP sistem üstünde kritik görevler çalıştıran bu sebeple siteminizde çökmelere yol açabilecek türden bir yazılım değildir. VM’leri çalıştırma işini Windows servisleri aracılığıyla yapar, yani aynen Hyper-V Manager’ın yaptığı gibi. Elbette ki gözümden kaçan ufak tefek hataları ve eksik özellikleri vardır. Bunları bildirmeniz halinde SVAP’i güncellemekten memnuniyet duyarım. Ben severek kullanıyorum, umarım sizlerinde işine yarar.


Not: Programı dosyalar bölümünden indirip kullanabilirsiniz.


http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry177627.aspx

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>