Anasayfa » SQL Server Management Studio Yenilikleri

Makaleyi Paylaş

SQL Server

SQL Server Management Studio Yenilikleri

Sql Server ile alakalı daha önceden sunumlarımızda ve Çözümpark üzerinden parça parça anlatmış olduğumuz SQL Server Management Studio da gelen değişimleri sizlere topluca aktarmaya çalışacağım.

 

Bilindiğiniz üzere SQL Server Management Studio veri dosyalarımız ve sunucumuzu yönetmemiz için gerekli olan temel programlardan biridir ve SSMS ( SQL Server Management Studio ) SQL server dağıtımları ile beraber ISO dosyalarının içinden çıkmaktadır. Yeni versyion SSMS kullanmak isteyen kullanıcılar ise güncellemeyi manuel olarak Microsoft kaynaklarından yapmak zorundalar. SSMS üzerine gelen yeni özelliklerden bir tanesi de bu.

 

1 – Check Update

Daha önceki SSMS sürümlerinde olmayan ve 2016 ile birlikte gelen yeni özelliklerden bir tanesi Check Update özelliğidir.

Sponsor

 

clip_image002

Daha önceki SSMS sürümlerinde bu özellik olmadığından 2016 güncellemesini manuel olarak yaptıktan sonra artık Check for Updates butonu yardımı ile de programı  kaldırmadan güncelleme yapabileceksiniz.

 

Sql Server 2016 kurulumunda, SSMS artık bir feature ekranından seçilmiyor, kurulum içerisinde kısa yol ile en son güncel sürümünü içeren web sitesine yönlendirerek, SSMS’in en son ki güncel versiyonunu kuruyoruz. Aynı özellik Sql Server 2017 içinde geçerliliğini korumaktadır.

 

2 – Canlı Sorgu İstatistikleri ( Live Query Statics )

SSMS üzerinde diğer bir özellik ise canlı sorgu istatistikleri. Sorgu yazarken sorgu ekranımız üzerinde olan resimde işaret ettiğim Live Query Stats butonuna basarak sorgunuzu çalıştırdığınızda o sorgu ile alakalı IO rakamlarından CPU harcamalarına kadar olan tüm verilerin tamamını ekranınızda görebilir konumda olacaksınız

clip_image004

 

3 – Hızlı Gözatmat (Quick Launch )

 

Hızlı göz atma SSMS’e gelen yeni özelliklerden bir diğeri. Quick Launch aslında bir arama aracı. Fakat sadece kod ve veri tabanlarında değil SSMS üzerindeki menülerde de arama yapabilmektedir. Quick Launch SSMS panelinde sağ üst köşede bulunmaktadır.

clip_image006

 

Peki quick launch nasıl çalışır ?
Quick Launch aradığınız her türlü kelimeye tepki verebilen bir yapıya sahiptir. Örneğin SSMS font ayarlarını değiştirmek istediğinizde sadece “Fo” yazmanız yetecek ve hemen size bir liste şeklinde SSMS içerisinde bulunan özellikleri listeleyecektir.

clip_image008

 

Quick Launch size şu alanlardaki aramalarınızda hızlı sonuçlar döndürür :

Most Recently Used,

Menus,

Options,

Open Documents

clip_image010

Dönen değerler arasında categorize edilmiş sonuçları görebilir ve arama sonrası kaç adet sonuç bulunduğunu da aynı ekrandan takip edebilirisiniz.

 

Ayrıca yeni gelen arama özelliklerinden biri olarak @ işareti ile konfigure edilen arama sonuçlarına da ulaşabilirsiniz.

clip_image011

 

Yapmanız gereken yukarıdaki örnekteki gibi @menu yada @mru ile başlamak ve sonrasında arama içeriğini yazmak .

 

Bu ayarları @ işaretine basarak aşağıdaki şekilde çoklaya bilir yada kaldırabilirsiniz.

 

1 – @ ile başlayan herhangi bir kelime yazın ve Configure search providers linkine tıklayın

clip_image012

 

2 – Aramak istediğiniz içerik tipini ekleyin yada çıkarın

clip_image014

4 – Query Ekranında Zoom Özelliği

 

Query ekranını okurken artık zahmet çekmeden daha büyük bir şekilde okumamıza olanak sağlayan zoom seçeneği sorgu ekranının sol alt köşesinde yer almaktadır

clip_image016

 

Advanced Scroll bar , Plan ekranlarında zoom ve bir çok özelliğin bulunduğu SQL Server Management Studio 2016 https://docs.microsoft.com/en-us/sql/ssms/download-sql-server-management-studio-ssms adresinden download edilebilir.

 

Yine aynı sayfada yukarıda anlatmış olduğumuz özelliklerin bir çoğuna da orjinal Microsoft kaynaklarından erişilebilir.

 

 

 

 

 

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın