Anasayfa » Remote Assistance ( Uzaktan Yardım )

Makaleyi Paylaş

Windows Xp

Remote Assistance ( Uzaktan Yardım )

Bilgisayar kullanıcıları teknik konularda ve karşılarına çıkan hatalarda uzman olmadıkları için çoğu zaman  helpdesk birimini  arayıp kullanıcı ayarları ve yapılandırma sorunlarım var diyebilirler. Bu gibi durumlarda sorunu telefonda tarif etmeye çalışırlar. Çıkan sorunu telefondan saptamak zordur ve zaman alıcıdır.

Bu gibi zaman alıcı işlemlerin önüne geçmek için Microsoft işletim sistemlerinde Remote Assistance ( Uzaktan Yardım) kullanılabilir. Bunun bize faydası nedir?

Remote Desktop Connection’dan farkı yapılan işlemler kullanıcı tarafından da görüntülenebilir. Bu işlemi yapan 3.party programlar mevcut. Microsoft bize bu imkanı işletim sistemi lisansı ile verdiyse neden 3.party program alalım ki?

Remote Assistance da önce yardım alacak kişi istek yapar, yardım edecek olan olan kişi ise istek doğrultusunda yardım eder. Makalemin geri kalan kısmında yardım alacak olan kişiyi user, yardım eden kişiyi ise admin olarak adlandıracağım.

Sponsor

Uzaktan yardım alabilmeniz için öncelikle ortamda firewall varsa 3389 portu açık olmalıdır. Daha sonra My computer sağ tuş / Properties kısmı açılır.

image001

Remote sekmesinde bulunan Allow Remote Assistance invitations to be sent from this computer işaretli olmalıdır. Bu seçeneğin işaretli olmasındaki amaç , bu bilgisayardan uzak yardım isteklerinin gitmesine izin vermektir.

Advanced butonuna tıklayınca karşımıza bir pencere gelecektir.

image002

 Allow this computer to be controlled remotely :  Bu bilgisayarın uzak denetimine izin verir. Uzaktan yardım almak istiyorsak bu seçeneği işaretlemeliyiz.

Invitations kısmında ise davetlerin açık kalabileceği en uzun süreyi belirleyebiliriz.

Öncelikle innovation (davet ) için dosyamızı oluşturmalıyız. Start / Programs / Remote Assistance tıklıyoruz.

image003

Karşımıza gelen pencerede Invite someone to help you kısmına tıklıyoruz. Burada user tarafında, adminin yardıma etmesi için davet dosyası hazırlıyoruz.

image004

User’a, Messenger ya da mail yoluyla yardımcı olunabilir. Ancak biz invitation file hazırlayacağımız için, Save invitation as a file ‘ı tıklıyoruz.

image005

Davet dosyamızın ismini belirliyoruz. Set the invitation expire kısmında ise dosyanın geçerlilik süresini ayarlıyoruz.

image006

Invitation fileımıza güvenlik amacıyla şifre veriyoruz ve Save Invitation tıklayarak dosyamızı kaydetmeye yol alıyoruz.

image007

Davet dosyamızın kaydedileceği alanı seçip, save butonuna tıklıyoruz.

image008

Artık invitation fileımız hazır duruma geldi. Invitation file’ı  server tarafına taşımalıyız. Usb bellek, farklı removable media ya da network yolu ile olabilir.

image009

Server tarafına dosyamızı taşıdık. Üzerine çift tıklayarak dosyamızı çalıştırıyoruz.

image010

Karşımıza gelen ekranda bizden şifre istemekte.  Güvenlik amacıyla daha önceden vermiş olduğumuz şifremizi giriyoruz. Ve yes butonuna tıklıyoruz.

image011

Server tarafında adminin yapmış olduğu istek doğrultusunda, client tarafında usera uyarı kutucuğu çıkmakta, kullanıcı bu uyarıya yes tıkladığında chat kutucuğu açılmakta ve artık admin userın masaüstünü görebilmektedir.

image012

Admin şuanda kullanıcının masaüstünü izlemekte ve chat kısmından yazı yolu ile yardım etmektedir.

image013

Eğer admin, server tarafında Take Control tıklarsa, kullanıcının onaylaması sonucu artık kullanıcının bilgisayar yönetimini ele almış demektir.

image014

Kullanıcıya gelen ekran ise bu şekildedir. Yes ile onay vermesi durumunda,

image015

Admin ile user birlikte çalışabilmektedir. Chat kısmında ise gerekli yazışmalar yapılabilmektedir.

Makalemizde Remote Assistance konusunu  ele aldık. Umarım faydalı bir konu olmuştur.

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın