Anasayfa » Office 365 MFA – Bölüm 1 – Aktivasyon ve Telefon Doğrulama İşlemleri

Makaleyi Paylaş

Cloud Computing

Office 365 MFA – Bölüm 1 – Aktivasyon ve Telefon Doğrulama İşlemleri

Office 365 üzerinde bulunan kimlik bilgilerimiz Azure AD üzerinde tutulduğu zaman kimlik bilgilerimizi dünyaya açmış bulunuyoruz. Bu sebeple aslında kullanıcının gerçek bir kullanıcı olup olmadığını Azure MFA özelliğini kullanıcı hesabı üzerinde aktif ederek öğrenmemiz mümkün.

Tabi MFA’i aktif etmeden önce MFA tarafında kullanacağımız planı belirlememiz gerek.

Aşağıdaki linkten de güncel mfa planlarını takip edebilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/multi-factor-authentication/multi-factor-authentication-versions-plans

Sponsor

clip_image002

Resim 1

Bunun için ilk olarak portal.office.com adresi üzerinde global admin hesabı ile Office 365 Admin Center’a giriş yapmamız gerekiyor.

Daha sonrasında Kullanıcılar-> Etkin kullanıcılar bölümüne geliyoruz ve “Diğer” butonuna tıklayarak “Azure çok faktörlü kimlik doğrulama” seçeneğini seçiyoruz.

 

 

clip_image004

Resim 2

Ardından hangi kullanıcı veya kullanıcılar üzerinde MFA’i aktif etmek istiyorsak, kullanıcı seçme işlemini tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” butonuna tıklıyoruz.

clip_image006

Resim 3

Gelen uyarıda “multi-facctor auth’u etkinleştir” butonuna tıklıyoruz.

clip_image008

Resim 4

“kapat” butonunu tıklayarak işlemimi tamamlıyoruz. Böylelikle seçmiş olduğumuz kullanıcılar Microsoft Clod sistemlerine bağlanırken “Work and School” hesaplarında kimliklerini doğrulayarak giriş işlemini gerçekleştirebilecekler.

clip_image010

Resim 5

Şimdi sıra geldi telefon ile doğrulama adımına.

Makalemin bu bölümünde MFA’i telefonumuza gelen çağrı ile nasıl yapacağımızdan bahsedeceğiz. Portal.Office.com adresine gidip, kendimizie ait mail hesap bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.

clip_image012

Resim 6

Sonrasında “Set it up now” butonuna tıklıyoruz.

clip_image014

Resim 7

Kimlik doğrulam tipini “Authentication phone”, Ülke kodunu “Turkey (+90)” seçiyoruz, ardından telefon numarasımızı hemen sağ taraftaki ilgili alana giriyoruz ve doğrumalama metodunu “Call me” seçerek, “Next” butonuna tıklıyoruz.

clip_image016

Resim 8

Gelen aramayı cevaplayarak, “#” tuşuna basıyoruz.

clip_image018

Resim 9

clip_image020

Resim 10

clip_image022

Resim 11

Telefonumuzu doğrulama işlemini gerçekleştirdik. “App password” yazısı altındaki kodu kaybetmeyeceğimiz bir yere not ediyoruz. Bu kod ile mabil hesaplarımızı çok faktörlü kimlik doğrulamasını desteklemeyen sistemlerde parola yerine kullanacağız. Yani mobil cihazınızı içerisinde gelen mail uygulması Office 365 çok faktörlü kimlik doğrulmasını desteklemediği için bu kodu uygulama içerisindeki parola alınına yazmamız gerekecek. Sonrasında “Done” butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

clip_image024

Resim 12

Web tarayıcısı üzerinde yeni bir oturum açacağımız zaman tekrardan “portal.office.com” adresine gidip, mail hesap bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.

clip_image026

Resim 13

Çok faktörlü kimlik doğrulamasını aktif ettiğimiz için telefonumuza gelen cağrıyı cevaplamamız gerekiyor.

clip_image028

Resim 14

Gelen aramayı cevaplayarak, “#” tuşuna basıyoruz.

clip_image030

Resim 15

clip_image032

Resim 16

clip_image033

Resim 17

clip_image035

Resim 18

Bu makalemizde MFA’i telefonumuza gelen çağrı ile nasıl yapacağımızdan bahsetmiş olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki mkalemizde görüşmek dileğiyle

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın