Anasayfa » Microsoft Enterprise Desktop Virtualization MED-V 2.0

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Microsoft Enterprise Desktop Virtualization MED-V 2.0


 


BT çalışanlarının karşılaştığı en büyük problemlerden birisi uygulama uyumsuzluklarıdır. Örneğin , şirket içerisinde kullanılmak üzere yazılmış bir uygulama yalnızca Windows XP üzerinde çalışıyor ve siz tüm sistemi Windows 7’ye geçirmek istiyorsunuz, ancak bu uygulamayı da kullanmaya devam etmeniz gerekiyor. İşte bu aşama biz BT çalışanları için çok ciddi bir problem oluşturuyor.


 


Windows 7’nin çıkmasıyla birlikte hepimiz benzer sorunlarla karşılaşacağımızı düşünürken , Windows 7 ile birlikte gelen XPM bu sorunun üstesinden gelmek adına oldukça iyi bir çözüm gibi gözükmüştü. Tabii küçük işletmelerde XPM bu tarz sorunlara çözüm oluştururken Enterprise yapılarda yönetimsel işlemler açısından XPM oldukça sıkıntılı anlar yaşatıyordu. Enterprise yapılar içinde çözüm MED-V ile geldi. MED-V 2.0 Mdop 2011 içerisinde yer alan bir sanallaştırma teknolojisidir.


 


MED-V tıpkı XPM gibi kullanıcıların uyumluluk sorunu olan uygulamaların sanal bir makine içinde çalıştığını farketmeden uygulamayı kullanmalarını sağlamasının yanında, IT uzmanlarının ihtiyacını karşılamaya yönelik gerekli yönetimsel özellikleri de içinde barındırır.


 


MED-V ile son kullanıcılar için sanal XP ortamlarını onların gereksinimleri doğrultusunda hazırlayıp (sanal makine adını belirlemek, domaine dahil etmek,ip adresi atamak,kullanıcılacağı bilgisayardaki kullanılabilir RAM oranına göre RAM atama gibi), dağıtımını gerçekleştirebiliriz. 


Yine MED-V kullanımı için iyi bir örnek olabilecek şu senaryo ile devam edelim: Internet Explorer 6 ile uyumlu çalışan fakat sonraki IE sürümleri ile kullanamadığımız bir web uygulamamız var. MED-V ile gerçekleştireceğimiz URL redirect işlemi ile kullanıcı ie8 kullandığı tarayıcısına bu uygulamanın adresini yazıp MED-V üzerinde gerçekleştireceğimiz URL Redirection işlemi aracılığıyla bu uygulamaya bağlanabilir.


 


Yani MED-V sayesinde, kurmak istediğimiz ancak ortamımızla uyumsuz olan bir programın ihtiyacı olan işletim sistemi (XP), çalışma zamanı dosyaları gibi gereksinimlerimizi sağlayıp sanallaştırmayı gerçekleştiriyoruz ve son kullanıcılarımız bunların hiçbirinden haberdar olmadan sanal ortamda çalışıyor ve sanallaştırma aracılığıyla yaptıkları çalışmaları fiziksel disklerine kaydediyor.


 


MED-V 2.0 ve Sağladıkları


 


 


§  Yeni bir OS çıktığında sistemi upgrade etmeden önce kullanmakta olduğumuz programların yeni çıkan OS ile uyumlu olup olmadığını test etmemize gerek kalmıyor.


§  Her kullanıcı için özelleştirmiş ve domaine dahil edilmiş Sanal Windows XP imajları dağıtabiliriz.


§  Kullanıcı başına sanal makine oluşturma ve sysprep başlatma işlemlerini otomatikleştirebiliriz.


§  URL redirect işlemleri için birçok seçenek sunar. Örneğin;sayfa bazında, port bazında ya da wildcards kullanarak web uygulamalarının redirect edilebilmesine olanak tanır.


§  Virtual PC NAT modu ile Guest bilgisayarların sorunsuz bir şekilde yönetilmesini sağlar.


§  Enterprise yapılarda kullanım için ölçeklenebilir.


 


XP Mode’un Sağladıkları


 


 


§  Virtual Pc içerisinde çalışan bir Windows XP aracılığıyla XP ile uyumlu uygulamaları çalıştırabiliriz.


§  Bu uygulamaları ister tüm kullanıcılar için , istersek bazı kullanıcılar için, masaüstünde ya da programlar menüsünde yayınlayabiliriz.


 


MED-V 2.0 ve XP mode Arasındaki Farklar


 


 


§  Xp Mode bireysel kullanım için ya da küçük ölçekli firmalar için sunulmuş bir çözümdür. Yapılandırması ve kullanımı için profesyonellere gerek yoktur.


§  MED-V 2.0 ise daha çok Enterprise yapılar için uygun bir çözümdür, çünkü enterprise yapılarda birçok iş uygulaması yer almaktadır. MED-V ile web uygulamalarının, network printer’larının, uygulamaların sorunsuz bir şekilde yayınlanması ve kullanılması için imkanlar sağlar.


 


MED-V 2.0 Desteklenen Konfigürasyonlar


 


 


§  Windows 7 x86/x64 Professional, Ultimate, Enterprise sürümleri


§  Host başına 2 GB RAM


§  MED-V Host Agent ve MED-V Workspace Packager ürünleri server işletim sistemleri üzerinde desteklenmez.


§  MED-V 2.0 Workspace’in çalışacağı işletim sistemi 32 bit Xp Sp3 olmalıdır.


§  MED-V sanal makina başına bir sanal harddiski destekler ve her sanal harddisk bir partition’dan oluşabilir.


 


Ortam Gereksinimleri


 


§  Windows 7 : The MED-V Host Agent ve MED-V Workspace Packager yalnızca Windows 7 üzerinde desteklenmektedir.


§  Windows XP SP3 : The MED-V Guest Agent ise yalnızca Windows XP SP3 üzerinde desteklenmektedir.


§  .NET Framework 3.5 SP1 : The MED-V Host , Guest Agents ve MED-V Workspace Packager Microsoft .NET Framework 3.5 SP1’e gereksinim duyar.


 


Admin Workstation Kurulumu


 


İlk olarak Windows 7 üzerinde XPM kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Ardından sırayla aşağıdaki uygulamaları kuruyoruz.


 


§  .NET 3.5 sp1


§  KB959209


§  KB972435


§  KB961742


Kurulum Ortamı


 


 


image001


 


 


MED-V Admin Bilgisayarını Yapılandırma


 


MDOP 2011 paketi içerisinde yer alan Enterprise Desktop Virtualization bölümünden Enterprise Desktop Virtualization 2.0’ı kuruyoruz. Kurulum next , next işlemlerinden oluştuğu için çok fazla ekran görüntüsü koymadım.


 


 


image002


 


 


image003


 


 


MED-V 2.0 Workspace Packager Kurulumu


 


MED-V Admin bilgisayarı üzerine kuracağımız MED-V Workspace Packager, kullanıcılarımıza dağıtımını gerçekleştirmek üzere hazırlayacağımız MED-V workspace (çalışma alanı) paketlerinin host bilgisayarla olan etkileşimini ayarlayabilmemizi sağlayacaktır.


 


 


image004


 


 


MED-V kurulumunun yapılacağı yeri belirtip ilerliyoruz.


 


 


image005


 


 


image006


 


 


MED-V 2.0 Host Agent Kurulumu


 


MED-V Host Agent MED-V çalışma alanı ve Host arasındaki iletişimin işlevselliğini sağlayacaktır. Kurulum klasik next işlemlerinden oluşmaktadır.


 


 


image007


 


 


image008


 


 


Virtual PC İmajının MED-V için Hazırlanması


 


Daha önceden hazırlamış olduğumuz Windows 7 XPM sanal makinesi üzzerinde bazı düzenlemeler gerçekleştireceğiz. Öncelikle XPM üzerinde Integration Companent Package kurulumunu gerçekleştiriyoruz. MED-V gereksinimleri arasında yer alıyor, bu yüzden mutlaka kurulumunu gerçekleştirmelisiniz. Eğer integration Components Package kurulumunun ardından RemoteApp’i enable etmek istiyor musunuz sorusu ile karşılaşmazsak buradaki update’i indirerek RemoteApp’i enable ediyoruz.


 


Bu işlemlerin ardından MED-V ile dağıtımını gerçekleştireceğimiz sanallaştırılmış xpsp3 için öncelikle sysprep cevap dosyasını hazırlamamız gerekiyor.Bunun için XP medyası içerisinde yer alan Deploy.cab dosyasının içerisinden setup.mgr dosyasını çalıştırıyoruz.


 


image009


 


 


Hoşgeldiniz ekranını Next butonu ile geçtikten sonraki sayfada “Yeni bir yanıt dosyası oluştur” seçeneğini ile devam ediyoruz.


 


 


image010


 


 


Yüklenecek Ürün sayfasında ise Sysprep Yüklemesini seçmek zorundayız. Bir sonraki adımda ise yüklemek istediğimiz işletim sistemini seçip devam ediyoruz.


 


 


image011


 


 


Kurulumun ,kullanıcıya birşey sormadan ve hatasızca gerçekleşmesi için “Evet, yüklemeyi tamamen otomatikleştir “ seçeneği ile ilerliyoruz.


 


 


image012


 


 


MED-V kurulumu sırasında bilgisayar adının otomatik olarak oluşturulması için “bilgisayar adı otomatik olarak oluşturulsun” seçeneği ile devam ediyoruz.


 


 


image013


 


 


MED-V workgroup ortamında desteklenmediği için active directory ortamına ait bilgileri giriyoruz.


 


 


image014


 


 


MED-V uygulamasının sorunsuz bir şekilde çalışması için aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırmamız gerekiyor. İlk satır system restore işlemini disable etmeyi, ikinci satır ise MED-V Agent uygulamasının çalıştırılmasını sağlıyor.


 


wmic /namespace:\\root\default path SystemRestore call Disable %SystemDrive%\


c:\Program Files\Microsoft Enterprise Desktop Virtualization\FtsCompletion.exe


 


 


 


image015


 


 


Ve son olarak mutlaka sysprep aracını çalıştırıyoruz.


 


 


image016


 


 


Cevap dosyamızı hazırladıktan sonra Yeniden Mühürle seçeneğini tıklayıp sanal makinemizi kapatıyoruz.


 


MED-V Workspace Packager Konsolu


 


Bu konsolu kullanarak birçok MED-V workspace oluşturabilir, her bir uygulamayı, o uygulamanın gereksinimleri doğrultusunda özelleştirebiliriz.MED-V Workspace Packager iki bölümden oluşmaktadır.


 


1.       MED-V çalışma alanları oluşturmak ve yönetmek için kullanabileceğimiz ana panel


2.       MED-V çalışma alanları oluşturmak ve yönetmek için neler yapmamız gerektiğini öğrenebileceğimiz Yardım Merkezi


 


 


image017


 


 


Workspace Package Oluşturma


 


Ve sıra geldi MED-V ile dağıtımını gerçekleştirmek için bir workspace package oluşturmaya.


Start\All programs\Microsoft Enterprise Desktop Virtualization\MED-V Workspace Packager yolunu izleyerek MED-V Workspace Packager uygulamasını çalıştırıyoruz.


MED-V workspace için bir ad ve bu workspace package klasörünün depolanacağı yeri belirtiyorum.


 


 


image018


 


 


MED-V için sysprepleyerek hazırlamış olduğumuz vhd dosyasının bulunduğu yeri belirtip ilerliyoruz.


 


 


image019


 


 


MED-V tarafından ilk kurulum sırasında kullanılacak ayarları belirtip devam ediyoruz.


 


 


image020


 


 


Bu bölümde herhangi bir ayar yapmadan devam ediyoruz. (bu bölüm istenildiği takdirde özelleştirilebilir.)


 


 


image021


 


 


MED-V sanal makine adının nasıl oluşturulacağını bu bölümde ayarlıyoruz.


 


 


image022


 


 


Bu kısımda MED-V çalışma alanı için bazı ayarları host bilgisayardan kopyalayabiliriz. Host bilgisayardan kopyalanmasını istediğimiz ayarları seçerek ilerliyoruz.


 


 


image023


 


 


MED-V çalışma alanı için startup,network ve kimlik depolama bilgilerini bu bölümde düzenliyoruz. Bu bölümde Sotre Credentials kısmını Enable yaptıktan sonra devam edebiliriz.


 


 


image024


 


 


image025


 


 


MED-V çalışma alanı için şu ana kadar yapmış olduğumuz ayarları kontrol ettikten sonra Create butonunu tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.


 


 


image026


 


 


image027


 


 


MED-V WorkSpace Packager Dağıtımı


 


Hazırlamış olduğumuz paketin kurulumu için c:\Users\ceyhun\Documents\Windows XP Compability klasörü içerisinde yer alan Windows XP Compability.msi dosyasını çalıştırıyoruz.


 


 


image028


 


 


Kurulumun tamamlandığını belirten aşağıdaki ekranda yer alan Start MED-V seçeneğini işaretleyerek Finish butonuna tıklıyoruz.


 


 


image029


 


 


MED-V çalışma alanının ilk kurulum işlemleri (first time setup) için birkaç dakika bekliyoruz.


 


 


image030


 


 


Ve ilk kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra hazırlamış olduğumuz paketin çalıştığını görüyoruz.


 


 


image031


image032


 


 


MED-V 2.0 Administration Toolkit


 


MED-V Administration toolkit, MED-V Host ve Guest ile ilgili eventları, çalışma alanında yayınlanan uygulamaları, redirect edilen URL’leri görüntüleyebilir, çalışma alanını yeniden başlatabilir ya da sıfırlayabiliriz. Bu aracı çalıştırmak için izlenmesi gereken yol aşağıdaki gibidir;


 


%systemdrive%\Program Files\Microsoft Enterprise Desktop Virtualization\MEDVhost.exe /toolkit


 


 


image033


 


 


image034


 


 


Böylece MED-V 2.0 ile ilgili kurulum ve yapılandırma ayarlarını anlattığımız makalenin sonuna geldik. Umarım yararlı olmuştur.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>