Anasayfa » Hyper-V FailOver Cluster Bolum 2 (FailOver Cluster Senaryolari ve Lisanslamasi)

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Hyper-V FailOver Cluster Bolum 2 (FailOver Cluster Senaryolari ve Lisanslamasi)

Niçin Sananlaştırma ? sorularına cevaplar verilirken, sürekli olarak Toplam Sahip olma maaliyetlerinden bahsedilmektedir.

 

Evet Sanallaştırma ile birlikte şirket bütçelerine, Toplam sahip olma maaliyetlerini düşürerek bir çok maddi kazanç elde etmekteyiz. Fakat sanallaştırmanın sağlamış olduğu maddi kazanç haricinde, Dünyamıza borçlı olduğumuz Sosyal Sorumluluğumuz içinde ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Bilindiği üzere, dünyanın kirlenmesinde ve yaşanmaz bir gezegen olmasına giden yolda, en çok rol oynayan faktör hılzı bir şekilde değişen teknolojilerdir !

 

Bir çok ürün üreticisi sanallaştırmayı şirket networklerine yerleştirilmesini önerirken, Sosyal Sorumluluklarımızı hatırlatan reklamlar ile cezbetmeyi ve başka bir Dünya’ nın daha olmadığını vurguladığını bilmekteyiz.


 

image001

 

IBM firmasının Green IT olarak yürütmüş olduğu bir kampanya bulunmaktadır. Green IT  Projesi kapsamında hedefler ; aynı işlemleri, daha ufak ürünler ile daha az elektirik harcayan ürünler ile karşılamayı hedef almıştır.

 

Çünkü biliyoruz ki her bir yeni teknoloji, ileride oluşabilecek bir atık ve bunun sonucunda dünyaya vermiş olduğumuz bir zarardır.

 

Konuyu dağıtmadan başka bir bilgi daha vermek isterim ki, ABD nin yeni başkanı Barrak Hüseyin OBAMA, göreve gelmiş olduğu süre içinde, ilk hafta, 3üncü toplantısını IBM ‘ in büyük Patronu olarak bilinen CEO’ su Sam Palmisano ile gerçekleştirmiş ve konuşmuş oldukları konu, toplantının ana gündemi Green IT Projesiydi.

 

OBAMA’ nın göreve gelmiş olduğu tarihte, dünya üzerinde yaşanılan Küresel Kriz, Irak Meselesi vb.. bir çok konu varken Green IT Projesi üzerinde toplantı gündemi oluşturmasının, sanallaştırmaya verecek olduğumuz öneme bir kez daha dikkat çekmektedir.

 

image002

 

IBM firmasının haricinde, dünyanın önde gelen büyük firewall üreticileri arasında yer alan WatcGuard Firmasının da Red-Green olarak yürütmüş olduğu bir kampanya vardır ki amaç aynıdır.

 

Ve diğer bir çok vendor’ un yürütmüş olduğu kampanyalar bulunmaktadır.

 

image003

 

Bu kampanyalar Microsoft Tarafında nasıl yürütülmektedir ?

 

Microsoft | Wirtulization olarak ürün yelpazesini sunmuş olduğu web sitesinde WHY VIRTULIZATION sorusunu sormuş olduğu sayfasında, küresel ısınmadan örnekler vermektedir ve niçin sanallaştırma sorusuna vermiş olduğu cevaplar ile sosyal sorumluluğumuzu hatırlatmaktadır.

 

Microsoft Dünyaya olan Sosyal Sorumluluğuna ne şekilde cevaplar vermektedir ? bunları inceleyelim.

 

Öncelikli olarak Server Sanallaştırması sınıfında yer alan Hyper-V Servisini, eski ürünü olan Virtual Server teknolojisine göre çalışma mimarisinde, köklü değişiklikler yapmış ve daha stabil bir şekilde sunarak ürünün kullanılmasında yaygınlık sağlamaktadır.

 

Virtual Server’a göre, Hyper-V nin lisanslanmasında ciddi değişiklikler bulunmaktadır. Diğer sanallaştırma ürünlerine göre ücretsiz olması, Niçin Sanallaştırma sorusunu cevaplarken, sanallaştırmayı teşfik etmek için atmış olduğu önemli bir adımdır. Hyper-V FailOver Cluster Lisanslamasında ciddi değişiklikler bulunmakta olup örnek senaryolar ile bunları inceleyeceğiz.

FailOver Cluster Senaryoları;

 

Microsoft Hyper-V FailOver Cluster uygulamasını iki teknoloji ile yapabilmekteyiz.

 

image004

 

  • Host to Host Cluster

Fiziksel Sunucular arasında gerçekleştirilen Hyper-V FailOver Cluster Teknolojisidir. Gerçekleştirecek olduğumuz Host to Host Fail Over Cluster uygulamasında fiziksel sunucuların Windows Server 2008 ENT veya Data Center ürünlerinin olması zorunludur.

 

Sanal sunucuların sahip olduğu işletim sistemleri bu senaryo için önem arz etmemektedir. Microsoft Windows server 2003-2008, STD, SBS olabileceği gibi sanallaştırma platformunda hizmet eden-Microsoft olmayan diğer ürünleride cluster uygulamasından yararlandırtabiliriz.

 

Kullanacak olduğumuz Shared Disk

  • DAS (Direct attacment Storage)
  • SAN (Storage Area Network)
  • ISCSI (Internet Small Computer System Interface)

 

İsteklerimizi karşılayabilmektedir.

 

Lisanslamasında değişim nedir ? Microsoft Sosyal Sorumlulukları altında, Hyper-V ile birlikte Cluster Lisanslamasınıda değiştirmektedir.

 

Eski Cluster uygulamalarımızda Pasif NOD olarak yapılandırmış olduğumuz Serverlar içinde Lisans maaliyetlerimiz ortaya çıkmaktaydı. Cluster uygulamasını kullanacak olan müşteriler, ağırlıklı olarak kullanmayacak olduğumuz server için neden lisans parası ödeyelim gibi yaklaşımlarda bulunurlardı. Microsoft’ un bu sorulara vermiş olduğu cevap genellikle, kullanılmayacak – pasif olarak bekleyecek olan fiziksel sunucu için bir ödeme yapıldığı gibi, bu sunucu üzerinde çalışacak olan lisans içinde ödeme yapılması gerektiğini belirtirdi 🙂

 

Artık bu uygulama değişmiş olup, Host to Host Fail Over cluster uygulaması yapıldığı zaman, Cluster Farmı içinde bulunan fiziksel serverlardan bir tanesi Pasif olarak çalışacaksa ve üzerinde her hangi bir sanal işletim sistemi çalışmayacaksa Pasif NOD için lisans parası vermemize gerek yoktur.

  • Guest to Guest Cluster

image005

Sanal Sunucular arasında gerçekleştirilen Hyper-V FailOver Cluster Teknolojisidir. Gerçekleştirecek olduğumuz Guest to Guest Fail Over Cluster uygulamasında sanal sunucuların Windows Server 2008 ENT veya Data Center ürünlerinin olması zorunludur.

 

Her bir sanal sunucu için ayrı ayrı FailOver Cluster hizmeti yapılandırılmalıdır.

 

Eğer Microsoft olmayan ürünler arasında Cluster uygulaması yapılacaksa, bu ürünler üzerinde ayrı ayrı FailOver Cluster uygulaması gerçekleştirilecektir

 

Fiziksel sunucuların sahip olduğu işletim sistemleri bu senaryo için önem arz etmemektedir. Microsoft Windows Server 2008 STD, ENT, DataCcenter ürünleri olabilmektedir.

 

Kullanacak olduğumuz Shared Disk

  • ISCSI (Internet Small Computer System Interface)
  • Olmak zorundadır. Host to Host Fail Over Cluster Senaryosunda ki gibi DAS ve SAN Teknolojilerini kullanamamaktayız. Sebebi ise bu teknolojiler, Host Bus Adapter (HBA), Fibre Channel Kablo, Sas Kablo vb.. fizksel bağlantı istemektedir.

 

Sanal sunucularımıza , fiziksel bağlantıları yapamayacağımız için kullanacak olduğumuz tek bir Shared Disk Teknolojisi kalmaktadır ki bu da ISCSI teknolojidir.

 

Guest to Guest Fail Over cluster uygulamasında, her bir fiziksel sunucumuza lisans maliyeti vermek zorundayız. Sebebi ise her bir fiziksel sunucumuzu Aktif olarak kullanıyor olduğumuz içindir.

 

Hyper-V Fail Over Cluster Lisanslaması (Sanal Server Taşınması)

Microsoft’ un değişen Fail Over Cluster Lisanslamasını aşağıda ki örnek senaryoya göre anlatmamız gerekirse;

 

image006

Yukarıda ki örnek senaryo da Host to Host Fail Over cluster uygulaması gerçekleştirilmiştir. Toplamda 3 tane fiziksel sunucumuz bulunamaktadır. Sahip olduğumuz bu 3 fiziksel sunucu aynı Fail Over Cluster Farmının üyesidir. Toplam 8 adet Sanal sunucu Şirket Networkümüze hizmet etmektedir.

 

1 ve 2 numaralı Cluster Farmı üyesi olan serverlarımızın üzerinde 4’ er tane sanal sunucu çalışmaktadır.

 

Sahip olduğumuz fiziksel sunucu sayısı 3, fakat sahip olduğumuz Microsoft Windows server 2008 sayısı 2 dir. Pasif Nod olarak yapılandırmış olduğumuz sunucu üzerine lisans parası vermemize gerek yoktur.

 

İki numaralı NOD’ umuz hata anında düştüğü zaman 3 numaralı NOD’ umuz sanal serverları üzerine alacak ve çalışmalarını sağlayacaktır.

 

image007

3 numaralı serverimiz, iki numaralı serverimizin hatalı olduğunu anladı ve Sanal işletim sistemlerinin otomatik olarak üzerine aldı. 3 numaralı serverimiz, sanal sunucuları üzerine alması ile birlikte yasal olarak 2 numaralı serverin sahip olduğu Lisansıda almış olmaktadır.

 

2 numaralı serverimiz hata anından kurtuldu ve/veya üzeirnde ki donanımsal-yazılımsal problemi giderdik ve çalıştırmaya başladık.

 

3 numaralı server üzerinde çalışan sanal serverları, tekrardan onarımı-bakımını gerçekleştirmiş olduğumuz sunucuya taşımak isitiyoruz.

 

Maalesef YASAL olarak bunu yapmamıza imkan yoktur !

 

Teknik olarak hiç bir sakınca yoktur. Taşıma işlemini 3 numaralı server üzerinden, 2 numaralı serverimiza alabiliriz ama, yasal olarak bunu gerçekleştiremeyiz.

 

Microsoft’ un değişen FailOver Cluster Lisanslamasında, sanal makineleri 90 Gün sonra tekrardan taşımamız gerektiği şartı bulunmaktadır 🙁

 

image008

 

Fail Over Cluster Farmı içinde bulunan her bir fiziksel sunucumuzu aktif olarak kullancaksak, her bir fiziksel sunucu üzerinde sanal işletim sistemleri çalışacaksa her bir fiziksel sunucumuzu lisanslamamız gerekmekteidir.

 

Fiziksel Sunucularımızın üzerinde çalışan sanal sunucuların performanslarına bağlı olarak, Cluster farmımızın performans-yük dengelemesini yapmak istersek eğer 1 numaralı fiziksel sunucu üzerinde ki sanal makineleri, daha uygun durumda olan ve daha müsait kaynaklara sahip diğer bir sunucu üzerine taşımamızda bir sıkıntı bulunmamaktadır.

 

Örneklerimiz ENT ürün ailesi için verilmiş olup, Microsoft Hyper-V Sanallaştırma Lisanslaması aşağıda ki gibi gerçekleştirilmektedir.

 

·         1 adet Windows Server 2008 STD ürünümüz varsa, 1 fiziksel 1 sanal server kurulumu gerçekleştirebilemkteyiz. (Cluster Desteklemez)

 

·         1 adet Windows Server 2008 ENT ürünümüz varsa, 1 fiziksel 4 sanal server kurulumu gerçekleştirebilemkteyiz.

 

·         1 adet Windows Server 2008 DC ürünümüz varsa, 1 fiziksel SINIRSIZ sayıda sanal server kurulumu gerçekleştirebilemkteyiz. DC ürünleri, fiziksel serverimizin sahip olduğu CPU sayısına göre lisanslanmaktadır.

 

Yapınız için En iyi lisanslamayı yapabilmeniz için Microsoft’ un hazırlamış olduğu bir hesap makinesi bulunmaktadır. Aşağıda ki adresten Virtulization CALC’ uygulamasına ulaşabilirsiniz.

 

http://www.microsoft.com/Windowsserver2008/en/us/hyperv-calculators.aspx

 

Fatih KARAALIOGLU

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>