Forum

exchange ve aynı &#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange ve aynı çatı altında 2 farklı firma

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
514 Görüntüleme
(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocanın makalesini okumama rağmen ve yazılanları yapmama rağmen bir türlü ısp den mailleri çekemedim.....Kaçırdığım nokta nedir onu bilmiyorum açıkçası...

0- Sbs 2003 premium serverda exchange 2003 kurulu sistemde henüz isa server kurulu değil.

1- yerel aktifbil.local ısp de domain name aktifbil.net 

2-ısp de deneme@aktifbil.net mail adresi var serverda deneme adında kullanıcı açıyorum bu kullanıcının 2 smtp si var local ve net olarak

3- pop3 connector ayarlarınıda ısp den aldığım mail.aktifbil.net olarak deneme kullanıcısını ve şifresini yazarak yapıyorum mailbox type user ve exchange mailbox deneme olarak seçiyorum şimdi ala tıklıyorum ve hiçbirşey olmuyor...

4- Hatta ısp den aldığım ana kullanıcı ilede yapıyorum pop3 connector un ayarlarını fakat yine mailleri alamıyorum....

5- Localde kullanıcı admine admin deneme kullanıcısına mail atabiliyor.. 

6- Aslında amacım ısp den tüm  mailleri alıp kullanıcı kutularına dağıtmak...

7- sbs 2003 de ikinci bir connector bağlantısı yapılabilirmi...Şundan dolayı soruyorum bunu aynı çatı altında 2 firma var ve bu firmaların mail adresleri ve domain nameleri farklı..Tek pop3 connector le 2 farklı firmanın 2 farklı domain name deki maillerini alıp kullanıcı kutularına dağıtabilirmiyim....

8- bu soruların devamı gelecek :))) Herkese teşekkürler.....  

Gönderildi : 20/11/2008 01:31

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Event Log ları kontrol edin illaki bir hata vermiştir connector ile birde .net olan uzantı primary adress mi acaba?

Gönderildi : 20/11/2008 14:11

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Event logları kontrol ettim ve olayı çözdüm Buğra hocamın yönlendirmesiyle.. :))) mail alma gönderme işlemleri tamamdır.... Şimdi takıldığım

1-POP3 Connector un temelde iki çalışma mantığı vardır . Routing rule ve global mailbox...Routing rule tamamdır. Ama yapmak istediğim global mailbox  olayı..Isp den aldığım ana kullanıcı ile pop3 connector ayarlarını yapmama rağmen ısp den mailleri çekemiyorum.olay görüntülüyücüye de hiçbirşey düşmüyor...

2- sbs 2003 de ikinci bir connector bağlantısı yapılabilirmi...Şundan dolayı soruyorum bunu aynı çatı altında 2 firma var ve bu firmaların mail adresleri ve domain nameleri farklı..Tek pop3 connector le 2 farklı firmanın 2 farklı domain name deki maillerini alıp kullanıcı kutularına dağıtabilirmiyim....

3- Diyelimki kendi şirketimden, superonline dan ve gmailden 3 adet farklı mail adresim var...Ben bu 3 mail adresine gelen mailleri posta kutuma alabiliyorum diyelim.fakat sadece kendi şirketimin mail adresinden dış dünyaya mail atabiliyorum.Ama ben diğer mail adreslerindende dış dünyaya mail atmak istiyorum ve hatta yeni mail oluştur dedikten sonra outlook veya owa dan gönderceğim mail adresini seçip maili dış dünyaya atmak istiyorum.Mümkünmüdür ayarları nasıl yapılır exchange de...

Teşekkür ederim......

Gönderildi : 22/11/2008 19:12

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yardım edebilirmisiniz.....??

Gönderildi : 26/11/2008 15:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba birinci sorunun cevabı aşağıdaki makalede mevcut

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/15/exchange-server-2003-zerinde-pop3-connector.aspx

ikinci sorunun cevabı evet yapabilirsin

üçüncü sorunuz için ise ;

outlook tarafında böyle bir imkanınız var ancak exchange tarafında malesef yok . exch tarafında böyle bir imkana sahip olmak için mail göndermek istediğiniz domain in size relay hakkı vermesi lazım . yani domainler sizin ise evet yapablirsiniz ama başkasının ise yapamazsınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2008 01:12

(@Cenk-Celik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkür ederim....Evet 2 domainde bizim bu iki domaini aynı exchange 2003 serverda tutmam gerekiyor..Fakat anlayamadığım 2 farklı firma bu firmaların biri örnek diğeri deneme firmaları olsun...kullanıcılarını ayrı ayrı açıp ayrı ayrı mail adreslerinden mail yollatmam gerekiyor....birinci domain ornek.com serverda ornek.local olarak kurulu.... mailadresi@ornek.local  ısp dede [email protected]  mail alıp gönderebiliyorum...  fakat ikinci domain olarak deneme.com için kullanıcıları tanımlamam ve deneme.com domainnine bağlı olan kullanıcıların sadece deneme.com dan mail atmalarını istiyorum yani deneme.com domainine bağlı kullanıcılar mail attıklarında maili alan kişiye mail deneme.com dan geldiğini görmeli....ornek.com domainine bağlı kullanıcılarında mail attıklarında alıcı bu mailin ornek.com dan geldiğini görmeli...

Bunların hiçbiri olmazsa outlooktan yada owadan mail atmak istediklerinde kullanıcılar kendi domainlerini seçip maillerini gönderebilmeliler yapabilirmiyim böyle bişey....

Teşekkürler........

Gönderildi : 29/11/2008 01:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Bunun için exchange üzerinde iki ayrı recipient policy yazmanız yeterli olacaktır.

makaleleri inceleyin lütfen.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/recipient-policy-recipient-update-services-rus-part-_3101_.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/recipient-policy-recipient-update-services-rus-part-_31013101_.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2008 04:23

Paylaş: