Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V mi Free ESXi hangis

20 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
2,393 Görüntüleme
(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Bir küçük proje için fikirlerinizi almak istiyorum.

1 tane HP DL380Gen10 Sunucu alımı yapıcaz üzerinde 3X300SAS 5X480SSD çift powerSuppley 128GB Ram 

Bizim 2 tane Sunucuya ihtiyacımız var. 1 tanesi RDP sunucu olacak diğerinde de ERP+SQL olacak bu noktada kararsız kaldık.

Bu fiziki sunucuya;
HYPER-V 2016 core edition kurup, yukarıda bahsettiğim RDP sunucuyu ve ERP+SQL sunucuyu kurmak  yada

ESX 6.7 Free versiyon üzerinde 2 adet sanal makina kurmak pek kararsız kaldık. 

Fiziksel olarak AD Sunucumuz var ortamda.
bu Host'u yedeklemek için QNAP ve Acronis yazılımlarımız mevcuttur.

Storage Cluster vs yapısına şuan geçemeyiz bütçe olarak olarak, o yüzden yukarıda bahsettiğim donaım ve kurulumlar konusunda değerli fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Gönderildi : 14/02/2019 17:04

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Ahmet Bey,

Öncelikle Storage  olmadan da 2  adet  sunucu  ile  Storage Sanallaştırma ( Software Defined Storage ) çözümleri ile Vmwre  veya Hyper-V platformlarında 2 node'lu bir Failover Cluster Mimarisi  kurmanız  mümkün. SDS  çözümü  uygulamayı  düşünürseniz Vmware  Lisans  maliyeti  gözönüne  alındığında Hyper-V maddi  olarak  bütçenize  daha  uygun  olacaktır ( Ancak  bürçe  var  ise  her  zaman için kişisel  fikrim Vmware  olacaktır )

Şayet  2. bir  Sunucu  ile  Failover  bir mimari planlamıyorsanız Vmware  ücretsiz ile  veya Vmware Essentials Lisans ile ( Vcenter  dahildir  ve  düşük maliyetlidir  yaklaşık 750-800$  gibi ) devam edebilirsiniz. Yedekleme  için de  Veeam Free kullanılabilir  10  adet VM  yedeklemeye  kadar  desteği  bulunması  açısından bütçe  problemi  olan  projeler için  oldukça  uygun  bir  çözm  olacağını   düşünmekteyim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 14/02/2019 18:00

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Bence ikiside olur. Ana Vmware yapmani tavsiye ederim. 

Bunku projede ilerriye donuk durumu maliyet yedekleme sureceleri zamanla degisebilir. Bu yuzden esnek ve guncel olani tercih etmelisin.

Biraz uzun ama san fikri verebilir. :  https://www.vmwaretv.com/2014/06/vmware-ve-hyper-v-vmware-vs-hyper-v.html  

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/02/2019 19:20

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Şimdilik ikinci sunucu olayına bütçeden dolayı giremiyoruz. 

kafanmda Hyper-V ile yola çıkmak var ama bir noktada seçim yapmakta kararsız kalıyorum.

Hyper-v2016 Core Edition olarak  kurup üzerinde sanal makinalarımı kurmalıyım yoksa;
Server 2016 kurup ERP+SQL kurduktan sonra Hyper-V rolunu ekleyip RDS makinayı sanal'a mı kurmalıyım.

Gönderildi : 14/02/2019 19:22

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Selamlar,

kafanmda Hyper-V ile yola çıkmak var ama bir noktada seçim yapmakta kararsız kalıyorum.

Hyper-v2016 Core Edition olarak  kurup üzerinde sanal makinalarımı kurmalıyım yoksa;
Server 2016 kurup ERP+SQL kurduktan sonra Hyper-V rolunu ekleyip RDS makinayı sanal'a mı kurmalıyım.

Bence core uzerine sanal makinlerini kur yedeklemen daha rahat ve daha stabil olur.
Tam emin degilim ama SQL server olan makinede hyper-v rolu aculmasini microsoft onermiyor diye builiyorum ama karar sana ait.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/02/2019 19:26

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar,

Kesinlikle Hyper-V Host  üzerinde hiçbirşey  yüklenmemeli  hatta GUI  bile  olmamalı  ancak Failover Vb  bir mimari  kullanmayacaksınız  dolayısıyla Lisans maliyetide  olmayacak ise Free Vmware  ile  devam ederdim  ben olsam.

Selamlar,

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 14/02/2019 20:00

(@mehmetcolakoglu)
Gönderiler: 77
Trusted Member

Merhaba,

Ben de olaya yedekleme üzerinden yaklaşayım. Acronis Virtual Host lisansınız varsa, hyper-v VM'lerinizi VM olarak yedekleyebilirsiniz. Free ESXi kullanırsanız da bu sefer VMware backup API'yi kapattığı için VM olarak yedeklemek mümkün olmaz fakat sanalların içine ajan kurarak onları fiziksel makine gibi yedekleyebilirsiniz. Acronis Virtual Host lisansı, aynı sanallaştırma hostu üzerindeki VM'leri hem VM olarak hem de sanalların içine ajan kurarak yedeklemeyi destekler.

Bilginize

Mehmet Çolakoğlu

Acronis Türkiye

[email protected]

Gönderildi : 15/02/2019 12:23

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Hocalarıma ek olarak,

Fiziksel hosta duran DC serverin sanal üzerinde ADC olarak yedeği almanız daha sağlıklı oalcaktır RDS yapısında DC tarafında bir sorun çıkarsa hiç bir kullanıcı sisteme bağlanamayacaktır.

Disk yapılandırmasını tam olarak nasıl yapmayı düşünüyorsunuz ssd ve sas olarak 2 disk tipi belirtmişssiniz?

3X300SAS 5X480SSD 

Gönderildi : 15/02/2019 13:17

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar Herkese,

Hyper-v tarafında yönetim için Bir makinaya Windows Admin Center yeterli olurmu, bilemedim, sanırım yorumlardan sonra bende Free ESXi'a gönlüm kaydı. daha öncede kullanmıştım aslında.

Disk yapısı olarak SSD Diskleri Raid5 yapıp Sanal makinalara atamayı düşünüyorum. 3 tane 300 sas diski ise 2 tanesini raid1 yapıp ESX'hostu kurmak istiyorum boşta kalacak olan 1 adet 300GB Sas diskide local yedekleme vs için kullanabilirim.

Gönderildi : 15/02/2019 13:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

vmware önerileri dışında yönetim güçlüğü yaşayacaksanız Hyper-V Core kullanmak zorunda da değilsiniz. Makaleleri iyi inceleyin yapabilirseniz Core edition tabi çok daha iyi olacaktır. Bu fiziksel özellikler gayet iyi tabi ERP+SQL yükü belirleyici olmak üzere. OS mutlaka server enterprise olsun olacaksa.
Free edition'ların limitasyonlarını önünüze iyi dökün bence ileriyi düşünerek hareket edin tek fizikseliniz olacak...
Evet bir VM de ADC olması daha iyi olur.
Failover cluster'a gidemediğiniz için fiziksel ve roll yedekleme politikalarınız çok önemli olur. Yedek hw partlar tutun mutlaka elinizde.
Raid dizeleri içinde fiziksel için disk adedi, boyutuyla oynayıp gerekirse Raid5 kurun spare de bırakın. Roll sunucuların koşacağı SSD disklere de mutlaka spare tanımlayın. Lüzumsuz size olarak görmeyin onları. Performans için raid controller'ın ve partition tanım seçimleri çok önemlidir. Tekrar yapılandırma şansınız olmayacak.
O sunucuyu kendi içinde yedeklemeyi düşünmeyin kesinlikle fail halinde hızlı restore imkanı sağlayacak NAS'ı iyi planlayın. Birşey yaşandığında Fiziksel veya VM restore süreç hızı da çok önemlidir. Kısaca birçok noktanızı ERP+SQL performans ihtiyaçlarınız belirleyecek olabilir bunu uygulamanın uzmanlarıyla iyi çalışın derim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2019 17:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

🙂 Firefox mu, Chorme mu? gibi soru olmuş. Vmware bu işe ilk başlayan firma sektörün duayeni. Hyper-v ise Microsoft gibi bir devin ürünü. Üzerinde kocaman Azure binlerce hizmet ve servis çalışıyor.

Bence bunları bir kıza benzetecek olursak ikiside güzel ve çekici. İkisi de tüm ihtiyaçlara yanıt verebilen ürünler. Geriye kalan ise Sarışın mı, Esmer mi? Yani sizin hangisini istediğinize dair olan tercih.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/02/2019 17:28

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam Selamlar, benzetmen harika sabah sabah iyi güldük. 🙂 Ben Kızıl severim bu arada. 🙂

teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/02/2019 12:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

üstte belirttiğiniz gibi tek host, standalone bir mimari olacağından, avantaj/dezavantaj noktasında çok büyük farklılıklar olmayacaktır.

Mehmet bey'in de belirttiği gibi, yedekleme çözümünüz burada kritik bir nokta oluyor.

hypervisor seviyesinde yedekleme yapacaksanız, lisans şartlarından dolayı esxi yerine hyper-v tercih etmenizi öneririm.

Rıza hocam benzetme enterasan olmuş. 🙂

Gönderildi : 16/02/2019 17:55

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar,

2 gündün ESX üzeride testler yapıyorum. şöyle bir sorun farkettim, Esxi yönetimi için Web arayüzünden bağlanıp bir adet Server2012R2 Türkçe kurdum Vmwre tools'u da kurdum ancak klavyede bakı türkçe karakterler basmıyor. 🙂  farklı tarayıcılarla da denedim. ESX hostun klavye dili Default US seçili onu türkçe yaptım vs. düzelmedi. ne yapmak gerekir açıkçası anlamadım. bu arada kurduğum versiyon Vspere 6.7 son sürüm.

Gönderildi : 20/02/2019 18:33

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhabalar arkadaşlar,

2 gündün ESX üzeride testler yapıyorum. şöyle bir sorun farkettim, Esxi yönetimi için Web arayüzünden bağlanıp bir adet Server2012R2 Türkçe kurdum Vmwre tools'u da kurdum ancak klavyede bakı türkçe karakterler basmıyor. 🙂  farklı tarayıcılarla da denedim. ESX hostun klavye dili Default US seçili onu türkçe yaptım vs. düzelmedi. ne yapmak gerekir açıkçası anlamadım. bu arada kurduğum versiyon Vspere 6.7 son sürüm.

Merhaba,

VMRC download edip, kurup sonrasında tekrar deneyebilir misiniz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 20/02/2019 18:59

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim WMRC daha güzelmiş.

Gönderildi : 20/02/2019 19:40

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Tekrar rahatsız ediyorum kusuruma bakmayın.

HYPER-V Core 2016 Server'da karar verdik. 

Sormank istediğim soru şu Bu sunucuda 4 adet 1Gb ethhernet var ben bunları 4'ünüde Nic Teaming yapsam performan alırmıyım.
4 portuda Teaming'de kullandığım zaman Hyper-V yönetimi kısmında bir sorun çıkarmı

Kullanmak istediğim Teaming özelliği:

TeamingMode : LACP

LoadBalancingAlgorithm : HyperVPort

Gönderildi : 22/02/2019 15:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bir sorun çıkmaz hyper-v cluster mimaride heryerde kullanılıyor malum. Sizin switch yapınızın yeterli olması yetecektir. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2019 18:43

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba İbrahim bey,

Kullanmak istediğim Teamin özellikleri aşağıda belirttiğim sizce ideal olan bumudur yoksa başka önerebileceğiniz bir yapı varmıdır. Kullanım amacım yüksek hızlı olmasıdır. Özellikle QNAP 'a yedekleme yapacağım için yapıda Switch yoktur.  Bu Hyperv hostundaki bilgisayarlara dışarıdan RDP ile gelecekler. 

Kullanmak istediğim Teaming özelliği:

TeamingMode : LACP

LoadBalancingAlgorithm : HyperVPort

Gönderildi : 22/02/2019 19:45

Sayfa 1 / 2
Paylaş: