Forum

DHCP İle Ağ Adresi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP İle Ağ Adresi Alınca İnternet Çalışmıyor.

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
976 Görüntüleme
(@yusufbaran)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Fortigate ile internete çıkan ve 2 adet birbirine linkli Planet 24 Port Yönetilebilir switch ile ağ dağıtımı yapılan bir sistemimiz var. Dün gece uzun süre elektrik kesintisi olunca güç kaynağı da yetmemiş ve sistemler kapanmış, sabah geldiğimizde Fortigate boot sektör sorunu vardı onu tftp ile yazılım yükleyip sonra da yedekteki konfigürasyonu yükleyip düzelttim. Ancak şuan el ile ip vermezsem bilgisayarlar internete bağlanmıyor fakat yerel ağa bağlanıyor ve bağdaştırıcılarda "Tanımlanmayan Ağ" hatası çıkıyor. El ile bir ip verdiğimiz zaman bütün hatalar gidiyor ve internet bağlantısı geliyor.  Fikirlerinizi ve yardım önerilerinizi bekliyorum iyi günler.

Gönderildi : 11/02/2019 16:45

(@huseyinbaduk)
Gönderiler: 116
Estimable Member

DNS kaynaklı bir problem olabilir mi? DHCP'den hangi dns'i alıyor?

Gönderildi : 11/02/2019 17:01

(@yusufbaran)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Söylediğiniz gibi kontrol ettim, ttnet DNS'leri görünüyordu, Fortigate üzerinden DNS olarak google DNS adresleri ile değiştirdim, şimdi bilgisayarlarda ağ sorun tanılama işlemi yaptığımda bilgisayarlar internete girmeye başladı. Şuan için sorun yok gibi komple bi test edip tekrar bilgi geçerim, yardımınız için teşekkür ederim, kolay gelsin.

Gönderildi : 11/02/2019 20:35

(@huseyinbaduk)
Gönderiler: 116
Estimable Member

İyi çalışmalar Yusuf Bey

Gönderildi : 12/02/2019 00:40

Paylaş: