Forum

windows deduplicati...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows deduplication veeam repository

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
637 Görüntüleme
(@suleymanozyurt)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar,

Mevcut sistemimde kullandığım bir DataDomain cihazım var ve içerisini günlük ve aylık yedeklerimi Veeam ile alıyorum.

sistemlerimizi yeniledikten sonra eski storage'im var. bir Windows Server 2016 kurup eski storage'in disklerini bu sunucuya dedike etsem ve bu alanıda örneğin30 TB dedeplication ayarlamak istiyorum. ve aylık yedeklerimizi ikinci bir yedek noktası yapmak istiyorum. tabikide DataDomain kaar bir dedup beklemiyorum ama yinede bizi idare edecek kadra bir dedup sağlayabilir miyiz.

örneğin var olan datadomainim 30 TB, dedup yapıldıktan sonra 17 TB kullanıyoruz. gerçek veri 270 TB civarında, Windows'un bir volum'unda dedup yaptığım zaman işlemlere nasıl başlayıp Veeam Joblarını nasıl ayarlamam gerekli ?

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/01/2019 19:09

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhaba,

Sanırım Server 2016'yı da fiziksel kurmayı planlıyorsunuz. Fiziksel olarak HBA kartlar ile storage ile sunucu arasında FC üzerinden bağlayarak Windows server üzerine storage'deki alanlarınızı ekleyebilirsiniz. Windows server üzerindeki alanı Veeam üzerinde repository olarak eklemelisiniz. Daha sonrasında backup joblarınız üzerinde ikincil depolama olarak windows server üzerindeki alanı göstermeniz yeterli olacaktır. 

Gönderildi : 21/01/2019 19:23

(@suleymanozyurt)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

yok aslında sunucuyu sanal ortamda kurmak istiyorum ve 30 TB alanı ona ikinci disk olarak gösterip var olan veeam sunucuma repostory olarak ekleyip sadece aylık yedeklerimi bu alana almak istiyorum. aslında bir demo olarak yaptım fakat nedense 2 aylık yedek almama rağmen dedup yaptığım sunucumda dedup oranı halen %0 olarak görünüyor. bu konuda ne yapabilirim ?

Gönderildi : 21/01/2019 22:30

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhabalar,

Evet yapılabiliyor bu konuda bir kb mevcut fakat kbnin başında Server 2016 üzerinde deduplication servisinde çok ciddi bugların düzeltildiğini ve mutlaka işletim sisteminin update olması gerektiğinden bahsediyor. 

https://www.veeam.com/blog/data-deduplication-windows-server-veeam.html

Denemedim fakat okumanızı tavsiye ederim. 

Gönderildi : 22/01/2019 10:39

Paylaş: