Forum

Merkez Şube Uzak Ağ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Merkez Şube Uzak Ağ Bağlantısı

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,294 Görüntüleme
(@AdnanAkboga)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Merkez ile şubeyi birbirene bağlayarak netsis muhasebe programını şubede kullanılmasını istiyorum.

Aralarındaki mesafe 30 km, Türk Telekomun Metro Ethernet, G.SHDSL  gibi farklı erişim tipi seçeneklerine sahip.

Üstatlarım benim size sorum bu konu hakkında sizin düşündüğünüz farklı bir yapı var mı?

Gönderildi : 14/12/2018 13:46

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Merkez tarafında upload hızınız yüksek olması gerekiyor metro ethernet asitmetrik olduğu için iyi bir seçenek g.shdsl eski bir teknoloji düşük hızlarda hizmet vermektedir. merkez ve şube tarafında site to site vpn bağlantısı yapabilirsiniz şube tarafında ortalama kaç adet bilgisayar netsis sistemi kullanacak?

Gönderildi : 14/12/2018 14:52

(@AdnanAkboga)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ustat maksimum 3 pc olacak şekilde düşünüyorum

Gönderildi : 14/12/2018 15:46

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Adnan Selam,

3 pc için en mantıklı çözüm ssl vpn kurman merkez tarafında firewall mevcut ise vpn ayarlarını yapıladırabilirsin.

Merkez tarafında upload hızı önemli

Şube tarafında yüksek hızlı fiber yada vdsl varsa bunlar işini görür.

Alternatif olarak merkez tarafına RDS kurabilirsin.

Gönderildi : 14/12/2018 16:04

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

3 bilgisayar  için en sağlıklı yöntem  uzak masaüstü  olacaktır. Eski  adıyla  TERMİNAL SERVER yeni  adıyla Remote Desktop Services. Merkez'de Firewall Mevcut ise marka  modeline göre  client-tosite  vpn yapılandırmasını  yapmanız  gerekir (  SSL vpn'de  olanilir IPSEC'de  L2tp'de ) Kullanıcılar için  vpn altyapısını  tamamladıktan sonra Server üzerinde  yeterli  kaynak  var  ise Hyper-V aktif  edip  yeni  bir  OS  yükleyip (  Mevcut  sunucu  üzerinde olan Server  işletim  sisteminizi  sanallaştırma  yaptığınız  zaman  lisans  almaya  gerek  olmadan  kullanabiliyorsunuz ) Yeni  sanal  sunucu  üzerinde Remote Desktop Services  rolünü  yükleyip yapılandırmayı yapabilirsiniz. 

• Firmanızda  Firewall yok  ise  Hyper-V  üzerinde  Pfsense  ile  ücretsiz  olarak  openvpn ile  client-to-site  vpn  altyapısı ile  kullanıcılarınızın  bağlanmasını  sağlayabilirsiniz.
  • Sunucu üzerindeki işletim  sistemi Foundation/Essentials  ise Hyper-V  kullanamıyorsunuz  o zaman  RDS rolunu direk Ana  sunucu  üzerine  kurmanız  gerekecektir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 14/12/2018 16:38

(@AdnanAkboga)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Erdem bey, herşey için teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok faydalı,

draytek güvenlik duvarından ssl vpn kurulumunu yapacağım

merkez tarıfında iki adet adsl hızında net hizmeti alıyorum 

şube tarafında vdsl hızında net var hızların şimdilik yeteceği kanaatindeyim.

ssl vpn yapısı, merkez ve subeyi iç ağ gibi gösteriyorsa bu yapıyı kullanmak hem maddi hemde yönetimi elimde olacağı için çok güzel olur

ancak sizden tekrardan teyit almak istiyorum bu yapı (ssl vpn) merkez ve şubeyi iç ağ gibi gösteriyor doğrumudur?

Gönderildi : 14/12/2018 16:49

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Adnan Merhaba,

Şubede ki pcden ssl vpn bağlantısı yaptığın zaman merkezdeki network üzerinden erişim sağlayabilirsin.

Cumhur hocamızın belirttiği gibi merkez tarafına RDS (Terminal Server) yüklersen vpn üzerinden gelen pcleri buraya yönledirebilirsin böylelikle internet üzerinden oluşacak olan yavaşlığı atlatmış olursun.

İnternet hızları test edebilirsin eğer şube tarafında yavaşlık söz konusu olur ise internet hızlarını araştırabilirsin.

Gönderildi : 14/12/2018 17:16

(@AdnanAkboga)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hocam ayrıtılar için çok teşekkür ederim 

Gönderildi : 14/12/2018 17:24

(@AdnanAkboga)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar ;

3 bilgisayar  için en sağlıklı yöntem  uzak masaüstü  olacaktır. Eski  adıyla  TERMİNAL SERVER yeni  adıyla Remote Desktop Services. Merkez'de Firewall Mevcut ise marka  modeline göre  client-tosite  vpn yapılandırmasını  yapmanız  gerekir (  SSL vpn'de  olanilir IPSEC'de  L2tp'de ) Kullanıcılar için  vpn altyapısını  tamamladıktan sonra Server üzerinde  yeterli  kaynak  var  ise Hyper-V aktif  edip  yeni  bir  OS  yükleyip (  Mevcut  sunucu  üzerinde olan Server  işletim  sisteminizi  sanallaştırma  yaptığınız  zaman  lisans  almaya  gerek  olmadan  kullanabiliyorsunuz ) Yeni  sanal  sunucu  üzerinde Remote Desktop Services  rolünü  yükleyip yapılandırmayı yapabilirsiniz. 

• Firmanızda  Firewall yok  ise  Hyper-V  üzerinde  Pfsense  ile  ücretsiz  olarak  openvpn ile  client-to-site  vpn  altyapısı ile  kullanıcılarınızın  bağlanmasını  sağlayabilirsiniz.
  • Sunucu üzerindeki işletim  sistemi Foundation/Essentials  ise Hyper-V  kullanamıyorsunuz  o zaman  RDS rolunu direk Ana  sunucu  üzerine  kurmanız  gerekecektir.

cumhur hocam detaylar için çok teşekkür ederim gerekli araştırmaları yapıp en son ki durumu burada paylaşacağım

Gönderildi : 14/12/2018 17:24

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Rica ederiz kafanıza takılan bir soru olursa yardımcı olmaya çalışırız keyifli çalışmalar...

Gönderildi : 14/12/2018 17:29

Paylaş: